Strona główna serwisu
Data otwarcia Cmentarza Orląt w lipcu

Data otwarcia Cmentarza Orląt w lipcu

Zdaniem premiera Ukrainy Anatolija Kinacha, realne jest ustalenie do końca lipca terminu otwarcia Cmentarza Orląt we Lwowie.
Uroczyste otwarcie Cmentarza Orląt Lwowskich miało odbyć się 21 maja. Do uroczystości nie doszło, gdyż radni Lwowa odrzucili warunki strony polskiej dotyczące ostatecznego wyglądu nekropolii. Władze miejskie Lwowa zdecydowały 30 maja, że nowa data otwarcia cmentarza ma być ustalona do 30 lipca po serii trójstronnych konsultacji pomiędzy władzami Lwowa, centralnymi władzami Ukrainy i przedstawicielami Polski.

Na środowej konferencji prasowej, po spotkaniu z premierem Leszkiem Millerem, szef ukraińskiego rządu potwierdził, że ustalenie daty do końca lipca jest realne.

Miller powiedział, że podczas rozmów przedstawił premierowi Kinachowi powszechnie znane stanowisko Polski w sprawie cmentarza.


Premier Kinach podkreślił natomiast, że sprawa cmentarza ma dla Ukraińców bardzo duże znaczenie polityczne i moralne.

Dodał, że potrzebne jest szukanie kompromisu w tej sprawie i zapewnił, że na Ukrainie jest wola polityczna rozwiązania problemów związanych z otwarciem Cmentarza Orląt. (reb)
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.