Trwa ładowanie...
d36w0fq

Beata Szydło i Angela Merkel rozmawiały w Warszawie. O Brexicie, Nord Stream, Donaldzie Tusku, Donaldzie Trumpie i Komisji Weneckiej

Z kilkugodzinną wizytą do Warszawy przyleciała Angela Merkel. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się ceremonia powitania kanclerz przez premier Beatę Szydło, następnie doszło do spotkania szefowych rządów.

d36w0fq
d36w0fq

Szefowa polskiego gabinetu mówiła podczas konferencji, że rozmowy dotyczyły wzajemnych relacji. Wyraziła zadowolenie z pogłębiającej się współpracy. - Chcę powiedzieć, że Polska i Niemcy to te dwa kraje, które mają ogromną rolę do spełnienia w tych zmianach, które następują - mówiła premier Szydło. Zaznaczyła, że wizyta w Polsce kanclerz Niemiec jest traktowana jako dopełnienie ubiegłorocznych obchodów 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Szydło: Polska i Niemcy to dwa ważne kraje w Europie

- Polska i Niemcy to ważni partnerzy. Mamy wiele wspólnych, bilateralnych relacji, zarówno gospodarczych, jak i związanych z bezpieczeństwem. Mamy wiele wspólnych tematów, które realizujemy na płaszczyźnie europejskiej. Realizujemy wspólnie również projekty humanitarne. To pokazuje, że Polska i Niemcy to ważne dwa kraje, które ze sobą współpracują. Jesteśmy sąsiadami. Zależy nam na tym, żeby ta partnerska współpraca jeszcze się pogłębiała - podkreśliła premier Szydło.

- Jestem przekonana, że dobre partnerstwo Polski i Niemiec jest konieczne dla powodzenia projektu europejskiego - zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

d36w0fq

Zapowiedziała, że będzie kontynuowała rozmowy z kanclerz Niemiec jeszcze we wtorek, m.in. na temat reformy UE, wizji Polski i Niemiec dotyczących przyszłości UE. Wśród tematów rozmowy Szydło wymieniła też kryzys migracyjny, wspólny rynek, politykę obronną, wszystkie elementy wiążące się ze zmianami, które będą następowały w UE.

Polska premier podziękowała Merkel za zaangażowanie Niemiec w realizację postanowień szczytu warszawskiego NATO. - Wzmocnienie wschodniej flanki NATO jest niezmiernie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego regionu Europy ale też z punktu widzenia bezpieczeństwa globalnego - powiedziała Szydło.

- Szanowna pani premier, droga Beato - zwróciła się z kolei do polskiej premier kanclerz Niemiec - Współpraca Polski i Niemiec opiera się na trzech filarach: na kooperacji politycznej, gospodarczej i współpracy na szczeblu społeczeństw obywatelskich - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Podziękowała też szefowej polskiego rządu za przyjazne przyjęcie, zaproszenie do Warszawy oraz chęć kontynuacji współpracy dwustronnej.

d36w0fq

Merkel: "Solidarność" odcisnęła piętno także na moim życiu

Kanclerz Niemiec poinformowała, że w trakcie spotkania z premier Beatą Szydło poruszony został także temat rozmów, które Polska prowadzi z Komisją Europejską i Komisją Wenecką, dotyczących procedury ochrony praworządności. - Osobiście chciałabym jeszcze powiedzieć, że jako młoda osoba zawsze z dużą uwagą śledziłam to, co się działo w Polsce - "Solidarność" również odcisnęła piętno na moim życiu - mówiła kanclerz Niemiec.

Jak oceniła, bez "Solidarności" tak szybko nie nastąpiłoby być może ani zjednoczenie Europy, ani koniec zimnej wojny, ani zjednoczenie Niemiec. - Stąd wiemy jak ważne są pluralistyczne społeczeństwa, niezależne media i wymiar sprawiedliwości, ponieważ tego wcześniej nie było i dlatego ucieszyłam się bardzo, że Polska zamierza odpowiedzieć na pytania Komisji Weneckiej i Komisji Europejskiej - powiedziała Merkel.

- Cieszę się, że ta dyskusja jest bardzo konstruktywna - dodała.

d36w0fq

Szydło: równo traktować wszystkich członków UE

Pierwsze pytanie, zadane przez niemieckiego dziennikarza, dotyczyło tego, na ile wizje polskiej premier i niemieckiej kanclerz na Unię Europejskiej wyglądają zbieżnie. - Mamy podobne wyobrażenia jeśli chodzi o rynek wewnętrzny, zabezpieczenie granic - mówiła kanclerz, dodając, że na ten temat rozmowy będą się toczyć jeszcze wieczorem.

Pytano także o tzw. "Europę dwóch prędkości". - Powinniśmy być nastawieni na rozwój i scalanie UE, ale z poszanowaniem i wzmocnieniem państw narodowych - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel w Warszawie.

Szydło dodała, że podczas rozmowy z niemiecką kanclerz wspomniała, iż dla Polski "bardzo ważne jest to, by przede wszystkim wzmocnić parlamenty narodowe, by państwa europejskie, członkowie Unii Europejskiej, mieli poczucie tego, że są traktowani na równych zasadach, byśmy budowali jedność, starali się dyskutować".

d36w0fq

- To będzie postulat Polski, byśmy dyskutowali przede wszystkim o tym, co nas łączy i szukali w tych obszarach, w których są różnice zdań, tych płaszczyzn porozumienia - dodała premier.

Według niej jest to konieczne, by w ogóle rozpocząć konstruktywną dyskusję o zmianach w UE. - Te zmiany są konieczne, o tym jestem przekonana - zaznaczyła Szydło.

Podkreśliła, że Brexit jest faktem. Jak oceniła, trzeba spróbować rozwiązać pojawiające się problemy w UE, by więcej do takich decyzji w poszczególnych krajach UE nie dochodziło. - Polska jest zdania, że powinniśmy być nastawieni na rozwój UE, scalanie UE, ale z poszanowaniem i wzmocnieniem państw narodowych - oświadczyła szefowa rządu.

d36w0fq

Kanclerz Niemiec Angela Merkel mówiła, że obie z premier Szydło mają "po części takie same wyobrażenia jeśli chodzi o rynek wewnętrzny, unię energetyczną, obronność i zabezpieczenie granic. - Być może są też pewne wyobrażenia, które idą w kierunku zmian traktatowych. W tym zakresie będę się opowiadać za tym, żebyśmy byli ostrożni, ponieważ powołanie konwentu w Europie wiąże się z przedstawieniem tego dokąd zmierzamy, czy mamy wspólny cel, czy każdy kraj ma swój cel - powiedziała kanclerz Niemiec.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, kanclerz zwróciła uwagę, że nie wszystkie państwa UE są w strefie euro lub w strefie Schengen. - Traktaty przewidują scenariusz wzmocnionej współpracy. Każde państwo członkowskie powinno mieć możliwość podejmowania współpracy na jakimś nowym polu - podkreśliła Merkel.

Pytano także o współpracę transatlantycką i wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA. - UE potrzebuje w tej sprawie jedności i konsekwencji. Musimy konsekwentnie szukać pól do współpracy. Przyglądamy się administracji pana Trumpa i decyzjom, które podejmowane są w Waszyngtonie.

d36w0fq

Mówiąc o sytuacji na Ukrainie, Angela Merkel zaznaczyła, że porozumienia z Mińska nie zostały zrealizowane, a więc sankcje UE wobec Rosji obecnie nie mogą być zniesione. Podobnie wypowiedziała się premier Beata Szydło. - Na Ukrainie łamane jest prawo międzynarodowe oraz integralność terytorialna Ukrainy. Tak długo jak Rosja nie wycofa się ze swoich działań, UE musi trzymać się polityki sankcyjnej. Takie jest stanowisko Polski, które konsekwentnie przedstawiam na Radzie Europejskiej, takie również jest stanowisko pani kanclerz - powiedziała polska premier.

Kanclerz Niemiec zaznaczyła, że jeśli chodzi o konflikt na wschodniej Ukrainie, Polska i Niemcy mają zbieżne stanowisko w ramach Rady Europejskiej.

Również wzmocnienie wymiaru wschodniego UE, ściślejsza współpraca w dziedzinie obrony na szczeblu europejskim, a także zabezpieczenie granic Unii były tematami rozmowy w Warszawie. - Rozmawialiśmy o wzmocnieniu wymiaru wschodniego i raz jeszcze też podkreśliłam, że Niemcy wiedzą, że muszą zwiększać wydatki na obronę - powiedziała Angela Merkel. Jak podkreśliła, w porównaniu z 2016 rokiem, wydatki te wzrosły w tym roku o 5 proc.

Merkel zastrzegła, że nie chodzi tutaj o tworzenie jakiejś przeciwwagi dla NATO. - Chcemy ściślej współpracować również na szczeblu europejskim. W tym zakresie wydaje mi się, że Niemcy i Polska mają tutaj takie samo zdanie - zaznaczyła niemiecka kanclerz.

Rozmowa szefowych rządów Polski i Niemiec dotyczyła także zabezpieczenia granic. - Tutaj Polska bardzo dużo robi, ponieważ mamy też nielegalną migrację u nas ze wschodu i w razie potrzeby nasi ministrowie spraw wewnętrznych będą w tym zakresie ściśle współpracować - zadeklarowała Merkel.

Beatę Szydło pytano również o to, czy rozmawiały z kanclerz Niemiec o kandydaturze Donalda Tuska na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. - Jeszcze za wcześnie, żeby przedstawiać ostatecznie jakieś stanowisko. Ta kwestia łączy się niezmiennie i nierozerwalnie z przyszłością Unii Europejskiej, z reformami UE, z tym wszystkim, co ma się wydarzyć, wiec na pewno będziemy jeszcze do tego tematu wracać - powiedziała Szydło.

- Podczas rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel podkreśliłam, że realizacja inwestycji Nord Stream2 jest dla Polski nie do zaakceptowania - oświadczyła premier Beata Szydło. - Polska jest otwarta na to, żeby rozmawiać o ambitnej europejskiej polityce klimatycznej, ale z uwzględnieniem tego miksu energetycznego, który dla każdego kraju jest jak najbardziej odpowiadający - powiedziała premier Polski.

Spotkanie z prezydentem

W Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowa ma dotyczyć m.in. Brexitu oraz stosunku państw UE do prezydentury Donalda Trumpa. Dojdzie też do rozmowy z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

W dalszej części dnia przewidziano rozmowy Angeli Merkel z mniejszością niemiecką w Polsce oraz z przedstawicielami PO i PSL, siostrzanych ugrupowań Europejskiej Partii Ludowej.

d36w0fq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36w0fq
Więcej tematów