ycipk-35oxqt
IAR

"Amnestia" dla części maturzystów, którzy nie zdali

Prawie połowa maturzystów, którzy nie zdali w tym roku matury, otrzyma we wrześniu świadectwa maturalne i będzie mogła się starać o przyjęcie na studia - zapowiedział w Zielonej Górze minister edukacji Roman Giertych. Rozporządzenie w sprawie takiej "amnestii" ma się pojawić lada dzień.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Amnestia" dla części maturzystów, którzy nie zdali
(PAP)
ycipk-35oxqt

Giertych wyjaśnił, że matura składa się z pięciu części i każdy kto zda co najmniej cztery z nich, a łączny wynik z egzaminu wyniesie co najmniej 30%, jego matura będzie zaliczona.

Tegorocznej matury nie zdał prawie co piąty maturzysta. Amnestia, wg szacunkowych danych MEN ma dotyczyć ok. 50 tys. osób.

Osoby, które zostaną objęte nowymi wytycznymi ministra edukacji otrzymają świadectwa maturalne we wrześniu, tak by miały szansę dostać się jeszcze na studia - zapowiedział Roman Giertych.

ycipk-35oxqt

Szef resortu edukacji przedstawił na konferencji prasowej plany dotyczące wprowadzenia nowego systemu obliczania wyników z egzaminów maturalnych. Zapowiedział, że nowy system ma być bardziej "logiczny". "Trzeba patrzeć na człowieka" - podkreślił.

Minister powiedział, że podjął decyzję o podpisaniu rozporządzenia w sprawie zastosowania nowych reguł obliczania wyników już wobec tegorocznych maturzystów. Żeby nie stracili tego roku - tłumaczył.

Podjąłem taką decyzję, odpowiednie informacje przesłałem do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, biorą całą odpowiedzialność za to na siebie - dodał.

Tłumacząc wprowadzenie "amnestii" dla maturzystów powiedział, że pierwsze roczniki testujące nowe systemy zdawania matur "zawsze płacą swoistą karę, że są pierwszymi rocznikami". Zdaniem ministra, tak być nie może.

ycipk-35oxqt

Giertych zapewnił, że z prawnego punktu widzenia wprowadzenie zmian wstecz jest dopuszczalne. Wykorzystaliśmy pewną lukę prawną - przekonywał. Zapewnił też, że wprowadzenie przez niego amnestii nie jest próbą przypodobania się uczniom.

Minister zapowiedział też, że egzamin z matematyki będzie obowiązkowym przedmiotem na maturze w 2009 lub w 2010 roku. Zaprzeczył ostatnim medialnym doniesieniom jakoby zrezygnowano z wprowadzenia obowiązkowej matematyki na maturze.

Matematyka będzie na maturze - zapewnił Giertych. Nie wiadomo jednak jeszcze dokładnie czy pojawi się w 2009 czy w 2010 roku. Zdaniem Giertycha to "tylko sprawa techniczna".

Minister edukacji podpisał w sobotę dokument, na mocy którego rok szkolny 2006/2007 rozpocznie się 4 września. 1 września przypada w piątek.

ycipk-35oxqt
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-35oxqt

ycipk-35oxqt
ycipk-35oxqt