ŚwiatZbigniew Ziobro odpowiada komisarzowi UE. "Nie mam Pańskiego tupetu"

Zbigniew Ziobro odpowiada komisarzowi UE. "Nie mam Pańskiego tupetu"

Zbigniew Ziobro odpowiada komisarzowi UE. "Nie mam Pańskiego tupetu"
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell
09.01.2016 18:34, aktualizacja: 09.01.2016 19:41

• Zbigniew Ziobro napisał list otwarty do komisarza Unii Europejskiej
• List minister sprawiedliwości jest odpowiedzią na ostatni wywiad Oettingera
• W wywiadzie dla "FAS" Oettinger opowiedział się za objęciem Polski nadzorem KE
• Guenther Oettinger jako powód podał zmiany w mediach
• Ziobro: "Nie mam Pańskiego tupetu, żeby pouczać Niemców"

Na wstępie minister sprawiedliwości zaznaczył, że sam "nie ma zwyczaju odpowiadać na niemądre uwagi o Polsce wypowiadane przez zagranicznych polityków, bo świadczą one o nich samych", ale w tym przypadku poczuł się sprowokowany i postanowił zareagować.

"Tego rodzaju słowa, wypowiadane przez niemieckiego polityka, budzą wśród Polaków jak najgorsze skojarzenia. Także moje. Jestem wnukiem polskiego oficera, który w czasie II wojny światowej walczył w podziemnej Armii Krajowej z 'niemieckim nadzorem'" - tłumaczy Ziobro.

Zbigniew Ziobro odniósł się także do ostatnich napaściach na tle seksualnym na kobiety w Niemczech. "Wydarzenia, które budzą obawę także o bezpieczeństwo przebywających w Niemczech Polaków, zostały na kilka dni zatajone przez niemieckie media. Były minister spraw wewnętrznych Niemiec Hans-Peter Friedrich nazwał to wręcz kartelem milczenia. Cenzurowanie tych informacji przez niemieckie media wprawiło w osłupienie opinię publiczną na świecie" - pisze polski minister.

Dalej Ziobro stwierdza: "Doszedłem do przykrego wniosku, że łatwiej Panu mówić o fikcyjnych zagrożeniach dla wolności mediów w innych krajach niż piętnować cenzurę w swojej ojczyźnie".

Następnie minister sprawiedliwości kieruje do komisarza Unii Europejskiej pytanie, dlaczego nie reagował, gdy "agenci służb specjalnych wdarli się do redakcji jednego z największych tygodników w Polsce 'Wprost' i szarpali się z jego redaktorem naczelnym, żeby wydrzeć mu przenośny komputer z nagraniami kompromitującymi ówczesny rząd, na czele którego stał obecny szef Rady Europejskiej Donald Tusk?", a także gdy "ponad 80 polskich dziennikarzy i prawników, którzy zajmowali się sprawą kompromitujących poprzedni rząd nagrań znalazło się na podsłuchu?".

W dalszej części listu Ziobro przywołuje niemieckie powiedzenie "cuius regio - eius radio" (czyja władza - tego radio - red.). Zaznacza także, ze ustawa o mediach, nad którą pracuje polski rząd, "przewiduje znacznie bardziej demokratyczne rozwiązania".

Na koniec minister sprawiedliwości stwierdza, że "nie mam tupetu, żeby pouczać Niemców, by przyjęli podobne zasady". - Nie będę też wzywać, by w związku z cenzurą informacji o sylwestrowych atakach opuszczać niemiecką flagę do połowy masztu - tak, jak to Pan proponował kiedyś uczynić z flagami państw Unii Europejskiej, które są zadłużone wobec Niemiec - kontynuuje Ziobro i prosi komisarza UE o większą powściągliwość oraz obiektywizm.

Propozycja Oettingera

Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger opowiedział się na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m.in. zmiany w mediach. Niemiecki polityk zaznaczył, że podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za takim rozwiązaniem.

- Wiele przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworządności i objęciem Warszawy nadzorem - powiedział Oettinger w rozmowie z gazetą, będącą niedzielnym wydaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Materiał opublikowano na pierwszej stronie pod tytułem "Europa wywiera presję na Polskę".

FAS w swoim artykule przypomina także list w tej sprawie wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Timmermans podkreślił w nim znaczenie wolności i pluralizmu mediów.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2323)
Zobacz także