Strona główna serwisu
Bartosz Lewicki

oprac.Bartosz Lewicki

"San Escobar"? Waszczykowski tłumaczy się z pomyłki

"San Escobar"? Waszczykowski tłumaczy się z pomyłki

Niestety po 22 godzinach spędzonych w samolotach i kilku przesiadkach można się przejęzyczyć - tak tłumaczył swą poniedziałkową pomyłkę szef MSZ Witold Waszczykowski. W rozmowie z dziennikarzami w Nowym Jorku wymienił nieistniejące państwo "San Escobar".
Waszczykowski w Nowym Jorku szukał poparcia dla Polski, starającej się o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W rozmowie z dziennikarzami mówił, że polscy dyplomaci odbyli w ostatnich miesiącach spotkania m.in. z przedstawicielami karaibskiego "San Escobar".

Teraz Waszczykowski tłumaczy pomyłkę. Jak mówił, miał "na myśli państwo karaibskie, które jest znane pod dwoma nazwami - St. Kitts and Nevis i San Cristobal albo Christopher". - Niestety po 22 godzinach spędzonych w samolotach i kilku przesiadkach można się przejęzyczyć - dodał. Szef MSZ zawahał się jednak przy nazwie "Saint Christopher".

Państwo Saint Kitts i Nevis zawdzięcza swoją nazwę świętemu Krzysztofowi (ang. Saint Christopher), jednak ta nazwa właściwie nie funkcjonuje w powszechnym użyciu. Saint Kitts i Nevis (Saint Kitts and Nevis) to oficjalna nazwa kraju w dokumentach Organizacji Narodów Zjednoczonych.


We wtorkowe popołudnie do pomyłki Witolda Waszczykowskiego odniosła się też na Twitterze rzecznik polskiego resortu dyplomacji Joanna Wajda. Napisała, że "San Escobar to przejęzyczenie", a ministrowi chodziło o państwo "San Cristobal y Nieves". Tłumaczenie rzecznika też było niejasne, ponieważ oficjalną nazwą państwa jest "Saint Kitts and Nevis".

TVN24

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (458)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~HeJa 2017-01-11 (17:39) 18 godzin temu

Pan minister nie tylko zapomniał geografii politycznej Ameryki, ale też z roztargnienia przywdział garnitur "z młodszego brata". Wstyd i za jedno i za drugie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~obserwator 2017-01-11 (17:38) 18 godzin i 1 minutę temu

Już lepiej w takiej sytuacji nic nie mówić, niż się dalej ośmieszać. Chociaż w przypadku tego człowieka to trudno o większe ośmieszenie się.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~zxc77 2017-01-11 (17:37) 18 godzin i 2 minuty temu

Oj tam, oj tam, ale rozmowy były z mocarstwem światowym.

odpowiedz

zgłoś do moderacji