Trwa ładowanie...

Atak grypy w Polsce. Mniej zachorowań, ale jest groźniejsza niż zwykle

Tylko w zeszłym tygodniu do szpitali trafiło pół tysiąca chorych na grypę. Zachorowało ponad 160 tys., ale szczyt dopiero nadchodzi. Będzie jeszcze gorzej.

Atak grypy w Polsce. Mniej zachorowań, ale jest groźniejsza niż zwykleŹródło: iStock.com
dh77yxg
dh77yxg

Chorować będzie nawet 250 tys. Polaków tygodniowo. To szacowany szczyt grypy, przed którym przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny. W tym roku wirus grypy powoduje wyjątkowo ciężkie zakażenia. Nie można ich lekceważyć, bo w najgorszym wypadku kończą się śmiercią - ostrzega "Newsweek".

To efekt aktywności mutacji AH3N2, która jest obecna także w Polsce i zabiła w USA już kilka osób. Jej komponent znajduje się w szczepionkach, które są u nas dostępne. Dlatego osoby, które się zaszczepiły, nawet jeśli zachorują na grypę, powinny przechodzić ją łagodniej niż niezaszczepione – uspokaja Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego wirus grypy jest coraz groźniejszy. Jednym z powodów może być fakt, że bardzo łatwo się nim zarazić. Ostatnie badania wykazały, że chory na grypę zawsze stanowi zagrożenie dla innych. Może „przekazać” wirusa samym oddechem - nie musi kaszleć czy kichać. Dodatkowo, duża mobilność ludzi sprawia, że wirus ma więcej możliwości róznych mutacji.

Zobacz także: Śmiertelnie groźny szczep grypy H3N2 dotarł do Europy

Mutacje wirusa sprawiają, że szczepionki bywają nieskuteczne. Dzieje się tak, ponieważ w preparacie, jaki tworzy się na nadchodzący sezon, wykorzystuje się ostatni szczep krążącego wirusa. Naukowcy mają bowiem nadzieję, że pojawi się on także w następnym roku. Czasami jednak powstaje odmiana inna od spodziewanej. Szczepienia nie są wtedy efektywne, co stało się np. w sezonie zimowym 2014-2015, kiedy po raz pierwszy zaatakował wirus H3N2. Tylko w USA zmarło na niego kilkaset dzieci.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

dh77yxg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh77yxg
Więcej tematów