Trwa ładowanie...

Alarmujące doniesienia ze Szwecji. Tajemnicza śpiączka dzieci

Tajemnicza śpiączka dotyka dzieci i młodzież w Szwecji. Naukowcy nazywają ją "syndromem rezygnacji". Cierpią na nią nieletni uchodźcy, którzy przybywają do tego skandynawskiego państwa.

Tajemnicza śpiączka dotyka dzieci i młodzież w Szwecji. Zdjęcie ilustracyjneTajemnicza śpiączka dotyka dzieci i młodzież w Szwecji. Zdjęcie ilustracyjneŹródło: Getty Images, fot: Laurie Noble
d1q96x0
d1q96x0

O temacie "syndromu rezygnacji" w Szwecji zrobiło się głośno ze względu na film dokumentalny wyprodukowany przez Netflix "Life Overtakes Me". Okazuje się, że ta dziwna forma śpiączki dotyka głównie dzieci, które przyjechały z terenów dawnej Jugosławii i ZSRR. Jest to pokłosie traumy związanej z całym procesem migracyjnym.

Każdy przypadek zaczyna się tak samo

Od lat 90. odnotowano w Szwecji kilkadziesiąt przypadków tajemniczej śpiączki związanej z "syndromem rezygnacji". Każda z historii zaczynała się w ten sam sposób. Na początku dzieci zaczynały się wycofywać, przestawały chodzić do szkoły, dopadała je apatia, traciły apetyt, ich stan przypominał depresję, aż w końcu dochodziło do etapu częściowej nieświadomości, który przypominał śpiączkę. Pojawiał się stan katatonii oraz utraty przytomności, który trwał miesiącami, a nawet latami. Dzieci z "syndromem rezygnacji" przestawały reagować na mowę i dotyk innych osób, wymagały karmienia przez sondę nosowo-żołądkową.

Zespół rezygnacji w Szwecji

Pojęcie "zespołu rezygnacji" opisała w 1958 roku psychiatra Anna-Lisa Annel. Nazwała to rzadko występującym zaburzeniem, które pojawia się głównie na skutek ciężkich urazów psychicznych. Pierwszy przypadek takiej "śpiączki" odnotowano w Szwecji w 1998 roku. Syndrom rezygnacji został przyporządkowany dzieciom, które przeszły traumę na skutek procesów migracyjnych. Średni wiek dzieci, w którym pojawiały się pierwsze objawy zaburzenia, to jedenaście lat.

d1q96x0

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Sekrety królewskich grobów na Wawelu. Niewygodne tajemnice

Według niektórych ekspertów trauma dzieci prowadząca do syndromu rezygnacji bardzo często związana była ze strachem przed deportacją do kraju pochodzenia. W 2019 roku zbadano 46 dzieci dotkniętych tym zaburzeniem. Okazało się, że wszystkie ubiegały się o azyl, narażone były na traumę, prześladowanie i przemoc. Większość z nich dodatkowo miała już w swoim życiu kontakt z depresją lub innymi chorobami psychicznymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1q96x0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q96x0
Więcej tematów