Trwa ładowanie...
ycipk-14eh48
ycipk-14eh48
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Apel do premiera o odwołanie Giertycha

O odwołanie wicepremiera Romana Giertycha z
funkcji ministra edukacji narodowej zaapelował w liście przesłanym
do premiera Kazimierza Marcinkiewicza, prezes Związku
Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Sławomir Broniarz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-14eh48

W liście Broniarz napisał: "Pan Minister epatuje opinię publiczną coraz bardziej absurdalnymi i sprzecznymi wewnętrznie pomysłami na polską szkołę, wprowadzając tym samym nauczycieli w coraz większe zakłopotanie i budząc u nich niepewność o miejsca pracy".

Prezes ZNP zauważył, że sztandarowym pomysłem Giertycha jest wychowanie patriotyczne. Początkowo miał być to oddzielny przedmiot, który po powszechnej krytyce zmienił się w likwidację wiedzy o społeczeństwie i propozycję podzielenia historii oraz zwiększenie jej wymiaru kosztem lekcji wychowania fizycznego.

"Najnowszą propozycją Pana Ministra jest zamiana jednej z czterech obowiązkowych, zapisanych w ustawie o kulturze fizycznej, lekcji w-f na dwie fakultatywne godziny zajęć z tego przedmiotu. Oznacza to nie tylko utratę pracy przez kilka tysięcy nauczycieli, ale także zmianę przygotowanych już planów organizacji szkół, nowelizacje ustaw oraz zwiększenie wydatków z budżetów JST (jednostek samorządu terytorialnego - PAP)" - napisał Broniarz.

ycipk-14eh48

Wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski poinformował, że czwarta, obowiązkowa godzina wychowania fizycznego będzie zlikwidowana, ale nie zastąpiona godziną historii. W zamian resort edukacji sfinansuje dwie godziny sportowych zajęć nadobowiązkowych. Minister Giertych dodał, że jeżeli dyrektor szkoły podejmie taką decyzję, to dodatkowe dwie godziny sportu będą mogły być obowiązkowe.

W opinii prezesa ZNP, Giertych naraża oświatę na destabilizację i czyni z niej przedmiot działań wyłącznie medialnych, ponieważ za kolejnymi pomysłami na zmiany nie idą żadne konkrety - brakuje analizy skutków i kosztów, wcześniejszych konsultacji społecznych, czy opinii ekspertów.

"Pan Minister w swojej ignorancji nie wie, że szkoła nie jest organizmem, na którym można bezkarnie eksperymentować. Moim obowiązkiem i prawem jest więc domagać się od Pana Premiera, by to pasmo nieodpowiedzialnych działań Romana Giertycha jak najszybciej przerwać" - podkreśla w liście Broniarz.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-14eh48

ycipk-14eh48
ycipk-14eh48
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów