Trwa ładowanie...

Witold Waszczykowski: musimy drastycznie obniżyć poziom zaufania wobec UE

Czy Polska będzie bojkotować RE? - Nie, musimy nadal funkcjonować, ale zdawać sobie sprawę, że w każdej chwili możemy zostać oszukani. Trzeba powiedzieć otwarcie: polityka Unii okazała się polityką podwójnych standardów i oszukiwania. I do tego będziemy musieli dopasować swoją politykę. Musimy zacząć prowadzić politykę negatywną - stwierdził szef MSZ Witold Waszczykowski. Pod ostrzałem znalazł się też Donald Tusk.

Witold Waszczykowski: musimy drastycznie obniżyć poziom zaufania wobec UEŹródło: PAP/EPA
d1ep7e0
d1ep7e0

Słowa Waszczykowskiego padły w wywiadzie dla weekendowego wydania "Super Expressu". Co jeszcze powiedział o obradach unijnego szczytu, na którym zapadła decyzja o wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej?

- To przegrana potyczka, ale przede wszystkim podkreślmy, że w ogóle nie było takiego głosowania, o którym mówią media. Mieliśmy do czynienia ze zwichnięciem wszelkich standardów, które były naginane, nawet w trakcie prac Rady Europejskiej - stwierdził Waszczykowski.

Na uwagę, że w świat poszedł komunikat: "27:1" (27 państw UE poparło kandydaturę Tuska; przeciw była tylko Polska - przyp. red.) szef MSZ podkreślił, że oficjalny kandydat polskiego rządu Jacek Saryusz-Wolski w ogóle nie został dopuszczony do dyskusji, nie mówiąc o głosowaniu. - Kiedy postawiono sprawę Tuska, zapytano tylko, kto jest przeciw. Mówienie 27:1 jak o wyniku głosowania jest nieuprawnione, bo nie wiemy, który z tych 27 krajów był za, który przeciw, a kto by się wstrzymał. To pytanie w ogóle nie padło - dodał.

W ocenie szefa polskiej dyplomacji, "fakty są takie, że nie dano szansy tym 27 krajom wypowiedzieć się, z góry zakładając ich poparcie dla Tuska".

d1ep7e0

"Z UE dzieje się coś dziwnego"

Zdaniem Waszczykowskiego, "wiele osób nie chce zauważyć, że z Unią Europejską dzieje się coś dziwnego". - Stosowane są otwarcie podwójne standardy, co było widać na Radzie Europejskiej (...) Na jakiej podstawie uznano, że wprowadzenie kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego ma się odbywać na zasadzie konsensusu, czyli wypowiedzenia się 28 państw, a głosowanie nad drugą kandydaturą, czyli Donaldem Tuskiem, uznano za już wymagające głosowania zwykłą większością? Przecież to już właśnie podwójny standard. Do tego nie doprowadzony do końca, bo nie było dokończenia procedury głosowania - wyjaśnił.

Jak dodał, "największym problemem było skandaliczne zachowanie w trakcie obrad Rady Europejskiej". - Kiedy dyskutowano kolejne punkty, do których negatywnie odnosiła się polska premier, równolegle obradowali prawnicy, którzy wymyślali ad hoc procedury zignorowania głosów delegacji polskiej - relacjonował Waszczykowski dla "SE".

Na uwagę, że w UE już tak robiono wcześniej, szef MSZ stwierdził: "nie tak otwarcie i od razu". - Trudno jest grać w sytuacji, w której przestają obowiązywać dotychczasowe reguły i zmienia się je w trakcie gry. Niech pan pomyśli o meczu piłkarskim, w którym w przerwie meczu sędziowie uznają, że jedna z drużyn może zagrywać na polu karnym ręką. To każe postawić pytanie, jak funkcjonować w instytucji, w której nie przestrzega się reguł - wyjaśnił.

Polska poza UE? Co na to Waszczykowski?

Na pytanie, czy zakłada możliwość, że Polska nie będzie funkcjonowała w ramach Unii Europejskiej, Waszczykowski podkreślił: - Nie, to jest bzdura i rozgrywki opozycji. Jesteśmy w Unii, nadal jesteśmy w grze. Nie udała się potyczka, ale gramy nadal o większe rzeczy.

d1ep7e0

Pytany, jak w praktyce może wyglądać "dopasowywanie polityki do podwójnych standardów UE", minister powiedział: - Choćby blokowanie innych inicjatyw, aby prowadzić bardzo ostrą grę. Przez całe lata utrzymywano polską opinię publiczną w naiwności, że Unia Europejska to taki klub altruistów, w którym dba się o wspólny wynik. W czwartek pokazano nam wyraźnie, że jest inaczej, że trzeba mieć ostre zęby, umieć oddziaływać negatywnie.

Na uwagę, że UE funkcjonuje tak od lat, największe kraje dogadują się w kuluarach, minister odparł: - Kuluary tak, ale tego typu bezczelna zmiana reguł przy głosowaniu w trakcie obrad miała miejsce pierwszy raz".

- Kilka godzin przed głosowaniem kanclerz Merkel tonem dyrektywy politycznej wypowiada się w Bundestagu zapowiadając, że "już za kilka godzin wybierzemy Donalda Tuska", ciesząc się, że nadal będzie mogła z nim współpracować - zaznaczył. - W takim razie, po co te procedury, skoro są nieważne, a ważne jest wyłącznie dogadanie się na boku - mówił minister.

d1ep7e0

Tusk pod ostrzałem

Na pytanie, czy nie warto było się dogadać w sprawie Tuska, Waszczykowski odpowiedział: - Mieliśmy zaakceptować tego człowieka, który ma za sobą katastrofę smoleńską, serię spraw takich jak reprywatyzacja w Warszawie, Amber Gold, upadek stoczni, afera hazardowa itp.?

- Funkcjonowanie Rady (Europejskiej), to co się w czwartek stało, dało sygnał, że będziemy oszukiwani. Konfrontowani z wielką fala szantaży, nacisków. Z budowaniem koalicji przeciwko Polsce. W polityce klimatycznej, energetycznej i podobnych. Niestety, to będzie twarda walka niemająca nic wspólnego z jakąś europejskością i ideologią, ale z twardymi interesami. Choć samo trwanie Donalda Tuska niczego w naszej polityce nie zmieni. Do tej pory nam nie pomagał i zakładamy, że nadal pomagał nie będzie - oznajmił szef polskiej dyplomacji.

"Poważne tarcia" z Szymańskim?

Waszczykowski był też pytany o pogłoski, że w sprawie polityki wobec UE są poważne tarcia między nim a wiceszefem MSZ Konradem Szymańskim. - To nieprawda - odpowiedział.

Na pytanie, że podobno złożył wniosek o dymisję wiceministra, a potem go wycofał, również odpowiedział, że to nieprawda.

d1ep7e0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ep7e0
Więcej tematów