WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kraków

Benedykt XVI do Krakowian: dziękuję za serdeczne przyjęcie

Papież Benedykt XVI, przemawiając z "papieskiego okna" siedziby biskupów krakowskich, podziękował wiernym za serdeczne przyjęcie w Krakowie. Zanieście moje błogosławieństwo wszystkim wiernym i przyjaciołom - powiedział papież. Zebrani pod oknem wierni krzyczeli: "Zostań z nami!", "Przyjdziemy jutro!" i odśpiewali papieżowi "Sto lat".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Benedykt XVI do Krakowian: dziękuję za serdeczne przyjęcie
(PAP)
WP
Podziel się

Zobacz: Galeria zdjęć papieża w Krakowie

Ojciec święty pojawił w "oknie papieskim", choć tego punktu nie było w oficjalnym programie pielgrzymki. Wcześniej wierni zgromadzeni na Franciszkańskiej 3 skandowali: Wyjdź do okna! Przemów do nas! Kardynale puść papieża!.

WP

Zgodnie z tradycją, jaka powstała podczas pobytów Jana Pawła II w Krakowie, zgromadziliście się przed siedzibą arcybiskupów, aby pozdrowić Papieża. Dziękuję wam za tę obecność i za serdeczne przyjęcie - powiedział Ojciec Święty, zwracając się do wiernych z "okna papieskiego" w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Niech ta modlitwa wspiera tych, którzy zajmują się sprawą beatyfikacji - powiedział już po włosku Benedykt XVI, nawiązując do toczącego się procesu beatyfikacji Jana Pawła II.

Wiem, że każdego drugiego dnia miesiąca w godzinie śmierci mojego umiłowanego poprzednika schodzicie się tu, aby go wspominać i modlić się o wyniesienie go do chwały ołtarzy - mówił Benedykt XVI.

Powtórzył słowa Jana Pawła II, który podczas swej ostatniej podróży do Polski w 2002 roku, nawiązując do upływającego czasu, powiedział: Nic nie poradzimy. Jest tylko jedna rada na to. To jest Pan Jezus. "Jam jest zmartwychwstanie i życie", to znaczy - pomimo starości, pomimo śmierci - młodość w Bogu. I tego wam wszystkim życzę, całej młodzieży krakowskiej i polskiej, i na świecie.

WP

Jeszcze raz dziękuję wam za wizytę, którą zechcieliście mi złożyć tego wieczoru. Zanieście moje pozdrowienie i błogosławieństwo waszym krewnym, przyjaciołom. Dziękuję! - zakończył po polsku swe krótkie wystąpienie Ojciec Święty. Słowa te przyjęto owacjami i okrzykami: Dziękujemy!

Gdy po kilku minutach Ojciec Święty oddalił się, a światło w pokoju zgasło, wierni zaśpiewali Benedyktowi XVI: Sto lat! Dobrej nocy Ojcze! Przyjdziemy jutro! - wznosili okrzyki.

W ten sposób Benedykt XVI nawiązał do tradycji "pogawędek" z wiernymi zapoczątkowanej w Krakowie przez swego poprzednika. Nigdy nie był to oficjalny punkt pielgrzymek, ale zawsze polski papież korzystał z tej możliwości spotkania z wiernymi. Będąc ostatni raz w Krakowie w 2002 r. Jan Paweł II pożegnał się z czuwającą pod oknem młodzieżą, wspominając wtedy te spotkania.

Papież Benedykt XVI przyleciał wieczorem do Krakowa. Na lotnisku w Balicach papieża przywitali m.in. wojewoda małopolski Witold Kochan, marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz kardynał Franciszek Macharski i biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej.

WP

Papieżowi zaśpiewały zespoły folklorystyczne "Krakus" z Akademii Górniczo-Hutniczej w regionalnych strojach krakowskich oraz zespoły góralskie "Kropianki" i Hajducy z Raby Wyżnej. Krakowiacy wykonali piosenkę: "Piękna ziemia jest krakowska", a wszyscy artyści: "Witomy Cię Ojcze Święty, Benedykcie".

Po krótkim powitaniu papież przejechał z lotniska na krakowski Salwator. Ojciec Święty przesiadł się tam do papamobile, którym ulicami: Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką dojechał do Rynku Głównego. Po okrążeniu rynku Benedykt XVI dotarł do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie będzie rezydował podczas wizyty w Małopolsce.

Przez całą drogę Benedykt XVI błogosławi i pozdrawia pielgrzymów, zapełniających chodniki po obu stronach ulic. Wierni witają go oklaskami i okrzykami. W papamobile papieżowi towarzyszy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Według policji, na Rynku, Plantach i w okolicach ul. Franciszkańskiej zebrało się ok. 20 tysięcy osób.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP