Trwa ładowanie...
02-06-2011 15:00

Zabójcza bakteria znów zaatakowała w Polsce?

Druga osoba z biegunką krwistą mogącą być objawem zakażenia bakterią Escherichia coli typu 0104 znajduje się w szpitalu w Szczecinie - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz. W Europie z powodu zakażenia bakterią coli zmarło już 18 osób.

Zabójcza bakteria znów zaatakowała w Polsce?Źródło: AFP
dw7iwd3
dw7iwd3

Rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Renata Opiela powiedziała, że jest to mężczyzna, który kilka dni temu wrócił z Niemiec.

Jak mówiła, z wywiadu lekarskiego wynika, że mieszkaniec podszczecińskich Polic powrócił kilka dni temu z Poczdamu. Jak dodała, trafił do szpitala z biegunką, gorączką i ogólnie osłabiony. Jego stan jednak lekarze oceniają jako dobry - zaznaczyła.

Rzeczniczka podkreśliła, że trwa diagnozowanie pacjenta, pobrano próbki, by sprawdzić, czy mężczyzna jest zakażony escherichia coli.

Wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych dr Jolanta Niścigorska-Olsen powiedziała, że brak potwierdzenia, że pacjent jest zakażony escherichia coli. Przebieg kliniczny choroby nie przemawia za tym - dodała. Poinformowała, że wyniki badań pod kątem tej bakterii będą znane w piątek.

dw7iwd3

Minister Kopacz zaznaczyła, że sytuacja związana z zakażeniami bakterią coli typu 0104 nie jest łatwa, ponieważ do tej pory nikt dokładnie nie potrafi określić źródła pochodzenia bakterii.

- Jedno jest pewne, na pewno nie jest to szczep Escherichii coli, który jest dość popularny w polskiej wodzie, czyli szczep 0157, ale to jest właśnie Escherichia coli 104, która raczej ma pochodzenie odzwierzęce i która nigdy w Polsce nie występowała - zaznaczyła Kopacz.

- Stąd podwyższony stan gotowości naszych wszystkich służb, stąd uruchomione nasze laboratoria, stąd kontrole we wszystkich miejscach, jak targowiska, hurtownie, jak zwykłe bazary. Tam nasze służby sanitarne rzeczywiście chodzą, sprawdzają, pobierają próbki - dodała.

To już drugi Polak

W szpitalu, do którego trafił mężczyzna, od ponad tygodnia jest także hospitalizowana kobieta zakażona tą bakterią. - Jej stan jest stabilny. Prawdopodobnie jeszcze w czwartek zostanie przeniesiona na oddział dializ. Cały czas u pacjentki występuje niewydolność nerek - poinformowała Opiela.

dw7iwd3

29-letnia Polka, mieszkająca na stałe w Niemczech, przyjechała do Polski już z objawami choroby. Jak poinformowała rzeczniczka, nie jest jeszcze znany dokładny serotyp bakterii, którą została zakażona pacjentka, do Szczecina nie trafiły jeszcze wyniki. Próbki zostały wysłane w poniedziałek do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. - Według moich informacji, wyniki mają być znane w przyszłym tygodniu - zaznaczyła.

W szpitalu, gdzie leczeni są oboje pacjenci, przebywał w czwartek główny inspektor sanitarny Przemysław Biliński. Jak poinformowała Opiela, inspektor odwiedził oddział zakaźny, spotkał się z jego kadrą. Był także w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jego zdaniem wszystkie sanitarne procedury są przestrzegane - dodała rzeczniczka.

Szef GIS wyjechał do Niemiec, gdzie spotka się z dyrektorem Instytutu im. Roberta Kocha. Rozmowy mają dotyczyć szczegółów badań bakterii wywołującej zakażenia.

dw7iwd3

Osoby wyjeżdżające do Niemiec powinny zachować szczególną ostrożność, tak jak w krajach tropikalnych - podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny. GIS zaleca jedzenie w tym kraju wyłącznie żywności poddanej obróbce termicznej. Służby sanitarne apelują także, by unikać jedzenia surowego mięsa, szczególnie, gdy pochodzi ono z niepewnego źródła.

Już 18 ofiar śmiertelnych bakterii w Europie

W Niemczech po zakażeniu pałeczką okrężnicy EHEC zmarła 17. osoba. Ostatnią ofiarą jest starsza kobieta, która zmarła w szpitalu w Hamburgu w nocy. Tym samym liczba wszystkich ofiar śmiertelnych EHEC wzrosła w Europie do 18, łącznie z kobietą, która zmarła we wtorek w Szwecji po wcześniejszym pobycie w Niemczech.

Z kolei w Czechach kolejnych siedem osób podejrzewa się o zakażenie pałeczką okrężnicy EHEC - poinformowały czeskie służby sanitarno-epidemiologiczne.

dw7iwd3

Trwa oczekiwanie na wyniki testów z Państwowego Laboratorium Wzorcowego (NRL). Jak poinformował wiceminister zdrowia i główny higienista kraju Michael Vit, badaniu poddano już trzy próbki, kolejne czekają na analizy. Materiał do badania pochodzi z różnych miejsc kraju. Część rezultatów powinna być znana jeszcze w czwartek.

Czeskie służby potwierdziły pierwszy przypadek zarażenia niebezpieczną bakterią u amerykańskiej turystki, która do Czech przyjechała z Niemiec. Kobieta obecnie przebywa w szpitalu w Pradze. U dwóch pozostałych osób, u których podejrzewano zatrucie, wykluczono obecność pałeczki okrężnicy.

Niebezpieczne zatrucia szerzą się w całej północnej Europie. W Niemczech doszło do ponad 1400 przypadków infekcji lub podejrzenia zakażeniem pałeczką okrężnicy. Zatrucia odnotowano także we Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Początkowo przypuszczano, że zakażenie pochodzi z ogórków importowanych z Hiszpanii. Władze niemieckie przyznały jednak, że źródło może być inne i wciąż nie wiadomo, gdzie się znajduje.

dw7iwd3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw7iwd3
Więcej tematów