Trwa ładowanie...
15-04-2016 18:02

Adam Andruszkiewicz domaga się zmiany nazw pociągów. "Okultystyczne, promujące pogańskie i mityczne bóstwa"

• Andruszkiewicz twierdzi, że nazwy pociągów promują komunizm i okultyzm
• Wątpliwości polityka budzą m.in. "Gombrowicz" i "Broniewski"
• Wg posła "Wawel" nie powinien kursować do Bydgoszczy
• Andruszkiewicz oczekuje zmian nazw pociągów

Adam Andruszkiewicz domaga się zmiany nazw pociągów. "Okultystyczne, promujące pogańskie i mityczne bóstwa"Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
dw3d7n8
dw3d7n8

Poseł Kukiz'15 i prezes Młodzieży Wszechpolskiej Adam Andruszkiewicz skierował do Ministra Infrastruktury i Budownictwa interpelację, w której pyta o nazewnictwo pociągów PKP. Twierdzi m.in., że niektóre nazwy są okultystyczne czy promują komunizm.

Andruszkiewicz pyta m.in. o pociąg "Wawel", który powinien - jego zdaniem - łączyć Warszawę z Krakowem. "Tymczasem nazwę tę zarezerwowano dla pociągu Kraków – Bydgoszcz, zupełnie nie oddając powagi nazwy Wawel" - stwierdził poseł w interpelacji.

O nazwie "Aurora" pisze, że to "rosyjski okręt, symbol komunistycznej rewolucji październikowej". Uważa, że może to być odczytywane jako promowanie komunizmu.

Poseł wymienia też pociąg "Broniewski" i cytuje za Wikipedią: "W okresie powojennym początkowo tworzył poezję polityczno-propagandową, później utwory refleksyjne o motywach osobistych. W czasach stalinizmu był poetą głęboko zaangażowanym w budowę nowej rzeczywistości, co często interpretowane jest jako postawa jednoznacznie prokomunistyczna. (…) W 1949 prezydent Bolesław Bierut nadał mu Order Sztandaru Pracy I klasy. W 1950 z okazji Narodowego Święta Odrodzenia Polski otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia. W 1951 otrzymał Nagrodę Państwową III stopnia.W 1955 otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia."

dw3d7n8

Wątpliwości Andruszkiewicza budzi także "Osterwa". "Czy ta nazwa oznacza Juliusza Osterwę - wolnomularza, czy też jest to słowacki szczyt górski w Tatrach?" - pyta.

Poseł krytykuje też nazwanie pociągu na cześć Witolda Gombrowicza. "Czy to postać, którą należy promować?" - zastanawia się.

O nazwach "Sedina", "Świętopełk", "Czcibór", "Dionizos" i "Światowid" pisze, że są "okultystyczne, promujące pogańskie i mityczne bóstwa".

Andruszkiewicz uważa także, że "Viadrina", "Centaurus", "Orion", "Antares", "Luna", "Jupiter", "Pomerania", "Polaris", "Galaxis", "Mars", "Urania", "Tetyda", "Ganimedes", "Wenus", "Prometo", "Mercurius", "Calipso", "Astra", "Gemini" są nazwami łamiącymi zapisy ustawy o języku polskim, gdyż są obcojęzyczne.

dw3d7n8

"Proponuję powołanie przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa stosownej komisji z udziałem Rady Języka Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Nazwy pociągów powinny być elementem polityki historycznej i kształtowania w pamięci pasażerów i kolejarzy tożsamości narodowej" - pisze Andruszkiewicz.

Pyta też, kiedy nazwy zostaną zmienione i czy ministerstwo może "logicznie wytłumaczyć, w jakim celu wywrócono całkowicie dotychczasowe nazwy pociągów". Domaga się także informacji kto "z imienia i nazwiska oraz stanowiska" wymyślił nazwy pociągów.

dw3d7n8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw3d7n8
Więcej tematów