Trwa ładowanie...
d1djb7j

Biedronka: strajk 2019. Jest referendum strajkowe. Czy zarobki pracowników sieci Biedronka ulegną zmianie? Związki Zawodowe reagują

Biedronka: strajk 2019. Rozpoczęto referendum strajkowe. Pracownicy sieci sklepów Biedronka domagają się podwyżek i skrócenia godzin pracy sklepów. Związki Zawodowe już reagują.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biedronka: strajk 2019. Jest referendum strajkowe. Czy zarobki pracowników sieci Biedronka ulegną zmianie? Związki Zawodowe reagują
Biedronka: strajk 2019. Jest referendum strajkowe. Czy zarobki pracowników sieci Biedronka ulegną zmianie? Związki Zawodowe reagują (East News)
d1djb7j

Biedronka – strajk 2019

We wtorek, 15 stycznia 2019 rozpoczęto referendum strajkowe, które planowo ma potrwać do 30 kwietnia 2019 roku. O tym, czy dojdzie do strajku w sieci sklepów Biedronka zadecyduje ponad 65 tysięcy pracowników z około 3000 sklepów. Wiadomo, że podwyżki nie są jedynym, czego się domagają. Żądają również skrócenia godzin otwarcia sklepów. Żeby jednak strajk odbył się legalnie, musi się za nim opowiedzieć przynajmniej 50% osób, które są uprawnione do głosowania w tej kwestii. Związki zawodowe opracowały już siedem postulatów, które wymieniliśmy poniżej:

  • Poprawa warunków pracy
  • Wprowadzenie regulaminu uwzględniającego transparentne kryteria premiowania
  • Ustalenie zasad rozliczania delegacji
  • Wprowadzenie regulaminu pracy uwzględniającego przedstawione przez związki zawodowe stanowisko
  • Ograniczenie godzin otwarcia sklepów w dni poprzedzające dni wolne od handlu
  • Zaniechanie ograniczenia działalność związków zawodowych
  • Wyrównanie wynagrodzeń pracowników bez względu na lokalizację placówki
d1djb7j

Biedronka – związki zawodowe reagują

Wiadomo, że poprawa warunków pracy, o którą walczą pracownicy ma nastąpić poprzez ograniczenie wielozadaniowości na stanowiskach pracy. Postulują także o zapewnienie stałej ochrony w placówkach handlowych, w godzinach wieczornych także w dni poprzedzające niedziele, święta oraz inne dni objęte ograniczeniem handlu. W kwestii zarobków problematyczne są zasady premiowania, gdyż nie stanowią wewnątrzzakładowego źródła prawa pracy i nie są też oparte o regulamin wynagradzania. Pracownicy dążą do wprowadzenia składnika premii regulaminowej, która będzie ustalona przez strony w drodze rokowań w sporze zbiorowym oraz premii uzasadnionej (motywacyjnej). Ma ona być zależna od wzrostu sprzedaży i wysokiego standardu obsługi klienta. Problematyczna jest również kwestia niedziel wolnych od handlu, gdyż godziny otwarcia placówek w dni poprzedzające niedziele są często wydłużane. Ponad to zdaniem związkowców w spółce występują niekonsekwentne praktyki w zakresie różnych wynagrodzeń w zależności od lokalizacji danego sklepu. Zdarzają się przypadki powierzania pracownikowi pracy w innej placówce i lokalizacji bez zmiany wartości wynagrodzenia, co skutkuje dysproporcjami płacowymi.

d1djb7j

Podziel się opinią

Share
d1djb7j
d1djb7j
Więcej tematów