Trwa ładowanie...

14 pomorskich kąpielisk spełnia najwyższe wymagania - otrzymały "Błękitną Flagę"

Czternaście pomorskich plaż otrzymało tzw. Błękitną Flagę. Większość z nich powiewa nad Gdańskiem, Gdynią lub Sopotem. Oznacza to, że 11 trójmiejskich kąpielisk i przystani spełnia najwyższe europejskie standardy.

14 pomorskich kąpielisk spełnia najwyższe wymagania - otrzymały "Błękitną Flagę"Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d1q96x0
d1q96x0

Wyróżnienie przyznano ośmiu trójmiejskim plażom - w Brzeźnie, Jelitkowie, Kolibie, Orle, Sobieszewie, Stogach oraz gdyńskim Śródmieściu. Dodatkowo wyróżnienie otrzymały trzy trójmiejskie mariny - Gdańsk, Gdańsk Tamka, Gdynia. Zdziwienie budzi brak w tegorocznym zestawieniu Jastarni, Łeby oraz Helu, czyli miast utrzymujących się głównie z turystyki.

- Kąpieliska i mariny oceniane były według czterech grup kryteriów - czystości wody, bezpieczeństwa, prowadzonej edukacji ekologicznej oraz rozwiązań środowiskowych - mówi Wirtualnej Polsce Jarosław Szczygieł, Koordynator Krajowy Programu "Błękitna Flaga".

Łączna długość linii brzegowej wszystkich gdańskich kąpielisk to ponad 1,5 km. Do ich pilnowania, miasto zatrudnia prawie 120 ratowników wodnych i 10 medycznych. Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne dla osób uprawiających sporty wodne. Z roku na rok liczba amatorów wzrasta o ok. 5-6 proc. Jakość plaż przekłada się również na ilość turystów. Szacuje się, że Gdańsk w ubiegłym roku odwiedziło 7 mln osób.

Czysta woda służy nie tylko pływakom czy surferom, ale również wędkarzom. Znaczna część turystów decyduje się bowiem na udział w wyprawach dalekomorskich w celu połowu ryb. Taki sposób spędzania wolnego czasu również kosztuje od 300 do 500 złotych za osobę.

d1q96x0

- Na przełomie grudnia i stycznia wysyłane są do nas aplikacje konkursowe, które następnie sprawdzam ja oraz krajowe i międzynarodowe jury. Proces ten trwa od lutego do maja. W tym roku przyznaliśmy 36 flag. Tajemnicą konkursu jest ile i z jakich miejscowości zgłoszenia odrzucono - dodaje Szczygieł.

Liczba kąpielisk, które spełniają te kryteria ciągle wzrasta. W pierwszej edycji "Błękitną Flagę" przyznano tylko trzem plażom, a obecnie 31 kąpieliskom oraz 5 marinom. To bardzo dobra informacja w kontekście zmieniających się zainteresowań turystów, odwiedzających Bałtyk. Coraz większa liczba gości z zagranicy zamienia ekskluzywne hotele na pola namiotowe. W ubiegłym roku skorzystało z nich ponad 700 tys. zagranicznych turystów. Polskie pola namiotowe wygrywają konkurencyjnością cen.

"Błękitna Flaga" jest to międzynarodowy program zainicjowany w 1985 r. przez Fundację Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Kopenhadze. Celem programu jest wyróżnianie zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju kąpielisk i marin.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1q96x0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q96x0
Więcej tematów