Polska30 marca sąd zajmie się sprawą ułaskawienia przez prezydenta Mariusza Kamińskiego

30 marca sąd zajmie się sprawą ułaskawienia przez prezydenta Mariusza Kamińskiego

30 marca sąd zajmie się sprawą ułaskawienia przez prezydenta Mariusza Kamińskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz
12.02.2016 16:32, aktualizacja: 12.02.2016 17:03

• Kamiński i trzech innych funkcjonariuszy CBA zostało skazanych za przekroczenie uprawnień
• Wszyscy zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę
• Sąd może zwrócić się z pytaniem do Sądu Najwyższego lub sam podejmie decyzję

30 marca Sąd Okręgowy w Warszawie podejmie decyzję w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i trzech innych funkcjonariuszy CBA, skazanych za przekroczenie uprawnień i nielegalne podsłuchy w "aferze gruntowej". W listopadzie wszyscy zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - informuje RMF FM.

Jakie decyzje może podjąć sąd, skoro w listopadzie wszyscy zostali ułaskawieni przez prezydenta? Andrzej Duda ułaskawił osoby skazane nieprawomocnie, czyli według prawa wciąż niewinne.

Sąd formalnie podejmie 30 marca decyzję w sprawie złożonych od wyroku apelacji, jednak może też zwrócić się do Sądu Najwyższego z pytaniem, jak ma traktować tak nietypowe ułaskawienia.

To oczywiście odłoży wyjaśnienie sprawy o kolejne miesiące. Do czasu tych decyzji wszelkie działania związane z ułaskawieniem, jak wydanie skazanym odpowiednich zaświadczeń - zostały wstrzymane.

W marcu ubiegłego roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał na kary więzienia b. szefów CBA, w tym Mariusza Kamińskiego (3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk), m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. Proces dotyczył operacji CBA z 2007 r. CBA zakończyło tę operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za "odrolnienie" gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. Na początku listopada Mariusz Kamiński złożył apelację od wyroku w sprawie tzw. afery gruntowej, podobnie jak były wiceszef Biura Maciej Wąsik.

W czerwcu 2012 r. ten sam sąd, który w marcu ubiegłego roku skazał podsądnych, niejednogłośnie umorzył na wniosek obrony ten proces - jeszcze przed jego rozpoczęciem. Podstawą był "brak znamion przestępstwa". W grudniu 2012 r. na wniosek prokuratury i pokrzywdzonych Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił to umorzenie i nakazał przeprowadzenie procesu. Obie decyzje wydano tajnie.

W listopadzie ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy biura skazanych za działania w "aferze gruntowej", m.in. wiceszefa Macieja Wąsika. Zgodnie z art. 139. konstytucji prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.

Mariusz Kamiński w rządzie Beaty Szydło jest ministrem, koordynatorem służb specjalnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (279)
Zobacz także