Trwa ładowanie...
29-05-2015 22:25

Niemcy chcą wyjaśnień ws. rosyjskiej "czarnej listy". Są na niej też Polacy

Władze Niemiec domagają się od Moskwy wyjaśnień w sprawie "czarnej listy" osób objętych zakazem wjazdu do Rosji. Jest na niej kilkoro niemieckich polityków, ale również Polacy - m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, była szefowa MSZ Anna Fotyga, a także m.in. Jerzy Buzek, Paweł Kowal, Marek Migalski. Listę opublikowała fińska telewizja publiczna YLE.

Niemcy chcą wyjaśnień ws. rosyjskiej "czarnej listy". Są na niej też PolacyŹródło: Thinkstockphotos
d4ba4jb
d4ba4jb

Szef niemieckiej dyplomacji skrytykował utworzenie listy. Frank-Walter Steinmeier powiedział, że to "niezbyt mądra decyzja, która nie pomoże w rozwiązaniu niebezpiecznego konfliktu rozgrywającego się w centrum Europy". Niemiecki MSZ poinformował, że jest w kontakcie z Moskwą i nalega na to, aby wszystkie osoby, których nazwiska są na liście, zostały o tym poinformowane.

Na liście jest m.in. szef niemiecko-ukraińskiej grupy parlamentarnej Karl-Georg Wellmann, którego kilka dni temu nie wpuszczono do Rosji. Sprawa doprowadziła do dyplomatycznych tarć. W reakcji wizytę w Moskwie odwołał wiceprzewodniczący Bundestagu.

Rosyjska lista zakazu wizowego

Fińska TV zatytułowała opublikowany wykaz jako "rosyjską listę zakazu wizowego", przekazaną przedstawicielstwu Unii Europejskiej w Moskwie. Na liście jest 89 nazwisk, w tym 18 z Polski.

Są to również: europoseł Ryszard Czarnecki (PiS), zastępca dyrektora Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO ds. Logistyki i Zasobów gen. dyw. Andrzej Fałkowski, szef Agencji Wywiadu Maciej Hunia, szef BBN gen. Stanisław Koziej, szef Służby Wywiadu Wojskowego gen. bryg. Radosław Kujawa, wiceszef MON Robert Kupiecki, europoseł Ryszard Legutko (PiS), poseł, wiceszef PiS Adam Lipiński, posłanka Agnieszka Pomaska (PO), europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO), b. europoseł Marek Siwiec, dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki, zastępca szefa BBN Zbigniew Włosowicz.

d4ba4jb

Wśród polityków z innych krajów na liście są m.in.: były komisarz UE ds. rozszerzenia Stefan Fuele, eurodeputowani z Belgii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy; były szef MSZ Czech Karel Schwarzenberg, wicepremier W. Brytanii w dotychczasowym rządzie Davida Camerona Nick Clegg, niemiecki deputowany Michael Fuchs, wiceminister obrony Niemiec Katrin Suder, politycy litewscy: m.in. Andrius Kubilius i Vytautas Landsbergis; politycy szwedzcy, w tym była minister kultury i sportu Lena Adelsohn Liljeroth; a także francuski filozof Bernard-Henri Levy.

Zobacz również: Rosja testuje broń i żołnierzy

d4ba4jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ba4jb
Więcej tematów