Trwa ładowanie...
30-01-2014 19:04

Zakończyła się operacja rozdzielenia bliźniaków syjamskich

Bliźnięta syjamskie, które urodziły się rano w Warszawie, przeszły operację rozdzielenia - poinformował szef zespołu lekarzy, który operował dzieci, prof. dr hab. Andrzej Kamiński ze szpitala przy ulicy Litewskiej.

Zakończyła się operacja rozdzielenia bliźniaków syjamskichŹródło: PAP, fot: Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM
d16hog7
d16hog7

Zabieg trwał kilka godzin. W skład zespołu operującego wchodziło ośmiu chirurgów.

- Operacja rozdzielenia powiodła się. Podczas zabiegu nie było komplikacji - mówił prof. Kamiński, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej i Pediatrii.

Jak informował wcześniej prof. Mirosław Wielgoś z Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy pl. Starynkiewicza, gdzie urodziły się bliźnięta syjamskie, chłopcy zrośnięci byli brzuszkami. Operacja objęła m.in. rozdzielenie pętli jelitowej.

- Nieprawidłowość ta wykryta została prenatalnie, badaniem ultrasonograficznym. Potwierdzona została później przez kolejnych specjalistów. Pacjentka była pod opieką naszej kliniki - mówił przed operacją w TVN Warszawa prof. Wielgoś. Jak powiedział, ciąża została doprowadzona do końca 34. tygodnia, chłopcy urodzili się przez cięcie cesarskie w stanie ogólnym dobrym. Oddychali samodzielnie.

d16hog7

- Mam nadzieję, że wszystko się skończy dobrze i te małe dzieci w przyszłości, poza bliznami, nie będą miały innych przykrych pamiątek - mówił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w TVN24.

- To niezwykle rzadkie zjawisko medyczne, to niezwykle rzadka sytuacja, kiedy rodzą się bliźnięta syjamskie. Zdarza się to rzadziej niż raz na milion urodzeń. Raz na kilka lat, więc lekarze nie mają możliwości częstego stykania się z tego typu problemem. Dlatego taka pełna mobilizacja tych wszystkich, którzy prowadzili tę skomplikowaną ciążę, przeprowadzili poród i w tej chwili zakończyli operację - dodał minister.

W Polsce kilka lat temu głośno było o siostrach syjamskich Darii i Oldze z Janikowa, które były zrośnięte dolnym odcinkiem kręgosłupa. Gdy miały kilkanaście miesięcy zostały poddane operacji rozdzielenia w szpitalu w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Koszty związane z operacją i dalszym leczeniem sfinansował ówczesny następca tronu, a obecnie władca kraju - król Abdullah Ibn Abdul Aziz al Sauda.

Pierwszy przekaz o narodzinach zrośniętych dzieci pochodzi z Anglii. W 1100 r. przyszły tam na świat dwie dziewczynki, zrośnięte od barków do bioder; żyły 34 lata. W literaturze, należącej dziś do historii medycyny, opisano ok. stu takich par, w większości płci żeńskiej. Największą sławę zdobyli urodzeni w 1811 r. w Syjamie (obecnie Tajlandia) bracia Eng i Chang, którzy nigdy nie zgodzili się na rozdzielenie i razem zmarli w 1874 roku. Bliźniacy ci poślubili córki pastora z Północnej Karoliny i mieli 22 zdrowych dzieci. W wieku 63 lat Chang doznał śmiertelnego udaru mózgu. Eng, któremu zaproponowano chirurgiczne oddzielenie od zmarłego brata, odmówił stanowczo i umarł kilka godzin później. Żyli najdłużej ze wszystkich znanych zrośniętych par bliźniąt. Nazwa zrośniętych ze sobą bliźniąt wywodzi się właśnie od dawnej nazwy Tajlandii - Syjamu, gdzie urodzili się bracia.

d16hog7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16hog7
Więcej tematów