Trwa ładowanie...

Abp Głódź na pasterce o "wrogach Kościoła" i opozycji

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w orędziu wygłoszonym w czasie pasterki skrytykował opozycję za "publiczny nihilizm". Odniósł się także do doniesień medialnych na temat ks. Henryka Jankowskiego, nazywając jego krytyków "środowiskiem wrogim Kościołowi".
Share
Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański
Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdańskiŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Jan Rusek
d18osj0

Podczas pasterki metropolita gdański, abp Leszek Sławoj Głódź, wygłosił orędzie na Boże Narodzenie, które zostało opublikowane na stronie internetowej archidiecezji gdańskiej.

Kapłan przypomniał, że w kończącym się roku obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości.

"Po ponad stuletnim okresie polskiego adwentu - narodowej niewoli znowu rozbłysło światło wolności. Odnajdywano w nim refleks tamtego bożego światła - od Betlejem (...) W mijającym roku wracaliśmy do wspomnień tego dnia, kiedy Polska powstała, by żyć (...) W święto niepodległości modliliśmy o dar mądrości dla tych, którzy dzierżą w swych dłoniach ster nawy państwowej. O wypełnianie przez nich powinności wobec wspólnoty Ojczyzny wedle porządku miłości, odpowiedzialności, etycznej wrażliwości" - napisał.

d18osj0

Zaapelował też do wiernych, aby modlili się nadal o "polskie dziś" i "ład polskich serc". "Niech to będzie także modlitwa o (...) odbudowę polskiej wspólnoty wspartej o stabilny fundament naszej narodowej tożsamości religijnej i kulturowej, nie skażonej manipulacjami pamięci historycznej. Akceptację i wspieranie decyzji i rozstrzygnięć, które niosą dobra i konkretną pomoc, m.in. rodzinom. O wykorzenienie z polskiego życia publicznego nihilizmu. Tego jałowego 'nie bo nie', dyktowanego politycznym egoizmem i destrukcją społecznej wrażliwości" - skomentował działania opozycji.

"Środowiska wrogie Kościołowi"

Arcybiskup Głódź odniósł się w orędziu również do doniesień medialnych o ks. Henryku Jankowskim.

"Przełamuję się opłatkiem się z kapłanami naszej gdańskiej archidiecezji wszystkich stopni i kościelnych godności (...) Dziękuję za waszą ofiarną posługę w służbie Chrystusa. Za waszą kapłańską charyzmę (...) Także za wasz hart ducha, kiedy wasza godność kapłańska - zarówno żyjących, jak i zmarłych - przez środowiska wrogie Kościołowi stawiana jest pod pręgierzem oskarżeń, zarzutów, pomówień. Na wyrost, na oślep, dla medialnego efektu".

d18osj0

W grudniu w "Gazecie Wyborczej" został opublikowany reportaż, w którym zmarły w 2010 r. kapelan Solidarności, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku został oskarżony m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich. Później zabierały głos też inne osoby, które twierdziły, że są ofiarami ks. Jankowskiego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Źródło: diecezja.gda.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18osj0

Podziel się opinią

Share
d18osj0
d18osj0
Więcej tematów