Trwa ładowanie...

Afera KNF. Bielan: Chrzanowski musiał z kimś rozmawiać

- Czytałem o tym, ta sprawa powinna być wyjaśniona. Nie znam takiej praktyki i wydaje mi się, że nie powinna mieć miejsca - mówi w Radiu ZET Adam Bielan komentując obecność prawnika Grzegorza Kowalczyka w radzie nadzorczej banku Zygmunta Solorza-Żaka. To ta sama osoba, którą ówczesny prezes KNF rekomendował Leszkowi Czarneckiemu z Getin Noble Banku.

Share
Afera KNF. Bielan: Chrzanowski musiał z kimś rozmawiać
Źródło: PAP, Fot: Andrzej Rybczyński
d28vof6

- Komisja śledcza powinna powstawać wtedy, kiedy instytucje państwa zawodzą, np. w Amber Gold. KNF złożyło zawiadomienie w grudniu 2009 roku, a śledztwo ruszyło w lipcu 2012 roku. Prawie 2,5 roku opóźnienia. W takiej sytuacji komisja śledcza powinna to wyjaśniać, dlaczego instytucje państwa zawiodły - powiedział w Radiu Zet Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.

- W sprawie KNF premier dowiedział się we wtorek rano czy w poniedziałek wieczorem, kiedy "Gazeta Wyborcza" zapowiedziała swoją publikację, wezwał w trybie pilnym prezesa, który był w Singapurze - wylicza Bielan.

d28vof6

- (Chrzanowski - przyp. red.) Na pewno z kimś rozmawiał, bo rano twierdził, że nie rozważa dymisji - mówił w rozmowie z Beatą Lubecką.

- Pojawiają się komentarze, że nad byłym szefem KNF-u musiał być rozpięty parasol ochronny, że pozwolił sobie na taką szarżę wobec bankiera Leszka Czarneckiego - pytała Beata Lubecka swojego gościa. - Prezes KNF w naszym systemie prawnym ma bardzo silną pozycję. Jest powoływany na chyba sześcioletnią kadencję przez premiera i później jest praktycznie nieodwoływalny. Mówiłem już o tym trybie odwołania, w zasadzie można to zrobić tylko w przypadku prawomocnego wyroku sądowego bądź w przypadku samodzielnej rezygnacji - stwierdził Bielan.

- Wydaje mi się, że ta rozmowa jest tak skonstruowana, że pan Chrzanowski stara się postraszyć pana Czarneckiego również działaniami pana Sokala, potem składa mu propozycję. Sokal słusznie robi wszystko, żeby starać się uratować depozyty ludzi - dodaje Bielan.

d28vof6

Na pytanie, czy Beata Szydło poda się do dymisji, Bielan powiedział: "Nie żartujmy. Powołała na stanowisko bardzo dobrego naukowca specjalizującego się w finansach publicznych. Z taśmy wiemy, że pan prezes zachował się co najmniej nieetycznie".

Doprowadzenie banków Leszka Czarneckiego do upadłości, a następnie przejęcie ich za 1 zł przez jeden z państwowych banków. Takim scenariuszem postraszył bankiera szef Komisji Nadzoru Finansowego podczas nieformalnej rozmowy pod koniec marca. Czarnecki rozmowę nagrał, a we wtorek sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Chrzanowski miał zaproponować Czarneckiemu zapewnienie jego bankom przychylności KNF w zamian za zatrudnienie wskazanego prawnika za olbrzymie wynagrodzenie wynoszące 1 proc. wartości banków, czyli nawet 40 mln zł.

d28vof6

W aferze KNF oprócz Leszka Czarneckiego i Marka Chrzanowskiego przewijają się nazwiska kilku innych postaci. Przeczytaj, kim są ci ludzie i dlaczego znaleźli się w centrum politycznej burzy?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Codziennie staję przed lustrem i mówię, że życie jest cudowne"

d28vof6

Podziel się opinią

Share
d28vof6
d28vof6
Więcej tematów