Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
lesbijka
05-03-2007 (15:00)

Biedroń: poluj na pedała

W Warszawie rozpoczął się kolejny etap kampanii "Homofobia. Tak to wygląda". Zorganizowano m.in. akcję plakatowania miasta i wystawę dokumentującą przejawy homofobii w Polsce. Zaproponowano też grę komputerową, w której, jak wyjaśnia Robert Biedroń, "poluje się na pedała".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biedroń: poluj na pedała
(PAP)

Akcja ma zwrócić uwagę na problem nietolerancji w stosunku do osób homoseksualnych.

Celem kampanii początkowo było wywołanie u odbiorców uczucia bycia zaatakowanym, znieważonym. Chcieliśmy w ten sposób dać innym odczuć, jak czują się osoby, do których te słowa (np. pedał, ciota, lesba) zazwyczaj są adresowane - podkreślał Robert Biedroń z Kampanii Przeciw Homofobii.

Drugi etap ma pokazać, że geje i lesbijki są integralną częścią polskiego społeczeństwa. Zawsze tu byli i będą. To ludzie, których szanujemy i kochamy, są w naszych rodzinach, wśród naszych przyjaciół. Oni naprawdę się boją, słysząc mowę nienawiści i odczuwając rosnącą nietolerancję - wyjaśniał Biedroń.

Zdaniem Biedronia, określenia "pedał, ciota, lesba" używane są przez dzieci dość powszechnie jako szczególnie obraźliwe i należałoby coś zrobić, aby zwalczyć stereotyp, że "homoseksualizm, to najgorsze co może się w życiu przytrafić".

Od 26 lutego na ulicach stolicy zobaczyć można było plakaty z hasłami "Co się gapisz Lesbo?!" i "Co się gapisz Pedale?!". W poniedziałek w mieście pojawi się ich kontynuacja - **plakaty ze zdjęciami Darii i Grzegorza, lesbijki i geja opatrzone napisami - "Lesba! Słyszę to codziennie. Nienawiść boli" oraz "Pedał! Słyszę to codziennie. Nienawiść boli"**.

W jego ocenie, kampania osiągnęła skutek, bo "zapoczątkowała dyskusję o stosowaniu wobec gejów i lesbijek przemocy.

Powołując się na dane z raportu opracowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii, który ma być opublikowany pod koniec marca, blisko 18% osób bi- i homoseksualnych doznało w ciągu 2005 i 2006 roku w Polsce przemocy fizycznej - m.in. szarpania, bicia i zaczepek- powiedział Biedroń.

W ramach drugiego etapu kampanii w poniedziałek wieczorem w Austriackim Forum Kultury przy ul. Próżnej w Warszawie otwarta zostanie wystawa dokumentująca problem homofobii w Polsce.

Na wystawie zobaczyć można wycinki z gazet, zdjęcia i filmy video obrazujące m.in. zachowania przeciwników Marszów Równości, przeczytać dowcipy o mniejszościach seksualnych, a także zagrać w grę komputerową której istotą jest, jak mówi Biedroń, "polowanie na pedała".

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.