Strona główna serwisu
Bartosz Lewicki

oprac.Bartosz Lewicki

"San Escobar"? Waszczykowski tłumaczy się z pomyłki

"San Escobar"? Waszczykowski tłumaczy się z pomyłki

Niestety po 22 godzinach spędzonych w samolotach i kilku przesiadkach można się przejęzyczyć - tak tłumaczył swą poniedziałkową pomyłkę szef MSZ Witold Waszczykowski. W rozmowie z dziennikarzami w Nowym Jorku wymienił nieistniejące państwo "San Escobar".
Waszczykowski w Nowym Jorku szukał poparcia dla Polski, starającej się o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W rozmowie z dziennikarzami mówił, że polscy dyplomaci odbyli w ostatnich miesiącach spotkania m.in. z przedstawicielami karaibskiego "San Escobar".

Teraz Waszczykowski tłumaczy pomyłkę. Jak mówił, miał "na myśli państwo karaibskie, które jest znane pod dwoma nazwami - St. Kitts and Nevis i San Cristobal albo Christopher". - Niestety po 22 godzinach spędzonych w samolotach i kilku przesiadkach można się przejęzyczyć - dodał. Szef MSZ zawahał się jednak przy nazwie "Saint Christopher".

Państwo Saint Kitts i Nevis zawdzięcza swoją nazwę świętemu Krzysztofowi (ang. Saint Christopher), jednak ta nazwa właściwie nie funkcjonuje w powszechnym użyciu. Saint Kitts i Nevis (Saint Kitts and Nevis) to oficjalna nazwa kraju w dokumentach Organizacji Narodów Zjednoczonych.


We wtorkowe popołudnie do pomyłki Witolda Waszczykowskiego odniosła się też na Twitterze rzecznik polskiego resortu dyplomacji Joanna Wajda. Napisała, że "San Escobar to przejęzyczenie", a ministrowi chodziło o państwo "San Cristobal y Nieves". Tłumaczenie rzecznika też było niejasne, ponieważ oficjalną nazwą państwa jest "Saint Kitts and Nevis".

TVN24

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (458)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~Polak 2017-01-11 (16:59) 18 godzin i 48 minut temu

Kto go wybrał na tak odpowiedzialne stanowisko?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~wiklina 2017-01-11 (16:58) 18 godzin i 49 minut temu

A nie idzie w zaparte jak koledzy? Same pomyłki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~stara Polka 2017-01-11 (16:55) 18 godzin i 52 minut temu

Taki minister jakie państwo, tylko. że wy (państwo) nasze opinie (suwerena) macie gdzieś, ale przy urnach policzymy się!! Wstyd za tego pana, wstyd i hańba, ale was nasze (suwerena) zdanie nic nie obchodzi. Wiedzcie tylko jedno "ciemny lud" nie wszystko kupi nawet za 500 zeta!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji