Trwa ładowanie...
15-04-2016 18:02

Adam Andruszkiewicz domaga się zmiany nazw pociągów. "Okultystyczne, promujące pogańskie i mityczne bóstwa"

• Andruszkiewicz twierdzi, że nazwy pociągów promują komunizm i okultyzm
• Wątpliwości polityka budzą m.in. "Gombrowicz" i "Broniewski"
• Wg posła "Wawel" nie powinien kursować do Bydgoszczy
• Andruszkiewicz oczekuje zmian nazw pociągów

Adam Andruszkiewicz domaga się zmiany nazw pociągów. "Okultystyczne, promujące pogańskie i mityczne bóstwa"Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d2uqatj
d2uqatj

Poseł Kukiz'15 i prezes Młodzieży Wszechpolskiej Adam Andruszkiewicz skierował do Ministra Infrastruktury i Budownictwa interpelację, w której pyta o nazewnictwo pociągów PKP. Twierdzi m.in., że niektóre nazwy są okultystyczne czy promują komunizm.

Andruszkiewicz pyta m.in. o pociąg "Wawel", który powinien - jego zdaniem - łączyć Warszawę z Krakowem. "Tymczasem nazwę tę zarezerwowano dla pociągu Kraków – Bydgoszcz, zupełnie nie oddając powagi nazwy Wawel" - stwierdził poseł w interpelacji.

O nazwie "Aurora" pisze, że to "rosyjski okręt, symbol komunistycznej rewolucji październikowej". Uważa, że może to być odczytywane jako promowanie komunizmu.

d2uqatj

Poseł wymienia też pociąg "Broniewski" i cytuje za Wikipedią: "W okresie powojennym początkowo tworzył poezję polityczno-propagandową, później utwory refleksyjne o motywach osobistych. W czasach stalinizmu był poetą głęboko zaangażowanym w budowę nowej rzeczywistości, co często interpretowane jest jako postawa jednoznacznie prokomunistyczna. (…) W 1949 prezydent Bolesław Bierut nadał mu Order Sztandaru Pracy I klasy. W 1950 z okazji Narodowego Święta Odrodzenia Polski otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia. W 1951 otrzymał Nagrodę Państwową III stopnia.W 1955 otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia."

Wątpliwości Andruszkiewicza budzi także "Osterwa". "Czy ta nazwa oznacza Juliusza Osterwę - wolnomularza, czy też jest to słowacki szczyt górski w Tatrach?" - pyta.

Poseł krytykuje też nazwanie pociągu na cześć Witolda Gombrowicza. "Czy to postać, którą należy promować?" - zastanawia się.

O nazwach "Sedina", "Świętopełk", "Czcibór", "Dionizos" i "Światowid" pisze, że są "okultystyczne, promujące pogańskie i mityczne bóstwa".

d2uqatj

Andruszkiewicz uważa także, że "Viadrina", "Centaurus", "Orion", "Antares", "Luna", "Jupiter", "Pomerania", "Polaris", "Galaxis", "Mars", "Urania", "Tetyda", "Ganimedes", "Wenus", "Prometo", "Mercurius", "Calipso", "Astra", "Gemini" są nazwami łamiącymi zapisy ustawy o języku polskim, gdyż są obcojęzyczne.

"Proponuję powołanie przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa stosownej komisji z udziałem Rady Języka Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Nazwy pociągów powinny być elementem polityki historycznej i kształtowania w pamięci pasażerów i kolejarzy tożsamości narodowej" - pisze Andruszkiewicz.

Pyta też, kiedy nazwy zostaną zmienione i czy ministerstwo może "logicznie wytłumaczyć, w jakim celu wywrócono całkowicie dotychczasowe nazwy pociągów". Domaga się także informacji kto "z imienia i nazwiska oraz stanowiska" wymyślił nazwy pociągów.

d2uqatj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uqatj
Więcej tematów