Trwa ładowanie...
śląsk

Bakterie coli na Śląsku. Mieszkańcy bez wody pitnej

Mieszkańcy miejscowości Rudyszwałd, Chałupki i Zabełków na Śląsku pozostają bez wody pitnej. Problem dotyczy około 4 tys. osób. W sieci wodociągowej wykryto bakterie z grupy coli.

Share
Bakterie coli na Śląsku. Mieszkańcy bez wody pitnej
Źródło: East News
d2c8nlj

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu informuję, że w badaniach jakości wody z wodociągu Rudyszwałd – zaopatrującego miejscowości: Rudyszwałd, Chałupki, Zabełków, gmina Krzyżanowice w powiecie raciborskim - stwierdzono obecność bakterii z grupy coli. Woda nieprzydatna do spożycia dla około 4000 mieszkańców" - czytamy w oświadczeniu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Woda z wodociągów nadaje się jedynie do spłukiwania toalet czy mycia podłóg.

d2c8nlj

Służby sanepidu prowadzą prace, których celem jest przywrócenie właściwej jakości wody.

Do czasu usunięcia awarii mieszkańcy miejscowości Rudyszwałd, Zabełków i Chałupki będą zaopatrywani w wodę pitną przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji "Górna Odra".

Bakterie z grupy coli do ujęć wody przenikają np. z nieszczelnych szamb lub zanieczyszczonych nieczystościami gruntów. Picie skażonej nimi wody może skutkować biegunką o różnym natężeniu, a choremu zagraża odwodnienie. W skrajnych przypadkach zakażenie bakterią coli może prowadzić do hemolityczno-mocznicowego, ostrej niewydolności nerek, żółtaczki oraz zatrzymania moczu.

Źródło: PAP

d2c8nlj

Podziel się opinią

Share
d2c8nlj
d2c8nlj
Więcej tematów