RegionalneWarszawa"Bielizna, futra i Bracia Jabłkowscy", czyli jak Warszawa ubierała się przed wojną

"Bielizna, futra i Bracia Jabłkowscy", czyli jak Warszawa ubierała się przed wojną

"Bielizna, futra i Bracia Jabłkowscy", czyli jak Warszawa ubierała się przed wojną
09.12.2015 18:00

W albumie, który niebawem pojawi się w księgarniach, znajdą się niepublikowane wcześniej zdjęcia z archiwum Braci Jabłkowskich.

W przyszłą sobotę, 19 grudnia, na półkach warszawskich księgarni pojawi się wyjątkowy album. Wyjątkowy, bo zawierający, publikowane po raz pierwszy, zbiory archiwalnych katalogów największego domu towarowego Europy Środkowej - Braci Jabłkowskich. Wszystko za sprawą Urszuli Łęczyckiej-Jeziorskiej i Martyny Jeziorskiej, które na co dzień zawodowo zajmują się kostiumami epokowymi, charakteryzacją teatralno - filmową oraz historią mody. Tym razem postanowiły opracować warszawską modę lat 1910 - 1939. "Bielizna, futra i Bracia Jabłkowscy" to pozycja obowiązkowa dla miłośników stolicy i warszawskiej mody. Wbrew pozorom, w albumie nie pojawią się wyłącznie zdjęcia ukazujące dwie części garderoby. - W albumie znajdzie się wszystko - od bielizny po futra - opowiada WawaLove.pl Urszula Łęczycka, współautorka albumu.

Zawartość albumu stanowią, publikowane po raz pierwszy, zbiory archiwalnych katalogów Domu Towarowego Braci Jabłkowskich - największego domu towarowego Europy Środkowej. Pokazują modę zwykłych ludzi z czasów przed pierwszą wojną światową i okresu międzywojnia, nie odbiegającą od tej oglądanej w filmie "Titanic" i znanej z ekranizacji "Wielkiego Gatsbyego". Książka, choć o tematyce modowej, jest także znakomitym materiałem obrazującym życie, obyczaje i klimat dawnej Warszawy.

Autorki unikalnego albumu skupiły się na trzech epokach, uwzględniając warszawską modę z lat. 10. 20. i 30. Jak opisuje Urszula Łęczycka-Jeziorska, między tymi okresami widać diametralne różnice. - Jedynym punktem wspólnym, który łączy lata 20. i 30. to fakt, że wypadało już wówczas nosić spódnice nad kostkę. W latach 10. było to nie do przyjęcia - opowiada Łęczycka-Jeziorska. Kolorystyka ubiorów, podobnie jak długości, również ulegaly zmianie. - W latach 10. były modne żywe kolory. Później dominowała czerń. W latach 30. do łask znów powróciły jaśniejsze odcienie. W tym okresie niezwykle modny był również styl "marynarski", czyli połączenie granatu z bielą - dodaje.

Największą metamorfozę warszawska ulica odczuwała obserwując modę kobiecą. Z niezwykle kobiecych strojów uwypuklających kobiece kształty, przerodziła się w prosto ciosane, niemal męskie kroje. - To był styl "chłopczycy". Moda odrzuciła wówczas wszystko, co kobiece. Obowiązywała moda na mały biust i krótkie fryzury "na chłopaka". Ta moda nie utrzymała się długo. W latach 30. warszawska ulica znów wróciła do strojów uwidaczniających kobiecość - opowiada Urszula Łęczycka-Jeziorska.

Premiera albumu "Bielizna, futra i Bracia Jabłkowscy" zaplanowana jest na 19 grudnia na godz. 17.00 w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25. Promocji książki towarzyszyć będzie mini - pokaz mody przedwojennej i spotkanie z autorkami.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także