Trwa ładowanie...
23-03-2016 09:52

Zbigniew Ziobro: orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego utrudnia zapobieganie zamachom

• Zbigniew Ziobro: orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku utrudnia zapobieganie zamachom
• "Niektórzy terroryści mogą przez dłuższy czas pozostawać w uśpieniu"
• "W walce z terroryzmem najważniejsze jest zapobieganie zamachom"

Zbigniew Ziobro: orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego utrudnia zapobieganie zamachomŹródło: Agencja Gazeta/Przemek Wierzchowski
dxo4u9k
dxo4u9k

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa, że w walce z terroryzmem najważniejsze jest zapobieganie zamachom. We wtorkowych atakach terrorystycznych w Brukseli zginęły 34 osoby, a ponad 200 zostało rannych.

Minister powiedział w Trójce, że aby zapobiegać aktom terroru, służby specjalne powinny mieć możliwości inwigilacji podejrzanych. Tymczasem - jak podkreślał minister- belgijski Trybunał Konstytucyjny w zeszłym roku odebrał tamtejszym służbom takie uprawnienia, ograniczając możliwości pozyskiwania danych o terrorystach. Gość Trójki powiedział, że "lekkoduchy", które mówią o prawach człowieka, zapominają o prawach ofiar terroryzmu.

Dodał, że także orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku utrudnia zapobieganie zamachom. Zabroniło ono bowiem stosowania podsłuchów dłużej niż przez półtora roku.

Minister wyjaśnił, że niektórzy terroryści mogą przez dłuższy czas pozostawać w "uśpieniu", a potem przygotować zamach na polecenie zwierzchników. Ludziom takim nie można wcześniej postawić zarzutów i ich zatrzymać, a więc trzeba ich obserwować. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, trzeba zmienić ustawę będącą konsekwencją wyroku Trybunału. Ziobro dodał, że środowiska obrońców praw człowieka, które protestowały przeciwko uchwalonej niedawno ustawie o inwigilacji, powinny się zastanowić, do czego to prowadzi.

dxo4u9k

Tak zwaną ustawę inwigilacyjną, przygotowaną przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, Sejm uchwalił 15 stycznia tego roku. Przyjęcie nowelizacji wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku - sędziowie zadecydowali wtedy, że część zasad inwigilacji jest niezgodna z konstytucją. Koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego miała na przygotowanie nowelizacji kilkanaście miesięcy, ale projekt nie został ukończony. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył ustawę inwigilacyjną do Trybunału Konstytucyjnego.

RPO ma wątpliwości co do zgodności przepisów, dotyczących stosowania kontroli operacyjnej i pobierania danych telekomunikacyjnych, pocztowych i internetowych, z Konstytucją, Konwencją o ochronie praw człowieka i Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej.

dxo4u9k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxo4u9k
Więcej tematów