Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

fot.

J. Kaczyński: symbole komunizmu powinny być zakazane

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że propagowanie symboli komunistycznych powinno być w Polsce bezwzględnie zakazane, podobnie jak w wypadku symboli faszystowskich.

W ten sposób prezes PiS odniósł się do inicjatywy posłów Lewicy: Tadeusza Iwińskiego i Sławomira Kopycińskiego, którzy zapowiedzieli zaskarżenie do TK części wrześniowej nowelizacji Kodeksu karnego, która rozszerza przepis dotyczący sankcji za propagowania ustrojów totalitarnych, w tym komunizmu. W opinii posłów, przyjęte zmiany mogą doprowadzić do absurdów, np. zakazu emisji serialu "Czterej Pancerni i pies" czy nakazu rozbiórki Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

- Jestem za zdecydowanym rozprawieniem się z symbolami komunistycznymi w Polsce. Nie widzę żadnych różnic między obecnością tych symboli a obecnością np. symboli faszystowskich - powiedział Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że
Komunizm był systemem ludobójczym, który doprowadził do zamordowania dziesiątek miliardów ludzi Jarosław Kaczyński
komunizm był "systemem ludobójczym, który doprowadził do zamordowania dziesiątek miliardów ludzi".

Szef PiS opowiedział, że kilkadziesiąt lat temu w Odessie słuchał o Wielkim Głodzie na Ukrainie. - Tam po raz pierwszy usłyszałem, że był robiony w sposób celowy, że jeździły pociągi z żywnością, ludzie się rzucali na te pociągi i byli rozstrzeliwani z karabinów maszynowych - mówił.

- Symbole tego systemu powinny zniknąć w Polsce. To powinno być stosowane w sposób całkowicie bezlitosny. Żaden symbol komunistyczny nie ma prawa być w Polsce, bo to są symbole systemu ludobójczego, który powinien być stawiany na równi z nazizmem niemieckim - uważa prezes PiS.

Pod koniec września sejm, nowelizując Kodeks karny, w którym zaostrzył m.in. kary za pedofilię, rozszerzył też artykuł 256, dotyczący sankcji za propagowanie ustrojów o charakterze totalitarnym. Nowela Kk nie weszła jeszcze w życie.

Obecnie art. 256 mówi m.in., że "kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch". Sejm do art. 256 dodał podpunkt, zgodnie z którym tej samej karze miałby podlegać ten, "kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające, będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej".

Wyjątkiem miałaby być tutaj tylko działalność artystyczna, edukacyjna, kolekcjonerska czy naukowa.
PAP
fot.

Charytatywny obiad dla znanego, sparaliżowanego tancerza. Możesz dołączyć i pomóc

W sobotę, 17 października, odbędzie się wielki, charytatywny obiad dla polityków i mieszkańców Małopolski. Dzięki ponadpartyjnej inicjatywie, udaje się połączyć skłócone na co dzień frakcje samorządowe, a przede wszystkim zebrać pieniądze dla potrzebujących. Tym razem wsparcia wymaga artysta znany z "Tańca z Gwiazdami".

- Sławek Turski jest tancerzem, występował między innymi w "Tańcu z Gwiazdami". Przez nieszczęśliwy wypadek - wypadł z łódki - dostał urazu kręgosłupa. Dokładnie zwichnął odcinek C4/C5. Od tego momentu jest sparaliżowany od pasa w dół - mówi Wirtualnej Polsce Łukasz Wantuch, sąsiad sparaliżowanego tancerza i organizator "Obiadu dla Sławka".

By pomóc w długotrwałej terapii, Wantuch organizuje wspólny posiłek dla polityków i mieszkańców Małopolski.

- Celem jest zebranie pieniędzy na rehabilitację. Aktualnie Sławek ma niedowład czterokończynowy (choć ma czucie, to nie jest w stanie poruszać nogami i rękoma).  Wymaga całodobowej opieki medycznej i natychmiastowej rehabilitacji - dodaje Wantuch.

Dołączając się do charytatywnego spotkania, można wesprzeć terapię i postawić Sławka "na nogi". Koszt czterodaniowego obiadu z napojami to 100 złotych.

- Restauratorzy zrzekli się wynagrodzenia, dlatego cała kwota idzie bezpośrednio na leczenie. Impreza odbędzie się 17 października 2015 o godz 13.00 w restauracji Al Capone w Wieliczce, a swoją obecność potwierdził prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz wicewojewoda małopolski Wojciech Szczepanik - opowiada organizator.

Ponadpartyjne, charytatywne obiady dla polityków i mieszkańców Małopolski, to impreza cykliczna, dzięki której udaje się pomagać potrzebującym mieszkańcom regionu. Podczas ostatniego spotkania, udało się zebrać ponad 15 tys. złotych dla chorego na raka 18-latka.

Więcej informacji o inicjatywie można przeczytać na stronie: www.obiaddlaslawka.pl

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Kontenerowiec "El Faro" fot.

Armator statku "El Faro" zabiera głos ws. Polaków na pokładzie

Właściciele statku "El Faro", który zatonął w Trójkącie Bermudzkim, poinformował, że prace remontowe wykonywane na pokładzie kontenerowca przez Polaków nie mogły spowodować utraty napędu. Część rodzin marynarzy zaginionych w katastrofie obwinia armatora o to, że pozwolił jednostce wpłynąć w centrum huraganu.

W komunikacie przesłanym Polskiemu Radiu firma TOTE Maritime poinformowała, że "El Faro" miał zostać wkrótce przeniesiony na zachodnie wybrzeże USA i pływać na Alaskę. Konieczne więc było dokonanie na statku modyfikacji.

Ekipa pięciu Polaków zatrudniona poprzez zewnętrzną firmę wykonywała prace przygotowawcze do remontu. Podczas rejsu z Florydy do Portoryko mieli oni między innymi położyć nowe kable elektryczne. Przedstawiciele TOTE Maritime zapewniają jednak, że prace te nie miały nic wspólnego z napędem "El Faro", którego awaria mogła przyczynić się do zatonięcia statku.

Rodziny ofiar katastrofy mają pretensje do armatora, że zezwolił kapitanowi wpłynąć w potężny huragan. - Myślę, że u źródeł tragedii była chciwość. Ktoś chciał więcej zarobić - powiedziała telewizji CBS matka Mariette Wright, która była członkiem załogi kontenerowca.

Dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy "El Faro" prowadzi amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu.
IAR