27 marca: Międzynarodowy Dzień Teatru. To nie tylko święto, ale i wyzwania
Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na całym świecie już po raz 63. Jakie wyzwania stoją przed pracownikami teatru w Polsce?
Międzynarodowy Dzień Teatru, obchodzony 27 marca, ma symboliczne znaczenie. Tego dnia w 1957 roku otwarto Teatr Narodów w Paryżu. Jak co roku, Międzynarodowy Instytut Teatralny ogłasza światowe orędzie, które w tym roku przygotował grecki reżyser Theodoros Terzopoulos.
Światowe orędzie Terzopoulosa
Orędzie Terzopoulosa, przetłumaczone na ponad 20 języków, podkreśla, że "teatr od wieków istnieje i trwa dzięki pytaniom bez odpowiedzi". Dionizos stawia fundamentalne pytanie ontologiczne: "O co w tym wszystkim chodzi?", co skłania twórców do głębszego badania mitów i zagadek ludzkiej natury.
Międzynarodowy Dzień Teatru to czas, kiedy artyści i widzowie mogą celebrować wspólne doświadczenia sceniczne. To święto przypomina, że teatr jest przestrzenią, gdzie jesteśmy widziani, słuchani i rozumiani.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W 30 dni od zera do żołnierza. B. żołnierz GROM o selekcji
Międzynarodowy Dzień Teatru - obchody w Polsce
W Polsce wiele teatrów organizuje specjalne wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Teatr Komedia oferuje bilety za 100 groszy, a Teatr Studio i Teatr Syrena przygotowały zniżki na spektakle. Teatr Współczesny w Warszawie wprowadził do sprzedaży gadżety z logo teatru.
Wyzwania polskiego teatru
Anna Karpińska z Uniwersytetu SWPS podkreśla, że raport nie skupia się wyłącznie na artystach, ale obejmuje całą społeczność teatralną, w tym zespoły administracyjne.
- Raport przygląda się specyfice pracy w teatrze, uwzględniając różnorodność ról i wyzwań - wyjaśniała w rozmowie z "Dwójką".
Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego co roku wybiera autora polskiego orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku zaszczyt ten przypadł prof. Irenie Jun, która w swoim orędziu podkreśliła znaczenie teatru jako miejsca poszukiwań artystycznych i wspólnoty.
- Teatr idzie z nami. Nie jesteśmy sami - zaznaczyła aktorka.
Irena Jun zwróciła uwagę na rolę teatru w budowaniu wspólnoty, szczególnie w kontekście obecności artystów z Ukrainy i Białorusi w Polsce.
- Jestem dumna z teatru w Polsce, który stał się miejscem dla artystów z różnych krajów - podkreśliła.
Aktorka zaapelowała o solidarność w obliczu globalnych wyzwań.
Źródła: rmf.fm, polskieradio.pl, Kultura Onet.pl