Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

fot.

J. Kaczyński: symbole komunizmu powinny być zakazane

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że propagowanie symboli komunistycznych powinno być w Polsce bezwzględnie zakazane, podobnie jak w wypadku symboli faszystowskich.

W ten sposób prezes PiS odniósł się do inicjatywy posłów Lewicy: Tadeusza Iwińskiego i Sławomira Kopycińskiego, którzy zapowiedzieli zaskarżenie do TK części wrześniowej nowelizacji Kodeksu karnego, która rozszerza przepis dotyczący sankcji za propagowania ustrojów totalitarnych, w tym komunizmu. W opinii posłów, przyjęte zmiany mogą doprowadzić do absurdów, np. zakazu emisji serialu "Czterej Pancerni i pies" czy nakazu rozbiórki Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

- Jestem za zdecydowanym rozprawieniem się z symbolami komunistycznymi w Polsce. Nie widzę żadnych różnic między obecnością tych symboli a obecnością np. symboli faszystowskich - powiedział Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że
Komunizm był systemem ludobójczym, który doprowadził do zamordowania dziesiątek miliardów ludzi Jarosław Kaczyński
komunizm był "systemem ludobójczym, który doprowadził do zamordowania dziesiątek miliardów ludzi".

Szef PiS opowiedział, że kilkadziesiąt lat temu w Odessie słuchał o Wielkim Głodzie na Ukrainie. - Tam po raz pierwszy usłyszałem, że był robiony w sposób celowy, że jeździły pociągi z żywnością, ludzie się rzucali na te pociągi i byli rozstrzeliwani z karabinów maszynowych - mówił.

- Symbole tego systemu powinny zniknąć w Polsce. To powinno być stosowane w sposób całkowicie bezlitosny. Żaden symbol komunistyczny nie ma prawa być w Polsce, bo to są symbole systemu ludobójczego, który powinien być stawiany na równi z nazizmem niemieckim - uważa prezes PiS.

Pod koniec września sejm, nowelizując Kodeks karny, w którym zaostrzył m.in. kary za pedofilię, rozszerzył też artykuł 256, dotyczący sankcji za propagowanie ustrojów o charakterze totalitarnym. Nowela Kk nie weszła jeszcze w życie.

Obecnie art. 256 mówi m.in., że "kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch". Sejm do art. 256 dodał podpunkt, zgodnie z którym tej samej karze miałby podlegać ten, "kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające, będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej".

Wyjątkiem miałaby być tutaj tylko działalność artystyczna, edukacyjna, kolekcjonerska czy naukowa.
PAP
fot.

Na konferencjach rządu nie będzie flag Unii Europejskiej. Beata Szydło wyjaśnia zmianę

Biało-czerwone flagi będą tłem konferencji prasowych po posiedzeniach rządu - oświadczyła premier Beata Szydło pytana przez dziennikarzy, dlaczego stoją za nią tylko polskie flagi, a brakuje unijnych.

- Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, aktywnym (...) będziemy prowadzić taką politykę, doceniając naszą przynależność członkowską do Unii Europejskiej, żeby jak najwięcej korzyści z tego naszego członkostwa płynęło dla polskich obywateli, polskiej gospodarki, dla naszej ojczyzny - mówiła Szydło.

- Cieszę się, że w tych trudnych czasach jesteśmy członkiem UE i NATO. (...) Natomiast przyjęliśmy taką zasadę, i tak to będzie realizowane, że posiedzenie polskiego rządu, wypowiedź po posiedzeniu polskiego rządu będziemy realizować na najpiękniejszych, moim zdaniem, biało-czerwonych flagach - powiedziała premier.

Konferencjom prasowym poprzedniego rządu towarzyszyły naprzemiennie ustawione flagi polskie i unijne.

Zagraniczne media odnotowały brak flagi UE na konferencji Beaty Szydło

Agencje prasowe AP i AFP oraz gazeta "Financial Times" w wydaniu online zwróciły uwagę, że na sali, w której premier Beata Szydło spotkała się tego dnia z dziennikarzami, nie było flagi Unii Europejskiej.

"FT" napisał, że "nowy konserwatywny, eurosceptyczny rząd Polski usunął flagę Unii Europejskiej z cotygodniowej konferencji premier Beaty Szydło w symbolicznym geście, który podkreśla chłodniejsze relacje nowego reżimu z Brukselą i jego bardziej patriotyczny pogląd na świat".

Także AP odnotowała, że nowa premier "zerwała z praktyką swych proeuropejskich poprzedników".

fot.

Pudełka życia dla seniorów wielką pomocą dla ratowników i lekarzy

Pudełko z informacją o stanie zdrowia seniora i lekach, jakie przyjmuje, to wielka pomoc dla lekarza czy ratownika medycznego, który ma mu udzielić pomocy. W Poznaniu można je otrzymać bezpłatnie.

Karetka pogotowia często jest wzywana do starszej osoby, która mieszka samotnie. Z kimś, kto źle się czuje lub stracił przytomność, kontakt jest utrudniony lub niemożliwy, a w tej sytuacji lekarzowi czy ratownikowi medycznemu czasem trudno jest ustalić, co się dokładnie stało i jak może najszybciej pomóc.

Wielkim ułatwieniem dla udzielających pomocy może być pudełko życia. To niewielkie pudełko w kształcie słoika, w którym każdy senior powinien umieścić informacje o swoim stanie zdrowia.

- Ma ich dostarczyć specjalna ankieta. Składa się ona z dwóch części. Tę kluczową, medyczną, mówiącą o przebytych chorobach, operacjach, zażywanych lekach czy alergiach, wypełnia lekarz. Informacje zawarte w ankiecie zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe w sytuacji konieczności przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej. Dla uwiarygodnienia danych zgromadzonych w medycznej części ankiety, niezbędny będzie również podpis lekarza rodzinnego – wyjaśnia na swojej stronie Urząd Miasta Poznania.

Pudełko najlepiej trzymać w lodówce, gdzie służbom medycznym najłatwiej będzie je odnaleźć. W umieszczonej w środku ankiecie można też wpisać dane osób, które należy powiadomić, jeśli trafi się do szpitala.

Pudełka życia są bezpłatne, dlatego jeśli ktoś próbuje je sprzedawać, ma się do czynienia z oszustwem. Pudełka można otrzymać w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mickiewicza 9, Centrum Informacji Miejskiej przy ul. Ratajczaka 44 oraz Centrum Informacji Turystycznej na Starym Rynku.

Ankiety i formularz, w które trzeba wpisać dane na temat swojego stanu zdrowia można pobrać ze strony Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Szczegółowe informacje na temat Poznańskiego Pudełka Życia można też uzyskać telefonicznie, pod numerem telefonu 61 847 21 11.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.