Trwa ładowanie...
d1uhov1

Ash Carter: strategia Rosji jest błędna, tragicznie błędna

Stany Zjednoczone nie będą współpracować wojskowo z Rosją w Syrii, gdyż strategia Moskwy jest "tragicznie błędna" - powiedział minister obrony USA Ash Carter. To jego najmocniejsza dotychczas wypowiedź na ten temat - komentuje agencja Reutera. USA są jednak gotowe prowadzić podstawowe, techniczne rozmowy z Rosjanami, by próbować zapewnić bezpieczeństwo pilotom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ash Carter: strategia Rosji jest błędna, tragicznie błędna
(PAP/EPA)
d1uhov1

- Nie jesteśmy gotowi do współpracy w sprawie strategii, która, jak wyjaśnialiśmy, po rosyjskiej stronie jest błędna, tragicznie błędna - oświadczył Carter. Powtórzył, że większość rosyjskich nalotów nie była wymierzona w bojowników Państwa Islamskiego (IS). - Naszym zdaniem to fundamentalny błąd - zaznaczył.

"Nie zdecydowaliśmy się"

30 września Rosja rozpoczęła bombardowania w Syrii, twierdząc, że ich celem będą dżihadyści z IS. Jednak rosyjskie samoloty atakowały także oddziały opozycji walczącej z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem, który jest sojusznikiem Moskwy. Waszyngton wspiera niektóre z tych grup.

d1uhov1

- Mimo tego, co mówią Rosjanie, nie zgodziliśmy się współpracować z Rosją, dopóki będzie ona kontynuować błędną strategię i atakować te cele - dodał Carter.

- Będziemy kontynuować podstawowe, techniczne dyskusje na temat profesjonalnych procedur bezpieczeństwa dla naszych pilotów latających nad Syrią. To tyle. Ten kanał będzie otwarty, gdyż chodzi o bezpieczeństwo naszych pilotów - powiedział szef Pentagonu.

Stany Zjednoczone zaproponowały m.in., by amerykańskie i rosyjskie samoloty utrzymywały bezpieczny dystans między sobą oraz by piloci korzystali ze wspólnych częstotliwości radiowych, nawiązując połączenia alarmowe - twierdzą przedstawiciel amerykańskich władz. Chodziłoby o reguły podobne do tych, które obowiązują w lotnictwie cywilnym.

"Czekamy na odpowiedź Rosji"

d1uhov1

Rzecznik Pentagonu Peter Cook mówił wcześniej, że USA czekają na oficjalną odpowiedź Rosji w sprawie amerykańskich propozycji.

Wiceszef rosyjskiego resortu obrony Anatolij Antonow oświadczył, że w zasadzie zgadza się z amerykańskimi propozycjami dotyczącymi koordynacji lotów wojskowych w Syrii. Dodał, że jego resort zaprosił do Moskwy zagranicznych wojskowych w celu koordynacji działań w zwalczaniu w Syrii bojowników IS.

Miał też powiedzieć, że oba kraje uzgodniły, iż w najbliższych dniach odbędzie się druga wspólna wideokonferencja na ten temat.

d1uhov1

Podziel się opinią

Share
d1uhov1
d1uhov1