Archidiecezje będą chronić dzieci. "To się nie może więcej wydarzyć"

Archidiecezje będą chronić dzieci. "To się nie może więcej wydarzyć"

Archidiecezje będą chronić dzieci. "To się nie może więcej wydarzyć"
Źródło zdjęć: © PAP
Piotr Barejka
18.08.2019 12:47

Dwie archidiecezje, katowicka i gliwicka, wprowadzą od początku roku szkolnego nowe zasady, które mają chronić m.in. dzieci i młodzież przed wykorzystywaniem. - To się nie powinno było zdarzyć. To się nie może wydarzyć więcej - powiedział metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup Wiktor Skworc przemawiał podczas powitania uczestników Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt w Piekarach Śląskich. Powiedział wtedy, że archidiecezja katowicka i gliwicka przyjęły zasady, które mają chronić osoby bezradne przed wykorzystywaniem. Nie tylko dzieci i młodzież, ale też np. osoby niepełnosprawne.

- Możemy też dodać, iż staramy się, aby dzieci były bardziej bezpieczne i chronione przed przestępstwami i nadużyciami. Właśnie w archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej zostały opracowane i wydane zasady ochrony dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem - powiedział abp Skworc.

Poinformował, że zasady wejdą w życie wraz z początkiem nowego roku szkolengo. Wszyscy pracujący w Kościele, albo w imieniu Kościoła w szkole, czy też inni, który pracują z "najbardziej bezbronnymi" grupami społecznymi, zostaną zobowiązani do ich ścisłego przestrzegania.

- To znaczący krok w kierunku bezpiecznego środowiska dla dzieci. Dlatego też zachęcam - jako że wszyscy tworzymy Kościół - do zapoznania się z tymi regulacjami, do ich przestrzegania, aby przestrzeń Kościoła dla dzieci i młodzieży była bezpieczna - podkreślał Skworc.

"Nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu"

Dokument nosi tytuł "Świadomość, zapobieganie, reagowanie". We wstępie można przeczytać: "Nie jesteśmy w stanie ani cofnąć czasu, ani nawet skutecznie zadośćuczynić za krzywdy i zaniedbania. Możemy natomiast spróbować nauczyć się czegoś na własnych błędach"

I dalej: "Musimy się uczyć głębokiego współczucia wobec ofiar - takiego, które każe płakać wraz z nimi, ale też wraz z nimi się gniewać: To się nie powinno było zdarzyć. To się nie może wydarzyć więcej.

Jak ocenił Skworc, ostatnie zdanie wyraża zadanie, które obecnie stoi przed Kościołem. - To się nie może więcej wydarzyć! - powtarzał. - Aby tak było, działania prewencyjne, zapobiegawcze, zostaną dostosowane do sytuacji naszych parafii, ruchów, duszpasterstw, ale też te zasady powinny zostać powszechnie przyjęte, i o to was proszę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (947)
Zobacz także