Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
metro
07-07-2005 (21:04)

37 zabitych w zamachach w Londynie - potwierdza policja

(fot. PAP/EPA)
Do 37 wzrosła liczba ofiar
śmiertelnych czterech wybuchów w londyńskim metrze i w autobusie -
podała wieczorem londyńska policja. 700 osób jest
rannych. Poprzednio informowano o co najmniej 33 zabitych. Jednocześnie podano, że w zamachu na piętrowy autobus w centrum
Londynu zginęły co najmniej dwie osoby. Nieoficjalnie mówi się, że liczba ofiar śmiertelnych może przekroczyć 70, gdyż nie do końca odgruzowano jeszcze jeden z tuneli metra, w którym doszło do wybuchu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
37 zabitych w zamachach w Londynie - potwierdza policja
(PAP/EPA)
WP
Podziel się

* Posłuchaj relacji Mariusza Kuklińskiego, londyńskiego korespodenta Radia ZET*

Francuski minister spraw wewnętrznych Nicolas Sarkozy powiedział tymczasem w telewizji publicznej France 2, że co najmniej 50 osób poniosło śmierć, 300 jest rannych, w tym 50 bardzo ciężko. Sarkozy powołał się na swego brytyjskiego kolegę Charlesa Clarke'a, z którym rozmawiał dwukrotnie.

WP

Numery alarmowe dla Polaków

Do wybuchów doszło w tunelach w pobliżu trzech stacji metra - Edgware Road, pomiędzy Russell Square i King's Cross i między Liverpool Station i Aldgate. Czwarta eksplozja - w autobusie - miała miejsce przy Tavistock Square w centrum miasta. Policja nie wyklucza, że bomba, która wybuchła w piętrowym autobusie, mogła być przeznaczona dla metra, lecz wybuchła za wcześnie.

Zobacz zdjęcia z Londynu

Wyraźnie wstrząśnięty premier Tony Blair, który wrócił do Londynu ze Szkocji, gdzie odbywa się szczyt G-8, zamachy nazwał "barbarzyńskimi" i wyraził opinię, że zostały skoordynowane z rozpoczęciem szczytu. Oświadczył, że terroryści w żadnym razie nie osiągną swoich celów.

WP

Zobacz materiały filmowe Polsatu:
Londyńczycy zabici „w imieniu Al-Kaidy"
Śmierć w drodze do pracy
Europa jest z Brytyjczykami
Trzy uderzenia: Nowy Jork, Madryt, Londyn
Jak Europa walczy z terrorystami
Czy Polska jest gotowa na atak terrorystyczny?

We wspólnym oświadczeniu przywódcy krajów G-8 potępili ataki w Londynie i potwierdzili, że pozostają zjednoczeni w walce z terroryzmem.

Policja nie dysponowała "żadnymi wywiadowczymi informacjami" o przygotowywanym na czwartek zamachu - podano na konferencji prasowej w Londynie. Przyznała też, że musi pozostać czujna, albowiem "nie wiemy, czy to jest już koniec".

Podziel się
WP

Według policji nie wiadomo, czy prawdziwa jest informacja o odpowiedzialności Al-Kaidy za zamachy, gdyż nikt oficjalnie nie przyznał się do winy i nikt nie uprzedził o zamachach.

Nieznane ugrupowanie

Wcześniej włoska agencja ANSA podała, że do zamachów w Londynie przyznało się nieznane dotąd ugrupowanie terrorystyczne - Tajna Grupa Świętej Wojny Al-Kaidy w Europie. W zamieszczonym w Internecie oświadczeniu ugrupowanie to zażądało też od Włoch i Danii wycofania wojsk z Afganistanu i Iraku. W reakcji na te doniesienia policja w Kopenhadze zaostrzyła środki bezpieczeństwa i wezwała mieszkańców do czujności.

Wszyscy pasażerowie unieruchomieni w wyniku zamachów w tunelach metra zostali do popołudnia uwolnieni.

WP

Papież modlił się za ofiary zamachów, a telegram kondolencyjny w jego imieniu wystosował do arcybiskupa brytyjskiej stolicy kardynała Cormaca Murphy O'Connora watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano. Benedykt XVI potępił zamachy, nazywając je "nieludzkimi i antychrześcijańskimi czynami".

Brytyjczycy głęboko wstrząśnięci

Królowa brytyjska Elżbieta II oświadczyła, że Brytyjczycy są "głęboko wstrząśnięci"; w imieniu całego narodu złożyła ofiarom czwartkowych zamachów wyrazy współczucia.

Prezydent Rosji Władimir Putin potępił ataki i dodał, że świat musi zjednoczyć się w walce z terrorem. Francuski prezydent Jacques Chirac zapewnił, że będzie "nieustannie i nieugięcie toczył walkę z terroryzmem". Natomiast prezydent USA George W. Bush podkreślił, że "wojna z terroryzmem trwa".

WP

Nadzwyczajne posiedzenie

W piątek odbędą nadzwyczajne posiedzenie przedstawiciele 26 krajów członkowskich NATO, by ocenić skutki zamachów terrorystycznych, dokonanych w Londynie i zdecydować o ewentualnym podjęciu działań.

Interpol (Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnych) zadeklarowała, że udzielanie pomocy Brytyjczykom będzie "pierwszym zadaniem" organizacji.

Polub WP Wiadomości
WP
WP