Strona główna serwisu
Jacek Gądek

Jacek Gądek

"Dość dziwaczne", "to dopina się dyskretnie" -​ Macierewicz jeszcze nie rozszerzył śledztwa ws. Smoleńska

"Dość dziwaczne", "to dopina się dyskretnie" -​ Macierewicz jeszcze nie rozszerzył śledztwa ws. Smoleńska

Minister Antoni Macierewicz katastrofą smoleńską starał się zainteresować już papieża Franciszka, a potem głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego. Teraz szef MON publicznie ogłosił, że podkomisji smoleńskiej pomoże NATO. Jeden z generałów ocenia w rozmowie z WP, że jeśli na serio chce się uzyskać taką pomoc od Paktu, to dyskretnie. A Jerzy Maria Nowak, były ambasador przy NATO, dodaje, że zaangażowanie NATO po siedmiu latach byłoby "dość dziwaczne".
Antoni Macierewicz Antoni Macierewicz ()
- Najwyższy czas, żeby NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej - mówił w Brukseli szef MON Antoni Macierewicz. Dodawał, że Polska oczekuje m.in. przekazania wszystkich informacji, jakimi dysponuje Sojusz i jego członkowie. A mówił to będąc w kwaterze głównej NATO, gdzie wziął udział w spotkaniu ministrów obrony Sojuszu. Podkreślał, że o "tragedii smoleńskiej" rozmawiał z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie, amerykańskim generałem Curtisem Scaparrottim i ministrem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem.

- Uzyskałem taką zapowiedź [o włączeniu NATO w wyjaśnianie katastrofy z 10 kwietnia - red.], zarówno ze strony pana gen. Scaparrottiego, jak i pana Fallona - powiedział szef MON. Szczegóły - zaznaczał Macierewicz - zostaną ustalone w najbliższym czasie.

Temat wrażliwy


Jeden z generałów komentuje dla WP, że rozmów o pozyskaniu danych wywiadowczych od innych państw NATO nie prowadzi się publicznie, jeśli faktycznie chce się je pozyskać. Według niego można by się starać na przykład o dane z systemów rozpoznania satelitarnego albo nasłuchów. - Służby wywiadowcze NATO i państw członkowskich działają, ale dyskusji na tak wrażliwe tematy nie prowadzi się przecież w sposób otwarty - dziwi się rozmówca WP.

- Takie ustalenia dopina się dyskretnie, a najpierw orientuje się, czy jest w ogóle o czym rozmawiać. Podkreślanie, że oto zwracamy się do NATO, ma charakter działalności PR-owej, która z realnymi decyzjami nie ma nic wspólnego - dodaje jeden z generałów.

W jego ocenie trudno oczekiwać teraz nawet oficjalnego dementi słów Macierewicza ze strony wysokich przedstawicieli NATO, bo póki co Polska formalnie nawet nie zgłosiła się z wnioskiem do Paktu.


- Z osobistych kontaktów, i to zwłaszcza z armiami USA i Wielkiej Brytanii, wiem, że bardzo cenią sobie dyskrecję. Jeśli źródłem dla podkomisji smoleńskiej miałyby być jakieś zasoby wywiadowcze tych państw, to Amerykanie i Brytyjczycy nie chcieliby nawet, aby ktokolwiek otwarcie mówił, że przekazują jakieś informacje - słyszymy nieoficjalnie.

Były ambasador przy NATO: propaganda na polski użytek

Z kolei dyplomata Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO, ocenia, że nie ma precedensu, aby NATO miało prowadzić działania w kierunku wyjaśnienia jakiejś katastrofy lotniczej. Wskazuje jednak na przypadek z 1983 r., kiedy to lot Korean Air 007 został zestrzelony nad terytorium ZSRR przez radzieckie myśliwce. - Wówczas NATO zajmowało się tą katastrofą jako możliwą prowokacją, która może prowadzić do odwetu - przypomina.

A teraz? - Z urzędniczego punktu widzenia, jeśli nie ma oficjalnego wystąpienia do NATO o pomoc, to sprawy nie ma, a minister Antoni Macierewicz coś tam tylko sobie powiedział. A nawet gdyby pojawiło się takie oficjalne wystąpienie, to przecież po siedmiu latach od katastrofy wyglądać to będzie dość dziwacznie - podkreśla.

Według J. M. Nowaka słowa Macierewicza o zaangażowaniu NATO są "propagandą na użytek Polaków". - Ale to tylko gra pozorów. Nie widzę żadnej możliwości, aby NATO realnie uczestniczyło teraz w sprawie wyjaśniania katastrofy smoleńskiej - dodaje. W jego ocenie Macierewicz przedstawia kurtuazyjne zapewniania partnerów z NATO jako daleko idące deklaracje. Nowak nie wyklucza jednak, że NATO może w jakiś polityczny sposób naciskać na Rosję ws. wraku Tu-154M - podobnie jak to było po zestrzeleniu nad Donbasem samolotu linii Malaysia Airlines z wieloma obywatelami Holandii na pokładzie.


Zagraniczni eksperci przy podkomisji smoleńskiej

Antoni Macierewicz za czasów rządów PO krytykował ówczesną ekipę rządową, która nie umiędzynarodowiła dochodzenia ws. katastrofy smoleńskiej. Po zmianie władzy - jak do tej pory - owo umiędzynarodowienie sprowadziło się do tego, że w składzie podkomisji smoleńskiej znalazł się Duńczyk Glenn Jorgensen.

Był on jednym z ekspertów zespołu Macierewicza w poprzedniej kadencji Sejmu, a dziś jest także Polakiem, bo w 2016 r. odebrał obywatelstwo, ożenił się też z Ewą Stankiewicz (liderką stowarzyszenia Solidarni 2010). Z kolei ekspertami zewnętrznymi podkomisji zostali: prof. Michael Baden (patolog sądowy), Frank Taylor (zajmujący się w przeszłości badaniami katastrof) i Andrej Nikołajewicz Iłarionow (rosyjski ekonomista).

Macierewicz z Franciszkiem o Smoleńsku

Wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej stało się tematem rozmów polskich władz z ważnymi za granicą postaciami. Antoni Macierewicz - co wówczas wywołało niemałe zdziwienie - w czasie Światowych Dni Młodzieży odwiedził Pałac Arcybiskupów w Krakowie. - Spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza oraz kierownictwa MON z papieżem Franciszkiem miało charakter wyłącznie audiencji prywatnej - informował WP resort obrony. Po rozmowie nie powstała - twierdzi MON - żadna notatka. Wiadomo jednak, że Macierewicz poruszał temat katastrofy smoleńskiej, a papieżowi wręczył m.in. szopkę.


Nadzieje po tym spotkaniu opisywał w rozmowie z WP szef MSZ Witold Waszczykowski. - Ojciec Święty ma olbrzymi autorytet w świecie, przede wszystkim w świecie chrześcijańskim, w Europie, w tej części świata, w której katastrofa miała miejsce. Jeśliby więc w czasie jego rozmów i spotkań - nawet kuluarowych, bo przecież nie oczekujemy jego publicznych apeli - pojawił się sygnał, że należy tę kwestię doprowadzić do pozytywnego końca, wyjaśnić przyczyny, to byłby olbrzymi sukces - mówił minister. Jak do tej pory nic nie wiadomo o tym, aby nadzieja ministra się ziściła.

Umiędzynarodowienie sprawy katastrofy smoleńskiej miało się też dokonać poprzez pozyskanie dla podkomisji powołanej przez Macierewicza ważnej postaci - prof. Luisa Moreno Ocampo. W listopadzie spotkał się on z szefem MON i podkomisją. Prof. Ocampo to Argentyńczyk - były główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, który teraz prowadzi firmę konsultingową. MON nie informował później o faktycznym podjęciu współpracy z Ocampo.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (573)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
67
~były zwolennik PIS 2017-02-17 (17:33) 14 godzin i 44 minut temu

Chory człowiek z tego Maciara - bez obrazy bo niektórzy twierdzą, z to nie człowiek tylko padalec podstępny i śmierdzący - może krokodyl. Dla mnie chory człowiek, który powinien byc natychmiast odsunięty od sprawowania funkcji państwowych i partyjnych. Sooory ale taki facet ma zbyt duży BARDZO NEGATYWNY wpływ na pogrążonego w żałobie prezesa i na politykę PIS (może nawet ma tzw. haki). Według mnie PIS z porządnych obietnic - przeszedł w martyrologię, inkwizycję, a co najgorsze pomysłu na gospodarkę i mocna silna Polskę brak - jak budować Polskę mocną z histeryczny i roszczeniowym ale mało kumatym elektoratem. Ten elektorat niedługo PIS zgubi i tacy ludzie jak Kuchciński, Błaszczak, Maciarewicz z misiem i Pawłowicz!!! ŻENADA!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
67
wookashek 2017-02-17 (17:21) 14 godzin i 56 minut temu

Trzeba gonic kroliczka ale go nie zlapac. Smolensk nigdy nie bedze wyjasniony bo i po co? Mogloby sie okazac, ze Macierewicz jest juz niepotrzebny. kaczynski trzyma tego szalenca tylko z tego powodu. Kto z PiSu zgodzi sie na "zwykla" katastofe lotnicza? PiS zbudowal swoja pozycje na Smolensku. Ale tego nie mozna ciagnac w nieskonczonosc. Dla tego Smolensk ich pograzy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
66
~wania.kalkstein 2017-02-17 (17:28) 14 godzin i 49 minut temu

Podobno Waszczykowski w San Eskobar zamówił specjalne ekspertyzy dotyczące zamachu

odpowiedz

zgłoś do moderacji