Trwa ładowanie...
25-05-2006 17:40

Benedykt XVI u prezydenta RP

Prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią powitali papieża Benedykta XVI na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Share
Benedykt XVI u prezydenta RPŹródło: AFP
d4lkqg3

Na wizytę Papieża dziedziniec udekorowano bukietami białych i żółtych kwiatów. W centralnej części wyłożonego kostką brukową placu usytuowano trawnik z kolorowym klombem pośrodku.

Przed Pałacem i na całej trasie z Nuncjatury Papieża entuzjastycznie witały tłumy mieszkańców Warszawy i turystów.

Papież Benedykt XVI rozmawiał w Pałacu Prezydenckim z Lechem Kaczyńskim. Spotkał się także z rodziną prezydenta oraz przedstawicielami polskiego rządu i parlamentu.

d4lkqg3

Rozmowa w "cztery oczy" odbyła się w Sali Białej.

Prezydent Lech Kaczyński przedstawił papieżowi Benedyktowi XVI swoją najbliższą rodzinę: matkę Jadwigę, córkę Martę Kaczyńską-Smuniewską, 3-letnią wnuczkę Ewę oraz brata Jarosława.

Prezentacja odbyła się w Sali Rokoko. Papież wręczył wszystkim członkom rodziny prezydenta pamiątkowe różańce. Sam otrzymał trzy podarunki: kopię włóczni św. Maurycego, którą cesarz Otton III podarował Bolesławowi Chrobremu, różaniec z bursztynu oraz album o Powstaniu Warszawskim.

W sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego papież Benedykt XVI przywitał się z ambasadorami akredytowanym w naszym kraju.

d4lkqg3

Ojciec Święty przeszedł przed zgromadzonymi wokół sali dyplomatami, z niektórymi wymieniał uścisk dłoni. Na zakończenie pozowano do wspólnego zdjęcia. Dyplomaci pożegnali papieża gromkimi brawami.

Korpus dyplomatyczny liczy 109 ambasadorów, a łącznie w naszym kraju akredytowanych jest ok. 1300 dyplomatów. Dziekanem korpusu dyplomatycznego w Polsce jest tradycyjnie nuncjusz apostolski - stały szef misji dyplomatycznej stolicy Apostolskiej, obecnie - arcybiskup Józef Kowalczyk.

Jednocześnie, w Pałacu odbywało się spotkanie premiera Kazimierza Marcinkiewicza z Watykańskim Sekretarzem Stanu kardynałem Angelo Sodano. Wzięli w nim także udział Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk i ambasador Polski w Watykanie Hanna Suchocka.

W czasie wizyty w Pałacu Prezydenckim Papież udał się wraz z Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi im osobami na krótką modlitwę do pałacowej kaplicy.

d4lkqg3

Papież został tam powitany przez kapelana prezydenta, ks. Romana Indrzejczyka.

Benedykt XVI jest drugim papieżem, który modlił się w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Wcześniej kaplicę zwiedził i modlił się tam jego poprzednik Jan Paweł II, podczas jego pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r.

W kaplicy można zobaczyć witraże projektu Jerzego Kaliny, przedstawiającymi męczeństwo św. Stanisława i św. Wojciecha. Znajduje się tam także obraz "Zwiastowanie" z 1908 roku autorstwa Kazimierza Alchimowicza oraz plakieta w brązie przedstawiająca Matkę Bożą.

Benedykt XVI jest także drugim - po Janie Pawle II - Papieżem, który odwiedza gmach przy Krakowskim Przedmieściu. 11 czerwca 1996 w Pałacu Prezydenckiego gościł Papież-Polak, który przebywał wówczas w Polsce z siódmą pielgrzymką.

d4lkqg3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lkqg3
d4lkqg3
Więcej tematów