Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
papież
25-05-2006 (17:40)

Benedykt XVI u prezydenta RP

Prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią powitali papieża Benedykta XVI na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Benedykt XVI u prezydenta RP
(AFP)
WP

Na wizytę Papieża dziedziniec udekorowano bukietami białych i żółtych kwiatów. W centralnej części wyłożonego kostką brukową placu usytuowano trawnik z kolorowym klombem pośrodku.

Przed Pałacem i na całej trasie z Nuncjatury Papieża entuzjastycznie witały tłumy mieszkańców Warszawy i turystów.

Papież Benedykt XVI rozmawiał w Pałacu Prezydenckim z Lechem Kaczyńskim. Spotkał się także z rodziną prezydenta oraz przedstawicielami polskiego rządu i parlamentu.

WP

Rozmowa w "cztery oczy" odbyła się w Sali Białej.

Prezydent Lech Kaczyński przedstawił papieżowi Benedyktowi XVI swoją najbliższą rodzinę: matkę Jadwigę, córkę Martę Kaczyńską-Smuniewską, 3-letnią wnuczkę Ewę oraz brata Jarosława.

Prezentacja odbyła się w Sali Rokoko. Papież wręczył wszystkim członkom rodziny prezydenta pamiątkowe różańce. Sam otrzymał trzy podarunki: kopię włóczni św. Maurycego, którą cesarz Otton III podarował Bolesławowi Chrobremu, różaniec z bursztynu oraz album o Powstaniu Warszawskim.

W sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego papież Benedykt XVI przywitał się z ambasadorami akredytowanym w naszym kraju.

WP

Ojciec Święty przeszedł przed zgromadzonymi wokół sali dyplomatami, z niektórymi wymieniał uścisk dłoni. Na zakończenie pozowano do wspólnego zdjęcia. Dyplomaci pożegnali papieża gromkimi brawami.

Korpus dyplomatyczny liczy 109 ambasadorów, a łącznie w naszym kraju akredytowanych jest ok. 1300 dyplomatów. Dziekanem korpusu dyplomatycznego w Polsce jest tradycyjnie nuncjusz apostolski - stały szef misji dyplomatycznej stolicy Apostolskiej, obecnie - arcybiskup Józef Kowalczyk.

Jednocześnie, w Pałacu odbywało się spotkanie premiera Kazimierza Marcinkiewicza z Watykańskim Sekretarzem Stanu kardynałem Angelo Sodano. Wzięli w nim także udział Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk i ambasador Polski w Watykanie Hanna Suchocka.

W czasie wizyty w Pałacu Prezydenckim Papież udał się wraz z Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi im osobami na krótką modlitwę do pałacowej kaplicy.

WP

Papież został tam powitany przez kapelana prezydenta, ks. Romana Indrzejczyka.

Benedykt XVI jest drugim papieżem, który modlił się w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Wcześniej kaplicę zwiedził i modlił się tam jego poprzednik Jan Paweł II, podczas jego pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r.

W kaplicy można zobaczyć witraże projektu Jerzego Kaliny, przedstawiającymi męczeństwo św. Stanisława i św. Wojciecha. Znajduje się tam także obraz "Zwiastowanie" z 1908 roku autorstwa Kazimierza Alchimowicza oraz plakieta w brązie przedstawiająca Matkę Bożą.

Benedykt XVI jest także drugim - po Janie Pawle II - Papieżem, który odwiedza gmach przy Krakowskim Przedmieściu. 11 czerwca 1996 w Pałacu Prezydenckiego gościł Papież-Polak, który przebywał wówczas w Polsce z siódmą pielgrzymką.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP