Trwa ładowanie...

Awantura o Westerplatte. Bulwersujący wpis polityka PO

Westerplatte. Najpierw awantura, potem głosowanie. Sejm przyjął ustawę o Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W sieci zawrzało: "Westerplatte stało się symbolem zaciętości PiS", "Naiwna taktyka prezydent Gdańska". Prawdziwą burzę wywołał jednak wpis posła PO.

Share
Awantura o Westerplatte. Bulwersujący wpis polityka PO
Źródło: East News
d3bs92s

Awantura o Westerplatte. W czwartek wieczorem w głosowaniu Sejm przyjął ustawę "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". Za ustawą głosowało 262 posłów, przeciw było 164, od głosu wstrzymał się jeden.

Rząd zarzuca miastu Gdańsk zaniedbanie Westerplatte. Opozycja oraz samorząd mówią o próbie przejęcia Westerplatte przez władzę centralną.

d3bs92s

W sieci zawrzało. Szczególnie po komentarzu posła PO Marka Rząsy. Napisał na swoim profilu na Twitterze: "Westerplatte powtórnie „upadło”. W obu przypadkach zajęcia dokonali barbarzyńcy".

"Pan stawia znak równości między Niemcami, którzy wymordowali miliony obywateli RP, a obecnym rządem?" - wyrażają swoje oburzenie internauci.

Twitter
Źródło: Twitter

- Czuję się obrażony. Liczę, że pan poseł przeprosi - mówił w poranku rozgłośni katolickich "Siódma 9" marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Marek Rząsa po fali krytyki swój wpis usunął, ale w internecie nic nie ginie.

d3bs92s

Komentarzy na temat Westerplatte jest dużo więcej.

Posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder napisałą, że "Westerplatte stało się symbolem zaciętości PiS i wojny rządu z samorządem". "A można było zauważyć, wyciągniętą rękę do prezydent Dulkiewicz. Ta wojna rozdzieli na nas na wiele lat" - podsumowała.

"Cieszę się, że ustawa o Westerplatte, którą miałem przyjemność wnieść pod obrady Sejmu, została przyjęta. Teraz nic nam nie przeszkodzi, aby godnie uhonorować bohaterów wojny. Gdańsk przez 30 lat a PRL przez 44 tego nie zrobili. Rząd PiS godnie Ich uhonoruje" - napisał z kolei Kazimierz Smoliński z PiS.

Kazimierz Koralewski - Radny Gdańska z PiS stwierdził natomiast, że "naiwna taktyka prezydent Gdańska jest przeciwskuteczna. Westerplatte należy do wszystkich Polaków. Nawet dziecko odbiera, że tego miejsca nie może zawłaszczyć jedno miasto. To są polskie Termopile".

Posłanka PiS Teresa Wargocka mówiła rano w Polskim Radiu 24, że PiS realizuje słuszny cel, aby na Westerplatte powstało muzeum plenerowe na miarę wagi tego miejsca i wydarzenia z 1 września 1939 roku. Debatę na ten temat w Sejmie nazwała żenującą.

d3bs92s

Na wynik głosowaniu Sejmu zareagowało też miasto Gdańsk. "Przed chwilą w Sejmie byliśmy świadkami troski o pamięć w wydaniu PiS-u. Mimo to wierzę, że można inaczej i się nie poddam..." - napisała Aleksandra Dulkiewicz.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Zobacz także: Śmierć 9-miesięcznej Blanki z Olecka. Ziobro mówi o „bezwzględnym dożywociu”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3bs92s

Podziel się opinią

Share
d3bs92s
d3bs92s
Więcej tematów