Trwa ładowanie...
d4c899b

"Polska tonie w chaosie" - PO o 100 dniach rządu: PiS nie realizuje obietnic

• Polska tonie w chaosie - tak 100 dni rządu Beaty Szydło oceniają politycy PO
• PO ma złożyć wniosek o wyrażenie wotum nieufności szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi - mówi G. Schetyna
• 100 dni rządu, to 100 dni prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - oceniają politycy PO
• Dzisiaj PiS zajmuje się ośmioma latami rządów PO i PSL-u - ocenił lider PO
• PiS złożyło pięć głównych obietnic wyborczych - można śmiało powiedzieć, że nie dali rady, twierdzi szef klubu PO
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Polska tonie w chaosie" - PO o 100 dniach rządu: PiS nie realizuje obietnic
(WP)
d4c899b

PiS nie realizuje obietnic, a Polska tonie w chaosie - tak 100 dni rządu Beaty Szydło oceniają politycy PO. W środę PO ma złożyć wniosek o wyrażenie wotum nieufności szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi, który - według Platformy - "jest symbolem tych 100 dni nieudolności".

Szef PO Grzegorz Schetyna powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że 100 dni rządu, to 100 dni prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - To nie przejęzyczenie, to opis i ocena tych 100 dni, tego co działo się w tym czasie i co niestety będzie działo się przez następne setki dni do następnych, najbliższych wyborów - powiedział Schetyna.

Według niego, 100 dni rządu nie było związane ani z realizacją obietnic złożonych w kampanii wyborczej, ani tych, które premier Szydło przedstawiała w expose. - Zwykle jest tak, że jeżeli ktoś nie jest w stanie realizować zapowiedzi i rzeczy, które obiecuje realizować, swoich obietnic wyborczych, atakuje poprzedników, przerzuca odpowiedzialność - stwierdził Schetyna.

d4c899b

Dziś - ocenił lider PO - jesteśmy świadkami takiej sytuacji. - Dzisiaj PiS zajmuje się ośmioma latami rządów PO i PSL-u, dzisiaj chce rozliczać to, co zastał. Trochę późno, bo Polacy zobaczyli i widzą to każdego dnia, że ta dobra zmiana polega tylko na tym, że Polska tonie w chaosie - powiedział Schetyna.

Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślił, że PiS złożyło pięć głównych obietnic wyborczych: obniżenia wieku emerytalnego, wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej za pracę, darmowych leków dla seniorów oraz kwoty wolnej od podatku w wysokości 8 tys. zł, a także uruchomienia programu 500 plus.

- Po stu dniach można śmiało powiedzieć, że nie dali rady. Dali natomiast radę i to udało im się bardzo dobrze, wprowadzić chaos i poczucie zagrożenia wśród Polaków, dali radę uderzyć w podwaliny państwa demokratycznego - stwierdził Neumann. Jak mówił, politycy PiS "dali też radę, co nie udało się nikomu, podzielić polskie dzieci i programem 'pięćset minus' wykluczyli 3 mln polskich dzieci" oraz "dali radę wprowadzić chaos w edukacji i w samorządach".

- Te sto dni, to sto dni chaosu i poczucia braku bezpieczeństwa wśród Polaków zrealizowane przez rząd Beaty Szydło i to jedyna obietnica, niewypowiedziana, ale spełniona przez ten rząd i przez tę większość, która w parlamencie decyduje, w którą stronę Polska się rozwija - powiedział Neumann.

d4c899b

Schetyna uznał, że 100 dni rządu ma swego bohatera, a jest nim minister spraw wewnętrznych i administracji. Minister Błaszczak - stwierdził lider PO - "jest symbolem tych 100 dni nieudolności". - Tych obietnic, oszustwa, ale też takiej zwykłej, ministerialnej, urzędniczej nieudolności - dodał lider Platformy.

Dlatego - zapowiedział szef PO - w środę, "żeby podsumować te 100 dni", Platforma złoży wniosek o wyrażenie przez Sejm wotum nieufności szefowi MSWiA.

Głos na wtorkowej konferencji zabrali też: b. minister sprawiedliwości Borys Budka, b. wiceminister edukacji Urszula Augustyn oraz posłowie: Agnieszka Pomaska i Krzysztof Brejza. Budka ironizował, że PiS rozpoczął swe rządy "z przytupem". - Pan prezydent Andrzej Duda w pierwszych dniach funkcjonowania tego parlamentu ułaskawił osobę, która była symbolem tego, co działo się w latach 2005-2007, czyli - jak słyszeliśmy - niewinnego ministra Mariusza Kamińskiego - mówił Budka.

Obecnie rządzącym zarzucał również "zamach na Trybunał Konstytucyjny", "obradowanie pod osłoną nocy i demontaż podstawowych fundamentów państwa prawa". - Wszystko po to, by zakończyć ten etap dobrych zmian całkowitą zmianą w prokuraturze generalnej. Zbigniew Ziobro stał się symbolem tego, do czego dąży PiS - państwa totalnego, w którym funkcjonariusz partyjny, prokurator generalny, członek rządu będzie miał prawo wydawać każdemu prokuratorowi wiążące polecenie - powiedział b. szef MS.

d4c899b

Brejza stwierdził z kolei, że podczas stu dni rządu Szydło było "komicznie i strasznie". - Komicznie, ponieważ byliście państwo świadkami wizytacji i sprawdzania toalety w Komendzie Głównej Policji, natomiast pan minister Błaszczak nie miał czasu, żeby sprawdzić samego komendanta głównego policji; strasznie - ponieważ zlecono sporządzenie specjalnego audytu, który miał wykazać rzekome podsłuchy dziennikarzy za rządów Platformy - podsłuchy, których nie było - mówił poseł PO.

Polityk skrytykował też PiS za uchwalenie "ustawy inwigilacyjnej" (nowelizacji dotyczącej zasad pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej), "zawłaszczenie służby cywilnej i wszystkich struktur państwa od służb specjalnych w Warszawie po stadninę koni na Podlasiu".

Augustyn poświęciła swe wystąpienie zmianom w edukacji, m.in. likwidacji obowiązku szkolnego dla sześciolatków. - Edukacja to jest takie miejsce, w którym nie wolno robić eksperymentów, tymczasem mamy do czynienia ze swoistym festiwalem pomysłów: raz mówi się o likwidacji gimnazjów, innym razem - o tym, by zostawić dzieci na drugi rok w tej samej klasie, jeszcze innym razem mówi się o tym, że podstawówka mogłaby mieć cztery lata, liceum także cztery, a może czteroletnie gimnazjum - wyliczała Augustyn.

Pomaska powtórzyła zarzuty Platformy dotyczące programu "Rodzina 500 plus".

Schetyna zapytany, czy dostrzega jakiś pozytyw 100 dni rządu Beaty Szydło, odparł: "tak, to, że do wyborów zostało cztery lata minus sto dni, to jest ten pozytyw, z tego się bardzo cieszymy". "To jest zła zmiana" - dodał lider Platformy pod adresem obecnie rządzących.

d4c899b

Podziel się opinią

Share
d4c899b
d4c899b
Więcej tematów