Trwa ładowanie...
d1up6ik

4 czerwca. Obchody w Gdańsku. Agnieszka Holland: Zwierzęta w zoo nie mają wolności

Agnieszka Holland opowiadała w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, jak wspomina 4 czerwca 1989 roku. Reżyserka stwierdziła, że po pierwszych częściowo wolnych wyborach okazało się, że nie "wszyscy lubią wolność".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Agnieszka Holland stwierdziła, że "nie wszyscy lubią wolność"
Agnieszka Holland stwierdziła, że "nie wszyscy lubią wolność" (East News)
d1up6ik

Agnieszka Holland była gościem studia TVN w Europejskim Centrum Solidarności. W Gdańsku trwają obchody 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. 4 czerwca 1989 roku opozycja została dopuszczona do władzy.

Reżyserka wspominała swój przyjazd do Polski, właśnie wtedy, po ośmiu latach emigracji. - Robiłam film "Europa, Europa". Byłam bardzo szczęśliwa i trochę przestraszona - mówiła.

4 czerwca. Rocznica wyborów '89. "Nie wszyscy lubią wolność"

- Fakt, że w parlamencie zasiedli moi przyjaciele, którzy jeszcze niedawno siedzieli w więzieniach, był czymś niebywałym - mówiła Holland o wyniku wyborów. Opozycja zdominowała szczególnie te do Senatu, uzyskując 99 mandatów. PZPR udało się zdobyć zaledwie jeden.

d1up6ik

Zobacz też: Gdańsk. Obchody 4 czerwca. Krystyna Janda porwała tłum przed ECS

- Wydawało się, że dobrzy ludzie zwyciężają nad złymi ludźmi. Później się okazało, że ta wolność jest bardziej skomplikowana, że jest pewnym wysiłkiem. Że nie wszyscy ją lubią - powiedziała Agnieszka Holland. Jak przekonywała, wolność to wyzwanie, które dla niektórych bywa problematyczne.

- Zwierzęta w ogrodzie zoologicznym siedzą w klatkach. Ale jest im dobrze, są karmione, choć nie mają wolności - powiedziała reżyserka.

Czytaj więcej. Gdańsk. Obchody 4 czerwca. 30 lat od wyborów 1989 roku. Wspólny znajomy o Wałęsie i Kaczyńskim
Gdańsk. 4 czerwca. Lech Wałęsa: udała się rzecz nieprawdopodobna bez wojny atomowej

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

d1up6ik

Podziel się opinią

Share

d1up6ik

d1up6ik
Więcej tematów