Trwa ładowanie...

Ależ wpadka znanej firmy. Straszyli Polaków smogiem, jednocześnie finansują dymiące kominy

Zrobili antysmogową akcję społeczną „Wiem, czym oddycham”, rozdali 300 mierników jakości powietrza. Sprzedają Polakom ubezpieczenia z odszkodowaniem na wypadek ciężkiej choroby. Ta sama firma Aviva jest jednocześnie inwestorem największego "truciciela Europy".

Ależ wpadka znanej firmy. Straszyli Polaków smogiem, jednocześnie finansują dymiące kominyŹródło: East News, fot: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER
d38ymhr
d38ymhr

Mocne oskarżenia pod adresem znanej w Polsce firmy ubezpieczeniowej Aviva publikuje dziennik "The Guardian"oraz ekolodzy z organizacji Unfriend Coal, sprzeciwiający się inwestycjom w branżę węglową. Zarzucają, że zainwestowała 1,7 miliarda złotych w spółki polskiego sektora węglowego. Tymczasem przez zanieczyszczenia pochodzące ze spalania polskiego węgla co roku przedwcześnie umiera ponad 5800 osób.

Poprzez fundusze: emerytalny OFE oraz TFI menedżerowie firmy Aviva ulokowali ponad 600 mln złotych w spółce PGE, nazywanej największym trucicielem Europy. Zarzut ekologów: "eksploatuje dwa najbardziej zanieczyszczające powietrze w Europie elektrownie w Bełchatowie i Turowie, planuje budowę nowych".

- Inwestorzy popierający polski węgiel wspierają branżę, powodującą tysiące przedwczesnych zgonów rocznie. Stają po złej stronie w walce z niebezpiecznymi zmianami klimatycznymi i smogiem - twierdzi Lucie Pinson, działaczka prowadząca kampanię Unfriend Coal i autorka raportu na temat finansowania polskiej branży węglowej. - Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wspierania nowych kopalń węgla i elektrowni, a firmy ubezpieczeniowe powinny jak najszybciej wycofać inwestycje z istniejących projektów - dodaje. Wylicza też innych sponsorów branży węglowej, m.in. Nationale Nederlanden, należące do grupy ING.

Inwestorzy pod ostrzałem

Kontrowersje wzbudza fakt, że Aviva oferuje ubezpieczenie na wypadek "ciężkich chorób". Na ich liście są również i te, którym sprzyja zatrucie powietrza.

d38ymhr

Aviva angażuje się w Polsce w kampanie anty-smogowe Ostatnio zorganizowała głośną akcję "Wiem, czym oddycham" rozdając w konkursie 300 mierników zanieczyszczenia powietrza. "To cykl działań, które mają nam uświadamiać, jaki wpływ na nasze zdrowie i życie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać" - pisze o akcji Aviva.

Krytycy zwracają uwagę, że zapomina o własnych pieniądzach zainwestowanych w dymiące kominy. Wpadkę natychmiast wyłapali internauci, którzy po publikacji ekologów i "The Guardian" zaatakowali firmę na Facebooku. "Szczyt hipokryzji. Ogłaszacie jedno, robicie drugie" - pisano. O dziwo, część komentarzy była usuwana.

- Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce nie jest energetyka, lecz ogrzewanie domów węglem niskiej jakości, a nawet śmieciami palonymi w piecach niespełniających norm. Kolejni winowajcy smogu to emisja spalin przez samochody, ciężarówki - odpowiada na te zarzuty Bohdan Białorucki, rzecznik prasowy Aviva. Dodaje, że firma uznaje kampanię anty-smogową za udaną.

Polskie elektrownie bez inwestorów?

Nie odniósł się wprost do sprawy finansowania energetyki węglowej. Wiadomo jednak, że pieniądze OFE są niejako uwięzione w tych spółkach. To dlatego, że OFE mają obowiązek lokować swoje fundusze w akcjach polskiej giełdy. Tymczasem branża energetyczna to niejako danie obowiązkowe, czyli druga pod względem wielkości grupa spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych.

d38ymhr

Przypomnijmy, że wiele światowych funduszy stanowczo zadeklarowało że w technologie węglowe nie zainwestują nawet dolara. Menedżerowie zarządzający funduszem emerytalnym z Norwegi ogłosili, że sprzedadzą aktywa warte około 5,04 mld dolarów, które ulokowano w 75 firmach. Na opublikowanej przez Greenpeace liście firm, z których Norwegowie chcą się wycofać są także polskie firmy: Energa, Lubelski Węgiel Bogdanka, PGE i Tauron.

d38ymhr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38ymhr
Więcej tematów