Strona główna serwisu
Bartosz Lewicki

oprac.Bartosz Lewicki

"San Escobar"? Waszczykowski tłumaczy się z pomyłki

"San Escobar"? Waszczykowski tłumaczy się z pomyłki

Niestety po 22 godzinach spędzonych w samolotach i kilku przesiadkach można się przejęzyczyć - tak tłumaczył swą poniedziałkową pomyłkę szef MSZ Witold Waszczykowski. W rozmowie z dziennikarzami w Nowym Jorku wymienił nieistniejące państwo "San Escobar".
Waszczykowski w Nowym Jorku szukał poparcia dla Polski, starającej się o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W rozmowie z dziennikarzami mówił, że polscy dyplomaci odbyli w ostatnich miesiącach spotkania m.in. z przedstawicielami karaibskiego "San Escobar".

Teraz Waszczykowski tłumaczy pomyłkę. Jak mówił, miał "na myśli państwo karaibskie, które jest znane pod dwoma nazwami - St. Kitts and Nevis i San Cristobal albo Christopher". - Niestety po 22 godzinach spędzonych w samolotach i kilku przesiadkach można się przejęzyczyć - dodał. Szef MSZ zawahał się jednak przy nazwie "Saint Christopher".

Państwo Saint Kitts i Nevis zawdzięcza swoją nazwę świętemu Krzysztofowi (ang. Saint Christopher), jednak ta nazwa właściwie nie funkcjonuje w powszechnym użyciu. Saint Kitts i Nevis (Saint Kitts and Nevis) to oficjalna nazwa kraju w dokumentach Organizacji Narodów Zjednoczonych.


We wtorkowe popołudnie do pomyłki Witolda Waszczykowskiego odniosła się też na Twitterze rzecznik polskiego resortu dyplomacji Joanna Wajda. Napisała, że "San Escobar to przejęzyczenie", a ministrowi chodziło o państwo "San Cristobal y Nieves". Tłumaczenie rzecznika też było niejasne, ponieważ oficjalną nazwą państwa jest "Saint Kitts and Nevis".

TVN24

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (458)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~wapniak 2017-01-11 (18:09) 7 godzin temu

On się nie pomylił. On po prostu ma ograniczoną wiedzą , a Kaczafi przed wylotem nie mówił nic na temat San Escobar. Stąd refleks głupka od zagranicy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~bwiesiek1 2017-01-11 (18:09) 7 godzin temu

Za dużo zarabia i chleje, język mu się plącze, panie ministrze, określiłem pana tak, jak by to powiedział pener, ale ja pójdę dalej, jesteś pan zakompleksiony, totalne dno, wstyd dla Naszego Kochanego Kraju.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~Reno 2017-01-11 (18:04) 7 godzin i 5 minut temu

Taa, państwa karaibskie nam pomogą?! Chyba małpy tam sobie załatwimy do zoo, a nie poważne sprawy polityczne!

odpowiedz

zgłoś do moderacji