Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
09-07-2005 (07:15)

Antysemicki wódz Indian

Były wódz Indian kanadyjskich, który
usprawiedliwiał Holokaust, twierdząc, że Żydzi to "plaga", został
w piątek uznany przez sąd za winnego podżegania do nienawiści i
skazany na grzywnę w wysokości tysiąca dolarów kanadyjskich (810
dolarów amerykańskich).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

71-letni David Ahenakew, wielki wódz Zgromadzenia Pierwszych Narodów (APN), największej organizacji kanadyjskich autochtonów, został skazany na sześć miesięcy więzienia za wypowiedzi dla gazety w 2002 roku.

Skarżący - organizacje żydowskie, domagali się, aby sąd w Saskatchewan na zachodzie Kanady wymierzył mu grzywnę w wysokości dwóch tysięcy dolarów kanadyjskich, jednak sędzia uznał, że tysiąc wystarczy, aby wodza odwieść od recydywy.

David Ahenakew na konferencji prasowej, którą transmitowano w całej Kanadzie, określił werdykt sądu jako wynikający ze "śmiesznych oskarżeń" i "nienawiści do ludzi +pierwszych narodów+ - Indian, metysów i Inuitów".

Wezwał do "narodowej debaty na temat ras w Kanadzie" i "kulturowego ludobójstwa rdzennych ludów tego kraju".

"Nie chcę banalizować Holokaustu i cierpień narodu żydowskiego w Niemczech i gdzie indziej - bronił się Ahenakew. - Ale Kanadyjczycy powinni uznać, że niesprawiedliwości wobec rdzennych ludów ważą tyle samo co okropności wyrządzone społeczności żydowskiej oraz rasizm i czystki etniczne w Rwandzie i Bośni, które zaszokowały cały świat".

"To dlatego osoby z rdzennych ludów, takie jak ja, są pozbawione złudzeń, sfrustrowane, zagniewane i pozwalają sobie na swadę w wypowiedziach, która zaprowadziła mnie po raz pierwszy do sądu - dodał Ahenakew.

W w grudniu 2002 roku Ahenakew powiedział dziennikowi z Saskatchewan: "Żydzi niemal już mieli całe Niemcy przed (II wojną światową) - powiedział w grudniu 2002 roku dziennikowi z Saskatchewan. Hitler chciał za wszelką cenę zapewnić, aby nie zajęli Niemiec czy Europy. No i dlatego kazał usmażyć sześć milionów".

Jego uwagi wywołały protesty w Kanadzie, premier ocenił je "jako nie do przyjęcia", a rząd Izraela uznał wodza za "persona non grata" na swoim terytorium.

Ahenakew złożył publiczne przeprosiny, ale w rezultacie pozwu skierowanego przez organizacje żydowskie trafił do sądu.

Podczas procesu w kwietniu upierał się przy noszeniu Orderu Kanady, najwyższego odznaczenia kraju, którym odznaczono go w 1978 roku w uznaniu za pracę na rzecz jego ludu.

Gubernator generalny Kanady Adrienne Clarkson, reprezentująca królową Elżbietę II, będącą głową państwa kanadyjskiego, poinformowała o pozbawieniu wodza orderu.

"Zmusza się mnie do wyboru między wolnością słowa a Orderem Kanady. Wybrałem wolność słowa" - powiedział w piątek Ahenakew.

Główne organizacje żydowskie z zadowoleniem odniosły się do werdyktu sądu, ale nie komentowały ostatnich wypowiedzi indiańskiego wodza.

Polub WP Wiadomości