Trwa ładowanie...

Ali Agca chce dostać polskie obywatelstwo

Przebywający obecnie w tureckim więzieniu
Mehmet Ali Agca, który w 1981 roku postrzelił papieża Jana Pawła
II, złożył wniosek o nadanie mu polskiego obywatelstwa; chce po
odbyciu kary osiąść w Polsce - poinformował w piątek jego obrońca.

Share
Ali Agca chce dostać polskie obywatelstwo
Źródło: PAP/EPA
d2ms00e

Jak oświadczył adwokat Haci Ali Ozhan, Agca chce również, by przeniesiono go do polskiego więzienia, gdzie odsiedziałby resztę ciążącego na nim wyroku. Jest to kara za zabójstwo, którego ofiarą padł w 1979 roku turecki dziennikarz Abdi Ipekci. 50-letni obecnie Agca ma wyjść z więzienia w 2010 roku.

Niedoszły zabójca polskiego papieża został odesłany do Turcji po 19-letnim pobycie we włoskim więzieniu. Ciężko raniony na placu świętego Piotra 13 maja 1981 roku Jan Paweł II spotkał się w dwa lata później z Agcą w cztery oczy w więziennej celi, oświadczając przy tym, że mu wybacza.

Jak podała agencja Associated Press, polska ambasada w Turcji nie zamierza komentować wniosku Agcy ani oceniać szans na jego pozytywne załatwienie.

d2ms00e

Rzecznik MON, Piotr Paszkowski potwierdził w piątek w TVN24, że około 2-3 tygodnie temu do naszej placówki w Ankarze zgłosił się adwokat Ali Agcy informując o tym, że Agca nosi się z zamiarem złożenia formalnie wniosku o przyznanie polskiego obywatelstwa i zapowiedział, że w połowie przyszłego tygodnia taki wniosek formalnie złoży.

Warunkiem przyznania naszego obywatelstwa jest okres pięciu lat pobytu w naszym kraju. Myślę, że z tego formalnego chociażby względu szanse na przyznanie obywatelstwa Ali Agcy, który obecnie przebywa w więzieniu i będzie w nim przebywał przez następne dwa lata - są nikłe - zaznaczył Paszkowski.

Ali Agca 13 maja 1981 na placu Św. Piotra w Rzymie dokonał nieudanego zamachu na papieża Jana Pawła II. Za swoje czyny Agca odbywał karę przez prawie dwadzieścia lat we włoskich więzieniach, po czym na prośbę papieża został ułaskawiony. W 2006 roku został ponownie osadzony w tureckim wiezieniu za morderstwo popełnione w Turcji.

d2ms00e

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ms00e
d2ms00e
Więcej tematów