Strona główna serwisu
Europoseł PO Jacek Saryusz-​Wolski: Nie ma co przejmować się Francją

Europoseł PO Jacek Saryusz-​Wolski: Nie ma co przejmować się Francją

- Od Francuzów Polska powinna uczyć się żelaznego trzymania się własnych interesów. Musimy dążyć do tego, byśmy byli traktowani jak poważne kraje zachodnioeuropejskie, a nie jak rynek zbytu – mówi europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Jacek Saryusz-Wolski Jacek Saryusz-Wolski ()
Rzeczpospolita: Zerwanie negocjacji z Francuzami w sprawie Caracali to problem dla Polski?

Jacek Saryusz-Wolski, deputowany do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej: Niekoniecznie. Nie każde negocjacje muszą zakończyć się sukcesem. Po stronie francuskiej jest głośno artykułowane niezadowolenie, ale to nie zmienia postaci rzeczy, że jeśli bilans korzyści byłby niesatysfakcjonujący dla strony polskiej, to mamy wszelkie prawo, żeby od tych negocjacji odstąpić.

Rzeczywiście bilans negocjacji był niekorzystny dla Polski?


- Jeśli warunki offsetu były niesatysfakcjonujące, to zakończenie negocjacji było uzasadnione.

Nie była to decyzja polityczna? Antoni Macierewicz jeszcze przed wyborami parlamentarnymi zapowiadał, że zrobi wszystko, żeby do tego kontraktu nie doszło.

- Każda tego typu decyzja dzieje się w kontekście geopolitycznym. Kiedy rozmowy te były rozpoczęte, nie było aż tak dużego zagrożenia rosyjskiego, Ukrainy i Syrii. Nie było decyzji o szpicy. Nie było decyzji o rozmieszczeniu wojsk na wschodniej flance NATO, w tym amerykańskich w Polsce, nie było zagrożenia Iskanderami. Parametry bezpieczeństwa Polski, w tym w przestrzeni powietrznej, wokół Polski i nad Polską, się zmieniły. Każdy rząd musi brać odpowiedzialność za swoje decyzje strategiczne i bezpieczeństwo kraju.


Polska nie powinna się zbyt przejmować reakcjami Francji i powinna dążyć do tego, byśmy byli traktowani jak poważne kraje zachodnioeuropejskie, a nie jak rynek zbytu. Jacek Saryusz-Wolski


Prezydent Francji przełożył wizytę w Polsce. Co to oznacza dla naszych wzajemnych relacji?

Nic szczególnego. Pamiętam wizytę prezydenta Chiraca w Polsce, spotkanie w Pałacu Prezydenckim i domaganie się, w odpowiedzi na długi polski wywód o ważnych sprawach, żeby francuska firma mogła kupić polski Ruch. To specyficzne francuskie podejście, łączące politykę z gospodarką. Polska powinna podejmować decyzje własne, w oparciu o własny interes.

Francuzi definiują i realizują własny interes, czasem przesadnie, czego dowodem była sprawa Mistrali. Polska powinna uczyć się od nich żelaznego trzymania się własnych interesów, a nie martwienia się o to jak nas postrzegają, bo z tego wiele nie wynika, mówię o sferze bezpieczeństwa i obrony.

Premier Beata Szydło powiedziała w Mielcu, że sprzęt dla polskiej armii powinien być produkowany w Polsce.


- W obecnej sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa najważniejszym argumentem jest sprawność bojowa sprzętu i względy strategiczne. Ten sprzęt ma bronić Polski i ma się wpisywać w system obrony i sojuszy Polski. Kwestia gdzie będzie produkowany jest ważna z punktu widzenia pewności dostaw części i serwisu, również w warunkach wojny.

Jaka jest obecnie pozycja Polski w UE? Czy polski rząd nie otwiera z Francją kolejnego frontu sporu?

Wobec innych zachodnich partnerów Francja nie pozwoliłaby sobie na takie demonstracje niezadowolenia. Polska nie powinna się zbyt przejmować reakcjami Francji i powinna dążyć do tego, byśmy byli traktowani jak poważne kraje zachodnioeuropejskie, a nie jak rynek zbytu.

Na kogo Polska powinna dzisiaj liczyć?

- Przede wszystkim na Amerykanów, to oni stoją za obecnością NATO w Polsce i na flance wschodniej. W drugiej kolejności na Unię Europejską i naszych partnerów europejskich.


Pytanie, jaką przyszłość ma sojusz Polski z USA po zmianie prezydenta?

Patrzę na twardą politykę i twarde bezpieczeństwo. W tej materii w świetle decyzji NATO w Walii i potem w Warszawie o umieszczeniu sił, które mają odstraszać Rosję, sojusz jest silny. Jedyny znak zapytania jaki mam, to co byłoby gdyby Donald Trump został prezydentem USA, bo to mogłoby oznaczać przewrót kopernikański w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego.

Co oznaczałaby wygrana Trumpa?

- Postawienie pod znakiem zapytania zobowiązań Ameryki z racji artykułu 5. traktatu NATO. Podobnie jak premierostwo Corbyna w Wielkiej Brytanii, ponieważ obaj politycy otwarcie kwestionują zobowiązania sojusznicze swych krajów. Jednak wydaje mi się, że wybory w USA wygra Hillary Clinton, co będzie dobrą wiadomością dla Polski. Ale nawet jeśli Trump przegra, to fakt że był wyborczym numerem dwa, oznacza że przemiany polityczne w USA są tak głębokie, że jest powód do niepokoju a Stany stają się mniej przewidywalne.

We Francji i Niemczech również może dojść do radykalnej zmiany.


W Francji i w Niemczech rosną w siłę ci, którzy sprawiają, że kraje te ewoluują w kierunku dla Polski niekorzystnym, jako nasi partnerzy w odstraszaniu agresywnej Rosji. Nawet jeśli Marine Le Pen, przyjaciółka Putina, przegra, to jej siła polityczna jest we Francji znaczna i rzutuje na inne części sceny politycznej. Podobnie rosnące w siłę AFD w Niemczech, która jest na przeciwległym biegunie jeśli chodzi o interesy bezpieczeństwa Polski względem Rosji. Podobnie jeśli doszłoby do awansu politycznego Ligii Północnej we Włoszech. Musimy szukać sojuszników i pielęgnować sojusze, ale liczyć głównie na siebie. Im Polska będzie silniejsza, tym większe prawdopodobieństwo , że w razie zagrożenia sojusznicy przyjdą nam z pomocą a gwarancje bezpieczeństwa nie pozostaną na papierze jak w 1939 roku.

Grupa Wyszehradzka ma potencjał?

- Niestety skromny w sferze militarnej, ale już sumarycznie liczy się.

Czy Polska może z Węgrami odegrać znaczącą rolę przy budowie nowego traktatu unijnego?

- O nowym traktacie mówi się w wielu krajach i kręgach. Byłem świadkiem i nawet uczestnikiem powstawania czterech ostatnich traktatów. To mozolny proces na dobre czasy, a są przecież złe. W Parlamencie Europejskim powstał raport Verhofstadta. Sarkozy też mówi o potrzebie nowego traktatu. Stan UE uzasadnia mówienie o potrzebie nowego traktatu. Jednak nie widzę możliwości, żeby doszło do porozumienia, tak biegunowo przeciwstawne są oczekiwania. Groziłyby przewlekłe i niekończące się negocjacje. Mało to zatem prawdopodobne żeby nowy traktat UE powstał, mimo toczącej się dyskusji. Drugą opcją są ewentualne zmiany w ramach istniejących traktatów.
Czy Donald Tusk może zostać ponownie szefem RE mimo braku poparcia polskiego rządu?

- Byłem na sali w Strasburgu, kiedy ta wiadomość nadeszła. I mogę tylko powiedzieć, że brak poparcia wywołał przekorną reakcję, mogącą zwiększyć jego szanse na reelekcję. Postrzeganie roli Donalda Tuska w UE w sprawie kryzysu migracyjnego ewoluuje w kierunku pozytywnym. Argumentacja socjalistów europejskich że chadecy mają Junckera i Tuska, pomija to, że oni mają z kolei panią Mogherini, która jest wysokim przedstawicielem Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz teraz sekretarza generalnego ONZ Guterresa.

Szefostwo PE z kolei nie może wchodzić do rachunku z powodów ustrojowych, bo oznaczałoby to rzecz nie do przyjęcia, tzn. wyznaczanie szefa parlamentu przez władze wykonawcze-rządy. Jest w polskim interesie żeby Polak był szefem Rady Europejskiej.

Rozmawiał Jacek Nizinkiewicz

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (240)
Nie zgadzam się z opinią
1236
Zgadzam się z opinią
2004
~SKS 2016-10-11 (11:11) 22 godzin i 33 minut temu

Proponuję przeczytać list otwarty do premier Szydło napisany przez prezes Airbusa!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
418
Zgadzam się z opinią
1057
~miki 2016-10-11 (10:53) 22 godzin i 51 minut temu

Taaa.. Tylko, że dzisiaj Jankesi są...a jutro wypiją bruderszaft z Sowietami i zostaniemy z ręką w...nocniku !! I na kogo wówczas będziemy mogli liczyć ? Ma pan rację. Polska powinna dbać o swoje interesy. Ale czy na pewno to robi ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
298
Zgadzam się z opinią
928
~klm 2016-10-11 (10:49) 22 godzin i 55 minut temu

Po co tyle gadania i hałasu-prawda jest taka,że RZĄD NIE MA NA TEN KONTRAKT PIENIĘDZY!!!!!! i tyle w temacie--tu w tym kraju nie ma nawet pieniędzy ,by kupić choćby jeden NOWY rządowy samolot-a co dopiero mowa o kupnie tylu śmigłowców-kto nas na świecie będzie traktował poważnie-jeśli PREZYDENT tego państwa/obojętnie kto nim jest/-lata czarterami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
436
Zgadzam się z opinią
1017
~Patriota87 2016-10-11 (11:36) 22 godzin i 8 minut temu

Ale Wy głupoty gadacie - PiSowskie trolle. To co zrobił Maciar to zdrada stanu - pchnie nas do tyłu o 2-3 lata - zachowanie godne kreta. Umowa z Francją była wstępnie podpisana już! Poza tym Caracal może przenieść 28 żołnieży - Black Hawk 12 - to jest 2 razy mniej. Potrzebujemy transportu żołnieży przede wszystkim. Black Hawk ma też przestarzałą awionikę - z amerykańską wersją wspólny jest kadłub.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
552
Zgadzam się z opinią
1104
~freyikari 2016-10-11 (11:52) 21 godzin i 52 minut temu

Nom zrywanie umów z całą pewnością doda nam powagi, jak nic, szczególnie teraz gdy nas rząd opluwa wszystko i wszystkich a liże rowa socjalistą z Węgier.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
117
Zgadzam się z opinią
502
~xyz 2016-10-11 (11:24) 22 godzin i 20 minut temu

A może ktoś zadba o interes wojska a nie związkowców. Dlaczego wojsko dostanie śmigłowce dla jednostek specjalnych a nie to co chciała pozyskać proste oferent nie ma wersji które potrzebuje czyli SAR, CSAR, ZOP.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
370
Zgadzam się z opinią
748
~Rob 2016-10-11 (13:37) 20 godzin i 7 minut temu

.... nie ma pieniędzy na te samoloty bo rozdawnictwo w ramach 500+ przekreśla wszystkie projekty rozwojowe czy te związane z bezpieczeństwem. Obecny rząd to dyletanci którzy nie maja pojęcia o gospodarce i realnym świecie! Zaczynamy jako kraj ponosić konsekwencje tej nieodpowiedzialnej polityki, niestety niebawem konsekwencje te będzie odczuwał zwykły "Kowalski".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
243
Zgadzam się z opinią
610
~wel 2016-10-11 (12:03) 21 godzin i 41 minut temu

Państwo ,a przede wszystkim ten Pan nie rozumie jednej rzeczy -nie chodzi o zerwanie negocjacji ,ale sposób w jaki to uczyniono !!!!! Wczoraj ogłoszono ,że helikoptery zakupimy w Polsce ,a więc od kiedy trwały negocjacje w tej sprawie ?????Za plecami układano się z inną firmą bez konkursu. Czy mądrzy na forum w ogóle wiedzą co to są za maszyny i jakie mają uzbrojenie ???i czy w ogóle nie jest jakiś bubel!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
568
Zgadzam się z opinią
915
~łowca 2016-10-11 (10:48) 22 godzin i 56 minut temu

"Jeśli warunki offsetu były niesatysfakcjonujące, to zakończenie negocjacji było uzasadnione. " Jaki miał być ,taki jak za F-16?Z tego co ostatnio wiadomo to offset miał być większy od wartości heli i w sierpniu strona polska zaczęła zmieniać wymagania.Wczorajsze wystąpienie Maciara pokazuje że musieli negocjować w sprawie BH dużo wcześniej .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
153
Zgadzam się z opinią
488
~obserwator 2016-10-11 (10:31) 23 godzin i 13 minut temu

Mistrale to chyba antyteza tego, co gaworzy pan Saryusz? Bo Francuzi w końcu pognali ruSSkich i to wbrew swojemu ekonomicznemu interesowi, w dodatku musieli zapłacić ruSSkim spore kary umowne!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
173
Zgadzam się z opinią
412
~kuba 2016-10-11 (12:16) 21 godzin i 28 minut temu

Wychodzi, że w sprawie wojska i obronności wypowiada się laik i ciołek, któremu obca jest wiedza a który chce błyszczeć choć zardzewiały! Platformo - zrób wreszcie remanent w swoich szeregach, wypleń nijakość i V kolumnę albo zniknij ze sceny polityczne! Bo bicie piany bez twardej, jednolitej postawy to strata czasu i cierpliwości waszych wyborców! Pieprzenia głupot (bo teoretycznie w sensie handlowym prawdziwe frazesy Wolskiego to głupota polityczna) i traktowania z głupawym uśmieszkiem działań antydemokratycznych i szkodzących wizerunkowi Polski (zamiast twardej, nieustępliwej reakcji w interesie narodu, którego nie rozumie I sort!_) co jest domeną obecnego szefa PO - to zatapianie łodzi na której Platforma pływa coraz bardziej zanurzona choć wiely z niej już wyskoczyło!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
244
Zgadzam się z opinią
477
~blabla 2016-10-11 (11:21) 22 godzin i 23 minut temu

Tylko czekam, aż jakiś PiSlamista zaraz wywiedzie ze słów pana posła Jacka Saryusza-Wolskiego, że poseł Jarosław Kaczyński w swym "geniuszu politycznym" przewidział, iż nie poparcie przez polski rząd kandydatury pana Donalda Tuska przyczyni się mimo to do jego reelekcji na szefa RE , co jest "oczywistą oczywistością" ;)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
164
Zgadzam się z opinią
386
~Janina 2016-10-11 (11:09) 22 godzin i 35 minut temu

Jackiem Saryusz-​Wolskim też nie należy się przejmować. Każdy polityk bredzi po swojemu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
138
~SKS 2016-10-11 (12:42) 21 godzin i 2 minuty temu

Jeśli oferta Amerykanów była lepsza od francuskiej to jestem za jeśli prawdą jest to co pisze w liście otwartym prezes Airbusa to ktoś powinien za to zapłacić i nie myślę tu o podatniku

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
57
jama1 2016-10-11 (13:25) 20 godzin i 19 minut temu

Jedyne w czym można się zgodzić to to, że w sprawie suwerenności i obronności Polska musi liczyć tylko na siebie. Reszta jest dodatkiem i mało ważna. Nie istotne są ubolewania i rozczarowanie jakichś firm, że nie ubiły interesu. Ale należny wziąć pod uwagę ocenę życia politycznego jednego z trzeźwo myślących obserwatorów i komentatorów w Polsce: nie można być w tym kraju skutecznym politykiem nie mając poparcia agentury. Całe życie polityczne obraca się wokół tego imperatywu, zamówienia rządowe również.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
23
~Pis 2016-10-11 (12:14) 21 godzin i 30 minut temu

co tu jest grane ??? Twardogłowy beton PO i TAKIE WYPOWIEDZI !!! Czyżby "coś: się szykowało ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
14
~KAT_Mend 2016-10-11 (12:26) 21 godzin i 18 minut temu

Nie bądźcie śmieszni! Wy już w tej Brukseli wyalienowaliście się na MAXa. Pani Mogherini ma NAM zapewnić "bezpieczeństwo? A co ona zrobi jak Putas wypuści swoje psy wojny? Rozpłacze się, czy będzie budować bramy powitalne z kwiatów?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
12
~zabojad 2016-10-11 (11:17) 22 godzin i 27 minut temu

gdzie jest komentarz zabojada

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
25
~allo allo 2016-10-11 (12:19) 21 godzin i 25 minut temu

wartość francji = 0

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
23
~Jan III 2016-10-11 (14:11) 19 godzin i 33 minut temu

Jacuś S-W jak Jacuś K. z TVP...zeszli na manowce rozumu

odpowiedz

zgłoś do moderacji