Trwa ładowanie...
01-02-2007 15:45

Andrzej Lepper profesorem, Maksymiuk doktorem


Wicepremier, minister rolnictwa, lider
Samoobrony Andrzej Lepper został honorowym profesorem
Międzyregionalnej Akademii Zarządzania Personelem (MAZP) w
Kijowie. Działalność MAZP była wielokrotnie krytykowana za propagowanie antysemityzmu m.in. przez rząd Izraela i prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę.

Andrzej Lepper profesorem, Maksymiuk doktoremŹródło: PAP/EPA
d3lo9vc
d3lo9vc

Wiceprzewodniczący Samoobrony Janusz Maksymiuk odebrał tytuł doktora honoris causa tej prywatnej uczelni.

Uhonorowano mnie za działania na rzecz poprawy życia ludzi i na rzecz stosunków polsko-ukraińskich- powiedział Lepper korespondentowi po uroczystości.

Wicepremier otrzymał już doktorat honoris causa MAZP w 2004 roku.

Rektor MAZP Mykoła Hołowatyj w przemówieniu poprzedzającym wręczenie politykom honorowych tytułów, nazwał ich "prawdziwymi polskimi patriotami", którzy "dbają o przyjazne relacje między Polską a Ukrainą".

d3lo9vc

Wyjaśnił także zebranym, jaką rolę odgrywa w świecie politycznym reprezentowane przez wyróżnionych ugrupowanie. Samoobrona zajmuje godne miejsce w polskiej polityce i cieszy się dużym autorytetem na arenie międzynarodowej - zaznaczył.

Zwracając się do studentów i władz MAZP Lepper powiedział, że Polska popiera dążenia Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej. Oświadczył przy tym, że Samoobrona pragnie, by Unia była "Europą ojczyzn". Nie zgadzamy się na Unię, w której więksi dyktują swą wolę mniejszym- podkreślił.

Andrzej Lepper odniósł się także m.in. do oskarżeń pod adresem MAZP o propagowanie antysemityzmu. Dziennikarze napisali, że wasza szkoła jest siedzibą antysemityzmu. Macie tutaj wydział antysemicki? - pytał wicepremier, co wywołało aplauz zebranych.

Działalność MAZP była niejednokrotnie krytykowana zarówno na Ukrainie, jak i poza jej granicami. W 2005 r. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oskarżył władze uczelni o rozpowszechnianie publikacji noszących charakter antysemicki.

d3lo9vc

Wcześniej w tym samym roku protest w sprawie działalności MAZP wystosował rząd Izraela. W nocie do ukraińskich władz proszono wręcz o zamknięcie placówki, twierdząc, że podżega ona do nienawiści wobec Żydów.

Rektor Hołowatyj, poproszony o skomentowanie tych oskarżeń zareagował oburzeniem. Nie będę tego komentował. Komu to potrzebne? - zapytał.

Oskarżenia te są absolutnie bezpodstawne. Każdy uczony ma prawo do wypowiedzi na temat jakiejkolwiek sentencji naukowej. Jedną z nich jest kwestia syjonizmu, antysemityzmu, semityzmu, itp. To, że niektóre siły polityczne chcą zrobić z tego politykę, jest zupełnie inną sprawą. MAZP stawia sobie za cel utworzenie państwa narodowego, na podstawie własnej, a nie obcej historii i kultury. Wielu siłom to nie odpowiada- oświadczył Hołowatyj. (ap)

Jarosław Junko

d3lo9vc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lo9vc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj