Trwa ładowanie...
alarm
04-06-2008 20:20

Awaria w słoweńskiej elektrowni atomowej Krszko - trwa wyłączanie reaktora

W elektrowni atomowej Krszko w Słowenii doszło do awarii. Nie stwierdzono wycieku substancji promieniotwórczych do środowiska. Z powodu utraty chłodziwa w pierwotnym układzie chłodzenia rozpoczęto tam procedurę bezpiecznego wyłączania reaktora.

Share
Awaria w słoweńskiej elektrowni atomowej Krszko - trwa wyłączanie reaktoraŹródło: AFP
d42rwnb

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/awaria-w-slowenskiej-elektrowni-atomowej-krszko-6038693285655681g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/awaria-w-slowenskiej-elektrowni-atomowej-krszko-6038693285655681g )
"Awaria w słoweńskiej elektrowni atomowej Krszko"

Dr Stanisław Latek z Państwowej Agencji Atomistyki mówi, że do awarii doszło o godzinie 16.25. Woda, odbierająca ciepło z reaktora wycieka - w ciągu każdej godziny z układu ubywa 2,5 m sześc. skażonej wody. Wszystko dzieje się jednak w ramach obudowy bezpieczeństwa, ścieka do specjalnych odpływów na skażoną wodę - tłumaczy ekspert.

d42rwnb

O awarii została poinformowana Komisja Europejska, która natychmiast powiadomiła wszystkie kraje UE.

Awaria została zgłoszona do unijnego systemu wczesnego powiadamiania i wymiany informacji o zagrożeniach radiologicznych bądź nuklearnych ECURIE (European Community Urgent Radiological Information Exchange).

Komisja Europejska miała obowiązek poinformować o awarii kraje członkowskie. Teraz unijne stolice powinny mierzyć w odpowiednich odstępach czasu poziom napromieniowania i na bieżąco przekazywać informacje do Brukseli o podejmowanych działaniach. Grupa unijnych ekspertów z dziedziny radiologii została postawiona w stan gotowości. Zostanie on utrzymany do momentu, aż Słowenia przyśle informację, że sytuacja jest pod kontrolą.

Rano dementowano pogłoski o awarii w jednej z ukraińskich elektrowni atomowych. "Wszystkie cztery elektrownie atomowe pracują stabilnie i bez usterek. Stan promieniowania, warunków przeciwpożarowych i ekologicznych w części przemysłowej ukraińskich elektrowni atomowych jest w normie. Nie zanotowano wycieków substancji radioaktywnych" - zapewniło biuro prasowe Energoatomu.

d42rwnb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42rwnb
d42rwnb
Więcej tematów