ŚwiatMacierewicz: najwyższy czas, by NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej. Dyplomaci: Sojusz nie bada katastrof lotniczych

Macierewicz: najwyższy czas, by NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej. Dyplomaci: Sojusz nie bada katastrof lotniczych

Macierewicz: najwyższy czas, by NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej. Dyplomaci: Sojusz nie bada katastrof lotniczych
Źródło zdjęć: © AFP | NATALIA KOLESNIKOVA
16.02.2017 14:50, aktualizacja: 16.02.2017 18:07

Szef MON Antoni Macierewicz rozmawiał z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie, Curtisem Scaparrottim i ministrem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem o katastrofie smoleńskiej. Jego zdaniem NATO powinno włączyć się w wyjaśnianie tej sprawy. Dodał, że Polska oczekuje m.in. przekazania wszystkich informacji, jakimi dysponuje Sojusz i jego członkowie. - NATO jako organizacja nie zajmuje się badaniem katastrof lotniczych - taki nieoficjalny komentarz uzyskało od natowskich dyplomatów RMF FM.

- Wydaje się, iż najwyższy czas, żeby NATO włączyło się do wyjaśnienia tej sprawy, do wsparcia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która w tej materii działa, i uzyskałem taką zapowiedź, zarówno ze strony pana generała Scaparrottiego, jak i pana Michaela Fallona - powiedział szef MON , który wziął udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony Sojuszu w kwaterze głównej NATO.

Dopytywany dodał, że Polska oczekuje "pełnej współpracy przede wszystkim w dziedzinie przekazania wszystkich informacji, jakie zarówno NATO, jak i poszczególne państwa w tej materii posiadają, jak i współpracy technicznej w badaniach specjalistycznych, w których nie zawsze my dysponujemy wszystkimi możliwościami, np. jeżeli chodzi o laboratoria czy specjalistyczne instytucje". Szczegóły - powiedział Macierewicz - zostaną ustalone w najbliższym czasie.

Dziennikarze pytali też, czy minister zwracał się do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, by poruszył sprawę zwrotu Polsce wraku Tu-154M podczas planowanej w tym tygodniu rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. - Sprawę zwrotu Polsce wraku (Tu-154M) będziemy poruszali wspólnie z ministrem (spraw zagranicznych Witoldem) Waszczykowskim i wtedy odpowiednie prośby do instytucji międzynarodowych skierujemy, ale zgadza się, w ramach tego zobowiązania ta kwestia także w sposób oczywisty ma swoje miejsce - odpowiedział szef MON.

Nieoficjalny komentarz dyplomatów dla RMF FM: NATO nie bada katastrof lotniczych

"NATO nie posiada ani własnego wywiadu, ani struktur badających katastrofy lotnicze. Nawet gdy w wypadkach lotniczych ginęli natowscy żołnierze, to Sojusz nie badał tych zdarzeń - zajmowały się tym poszczególne kraje" - podało RMF FM powołując się na nieoficjalny komentarz dyplomatów NATO.

Według informacji stacji, "NATO może jedynie poprosić kraje sojusznicze o pomoc i w jakiś sposób pomoc tę koordynować".

Macierewicz do końca ubiegłej kadencji Sejmu kierował złożonym z posłów PiS parlamentarnym zespołem ds. katastrofy polskiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. W lutym 2016 roku powołał podkomisję w ramach KBWLLP do ponownego zbadania tego zdarzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (448)
Zobacz także