ycipk-1v6089

Anglicy ukarani za wandalizm w Auschwitz. Byli na szkolnej wycieczce

Sąd Apelacyjny w Krakowie podtrzymał wcześniejszy wyrok wobec Bena T. i Marcusa D. Dwaj Anglicy zostali ukarani finansowo za uszkodzenie pozostałości magazynu w KL Auschwitz Birkenau.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd uznał, że Anglicy nie dokonali kradzieży
Sąd uznał, że Anglicy nie dokonali kradzieży (Wikimedia Commons CC BY, Fot: dnalor01)
ycipk-1v6089

Prokuratura zarzuciła Anglikom, że w 2016 r. dokonali kradzieży cennych dla polskiej kultury rzeczy z terenu byłego obozu zagłady KL Auschwitz Birkenau. Mężczyźni zabrali fragment maszynki do golenia, guziki, kawałki szkła ze świetlików w baraku i fragment sztućca.

Jak podaje serwis gazetakrakowska.pl, mężczyźni przyjechali na rozprawę z zagranicy. Byli razem z rodzinami oraz prawnikami. Przed sądem mówili, że żaden z nich nie chciał niczego wynosić z muzeum. Byli w nim razem ze szkolną wycieczką. Przekonywali, że nikt ich nie ostrzegał, aby niczego nie podnosić, a oni chcieli zapytać, dlaczego przedmioty leżą niezabezpieczone.

Na początku Anglicy przyznali się do zarzucanych im czynów. Twierdzili, że byli pod presją czasu z powodu zaplanowanego lotu do Anglii, a nieprzyznanie się oznaczałoby konieczność pozostania w Polsce. Nie bez znaczenia było to, że dowiedzieli się o możliwości późniejszej zmiany zeznań.

ycipk-1v6089

Sąd uznał, że Anglicy nie dokonali kradzieży, ale uszkodzili pozostałości magazynu nr 5 z terenu byłego obozu. Serwis informuje o karze grzywny po 2 tys. zł dla Anglików. Mężczyźni muszą zapłacić też po 6 tys. nawiązki. Wyrok jest prawomocny.

Zobacz także: Michał Kamiński: Tusk pokazał Mateuszkowi, gdzie jego miejsce

ycipk-1v6089

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

Polub WP Wiadomości
ycipk-1v6089
ycipk-1v6089