Trwa ładowanie...
d2xhqoc

Aleksander Gukow uratowany

Rosyjski himalaista Aleksander Gukow został uratowany – poinformowała Anna Piunowa, koordynatorka akcji ratunkowej. Rosjanin od kilku dni oczekiwał na pomoc na górze Latok I w Pakistanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aleksander Gukow uratowany
(WP.PL)
d2xhqoc

Gukow został już przetransportowany do szpitala w Skardu. "Nie ma żadnych szczególnych odmrożeń. Jest bardzo słaby” – relacjonowała Rosjanka.

Rosyjski wspinacz był uwięziony na jednej ze ścian szczytu Latok I, na wysokości 6200 metrów. Jeszcze w niedzielny poranek pogoda w Karakorum była zła - spadło 20 cm śniegu i wzrosło zagrożenie lawinowe. Wydawało się, że helikoptery nie będą w stanie wystartować. Jednak warunki wkrótce się poprawiły i rozpoczęła się akcja ratunkowa Aleksandera Gukowa.

d2xhqoc

Gukow i jego towarzysz Sergiej Głazunow chcieli wejść na Latok I przez północny filar szczytu. Podczas wspinaczki Głazunow spadł w przepaść. Z kolei Gukow został uwięziony w jednej ze szczelin i wysłał - za pomoc GPS-a - smsa z prośbą o pomoc.

Rosjanin w górach przebywał od 20 dni. Wyruszył na atak szczytowy z wysokości 5 512 metrów, gdzie wraz ze swoim towarzyszem założyli ostatni obóz. Wtedy wziął zapas jedzenia na 5 dni. Gukow nie ma potrzebnego do zejścia sprzętu. Wcześniej informował, że ma problemy ze stopieniem śniegu.

Przeczytaj więcej na sportowefakty.wp.pl.

d2xhqoc

Podziel się opinią

Share

d2xhqoc

d2xhqoc
Więcej tematów