Trwa ładowanie...
d2alnok

40 trójmiejskich placówek muzealnych weźmie udział w Europejskiej Nocy Muzeów

Trzy godziny zwiedzania, 40 placówek muzealnych i zerowe koszty wstępu. Tak w cyfrach wygląda w Trójmieście zbliżająca się Europejska Noc Muzeów. Wydarzenie będzie szczególnie ważne dla Gdyni, gdzie w sobotę zostanie otwarte dla zwiedzających Muzeum Emigracji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
40 trójmiejskich placówek muzealnych weźmie udział w Europejskiej Nocy Muzeów
(WP, Fot: Tomasz Gdaniec)
d2alnok

Gdyńskie obchody Europejskiej Nocy Muzeów zdominuje popołudniowe otwarcie Muzeum Emigracji. Jednak to nie jedyna atrakcja, która czeka odwiedzających. Muzeum Miasta Gdyni przygotowało dla dzieci Modelowe Miasto oraz tradycyjne gdyńskie trolejbusy, które po złożeniu można zabrać ze sobą. Dorośli zaś będą mogli odwiedzić dwie trwające wystawy – „Narodziny Miasta” oraz „Wojna i Pokój”. Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało na sobotę pokaz nurkowania w zabytkowym sprzęcie, prezentacje sprzętu wojskowego jednostek Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. Fani motoryzacji powinni odwiedzić tego wieczoru gdyńską Chylonię. Tamtejsze muzeum przygotowało wystawę motocykli i samochodów z lat 20-tych i 30-tych. Przed muzeum ustawiony zostanie symulator jazdy samochodem.

Specjalną ofertę dla najmłodszych przygotowało sopocki skansen archeologiczny. Przeprowadzony zostanie bowiem specjalny pokaz rzemiosł związanych z wykorzystaniem ognia. Wypalane będą nie tylko naczynia garncarskie, czy podpłomyki, ale również dojdzie do wytopu szkła. Następnie dojdzie do demonstracji sposobów walki i polowań, charakterystycznych dla epoki kamienia.

Wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się jak złamano Enigmę i jak działają maszyny szyfrujące powinni odwiedzie gdańskie centrum nauki Hewelianum. Jeżeli kiedykolwiek zaś marzyliście, aby zostać piratami nie możecie ominąć Narodowego Muzeum Morskiego. Placówka specjalnie na Noc Muzeów przygotowała inscenizację przedstawiającą napad piracki. Zwiedzający będą mogli również w grze muzealnej z kartami zadań. Osoby zainteresowane historią najnowszą powinny wstąpić do gdańskiego oddziału IPN. W Instytucie będzie można wcielić się w rolę opozycjonisty lat 70-tych i 80-tych i spróbować swoich sił w podziemnej drukarni.

d2alnok

Rąbka tajemnicy uchyli również Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Tam dowiemy się jak się bada zabytki oraz wysłuchamy ciekawostek o architekturze Drogi Królewskiej na podstawie obrazu „Grosz Czynszowy” Antona Möllera.
Europejska Noc Muzeów jest imprezą kulturalną opierającą się na udostępnianiu w jeden wieczór w roku placówek edukacyjnych za darmo lub za symboliczną opłatę. Pierwsza tego typu akcja została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Obecnie wydarzenie organizuje ponad 120 europejskich miast.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2alnok

Podziel się opinią

Share
d2alnok
d2alnok