Trwa ładowanie...
d42gn6q

Będą duże zmiany w walce ze smogiem. Kraków liderem w podejściu do walki o lepsze powietrze?

• Powołano zespół do walki ze smogiem w polskich miastach

• W Krakowie będzie bezpłatna komunikacja miejska
• Unia Metropolii Polskich chce wprowadzić zmiany komunikacyjne
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będą duże zmiany w walce ze smogiem. Kraków liderem w podejściu do walki o lepsze powietrze?
(WP, Fot: Robert Kulig)
d42gn6q

Na wniosek prezydenta Krakowa, odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu, który zajął się problematyką ograniczenia emisji komunikacyjnych w polskich miastach. Dzień wcześniej, radni miejscy, przyjęli uchwałę pozwalającą na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji w ramach walki ze smogiem.

Celem spotkania doraźnego zespołu było omówienie skali przekroczeń zanieczyszczeń powietrza w miastach należących do UMP, w tym szczególnie emisji komunikacyjnych. Rozmowy skupiły się także na rozwiązaniach prawnych i organizacyjnych odnoszących się do kompetencji organów miast w tym zakresie.

- Musimy pamiętać, by przy pracach nad zmianami legislacyjnymi umożliwiającymi pozyskiwanie narzędzi ograniczających emisję zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego działać wspólnie. Tylko takie działania mogą doprowadzić do trwałych i przede wszystkim korzystnych dla społeczeństw i środowiska długotrwałych efektów - mówi Witold Śmiałek, prezydencki doradca ds. jakości powietrza.

d42gn6q

Kraków, jako pierwsze miasto w Polsce, będzie miało bezpłatną komunikację, kiedy stężenie PM10 trzykrotnie przekracza normy.

- Będziemy obserwować, jak zadziała to w praktyce - mówił pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza Witold Śmiałek. - To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, dlatego będziemy się uczyć na żywym organizmie - dodał.

Z darmowej komunikacji miejskiej będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny samochodu oraz osoby towarzyszące. To rozwiązanie ma skłonić kierowców do pozostawienia samochodów w domu. Uchwała wejdzie w życie na początku roku.

Dlatego też, na forum UMP głównymi punktami, które zostały poruszone były m.in kwestie opracowania wspólnych propozycji zmian legislacyjnych w zakresie emisji komunikacyjnej w tym wprowadzenie stref ograniczonej emisji w centrach dużych miast, system oznaczania samochodów spełniających określone normy emisji spalin.

d42gn6q

- Ponadto konieczne wydaje się ustalenie systemu znaków dedykowanych w celu ochrony środowiska jako uzupełnienie katalogu norm określających porządek ruchu na drogach. Dodatkowym elementem działań powinny być zmiany organizacji ruchu drogowego w czasie trwania epizodów smogowych, których celem będzie ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych, a także wprowadzenie ograniczenia prędkości maksymalnej w obszarze stref ograniczonej emisji komunikacyjnej w stanach alarmowych - mówią urzędnicy.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d42gn6q

Podziel się opinią

Share
d42gn6q
d42gn6q
Więcej tematów