Trwa ładowanie...
14-08-2007 17:52

Polski żołnierz zginął w Afganistanie

Polski żołnierz, 28-letni podporucznik Łukasz
Kurowski, zginął w Afganistanie. Został ranny w czasie patrolu,
zmarł po przewiezieniu do szpitala polowego - poinformowało ministerstwo obrony narodowej. To pierwszy polski żołnierz,
który zginął w misji afgańskiej.

Polski żołnierz zginął w AfganistanieŹródło: PAP
d2p5cju
d2p5cju

Podporucznik miał 28 lat, był żonaty. Zawodową służbę wojskową pełnił jako dowódca plutonu czołgów w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz roczne studium oficerskie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Podczas rutynowego patrolu polscy żołnierze zostali ostrzelani prawdopodobnie z granatnika; Amerykanie przewieźli rannego śmigłowcem do najbliższego szpitala polowego - podał szef MON Aleksander Szczygło. Do zdarzenia doszło przed południem czasu afgańskiego ok. 20 kilometrów na południowy wschód od bazy w Gardez, w prowincji Paktia - poinformowało MON w komunikacie.

Zabity żołnierz, który służył w armii od 2003 r., w Afganistanie był od września 2006 r. w zespole doradczym, przy polskiej grupie bojowej w bazie Gardez w pobliżu granicy z Pakistanem.

Szczygło: to misja bardzo niebezpieczna

Afganistan jest miejscem, w którym służba wszystkich formacji, również polskich żołnierzy, czego nie ukrywałem, jest bardzo niebezpieczna - powiedział Szczygło. Tego, czy to pierwszy z elementów rozpoznania możliwości bojowych Polaków nie można wykluczyć, ale dowodów na to nie ma - powiedział Szczygło dziennikarzom.

d2p5cju

Rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych mjr Dariusz Kacperczyk, relacjonując zdarzenie wyjaśnił, że polscy żołnierze z Operacyjnego Zespołu Doradczo-Łącznikowego brali udział we wspólnym patrolu razem z żołnierzami Narodowej Afgańskiej Armii; konwój złożony z samochodów hummer został ostrzelany około godziny 11.45 czasu lokalnego (9.15 polskiego).

Zgodnie z procedurami, konwój zatrzymał się, żołnierze opuścili pojazdy. Po zatrzymaniu wymiana ognia trwała nadal. Ppor. Kurowski został ranny w wyniku postrzału. Rannemu natychmiast udzielono pomocy na miejscu zdarzenia i przetransportowano do bazy Wilderness. Mimo udzielonej pomocy ppor. Łukasz Kurowski zmarł w wyniku odniesionych ran - opisał zdarzenie Kacperczyk.

Polski kontyngent w Afganistanie w ramach prowadzonej przez NATO misji ISAF liczy ok. 1100 żołnierzy, których zadania to zapewnienie bezpieczeństwa w wyznaczonych rejonach w prowincjach Ghazni i Paktika, ochrona projektów odbudowy oraz szkolenie armii afgańskiej i policji.

Polacy są z misją pokojową w Afganistanie od stycznia tego roku. Do tej pory w Afganistanie zostało rannych siedmiu naszych żołnierzy.

d2p5cju

Pododdziały Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonują w Mazar-i-Szarif, prowincjach Ghazni i Paktika, Kabulu i Bagram, oraz Kandaharze. PKW składa się m.in. z oficerów wchodzących w skład regionalnego zespołu odbudowy, zespołów obserwacyjnych i łącznikowych, żołnierzy wojsk specjalnych, oficerów pracujących bezpośrednio dla afgańskiego ministerstwa obrony i dowództwa armii, zespół wydzielony z duńsko-niemiecko-polskiego Korpusu Północ-Wschód wchodzi w skład dowództwa sił ISAF.

Polacy działają w ramach Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód, stanowiącego strukturę NATO. Całą misją w Afganistanie zajmują się powołane w grudniu 2001 roku Międzynarodowe Siły Wspierające Bezpieczeństwo - ISAF, w sumie liczące 6500 osób.

Polscy żołnierze biorą udział również w wielu innych misjach wojskowych w krajach, w których sytuacja nie jest ustabilizowana. Najważniejsza z nich odbywa się w Iraku i jest zaplanowana do końca 2007 roku. Obecnie stacjonuje tam około 900 naszych żołnierzy.

d2p5cju

Dotychczas w Iraku zginęło 26 Polaków, w tym dwóch byłych komandosów GROM pracujących dla amerykańskiej firmy Blackwater oraz dwaj dziennikarze TVP Waldemar Milewicz i Mounir Bouamrane.

Polscy żołnierze przebywają też m.in. w Libanie i Syrii. W Libanie Polacy pełnią służbę od 1992 roku. Obecnie przebywa tam 500 żołnierzy i pracowników wojska. Do Syrii pierwsi polscy żołnierze przybyli w czerwcu 1974 roku, w sile 60 żołnierzy. Teraz w Syrii pełni służbę XXVII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Z sondażu przeprowadzonego w styczniu przez CBOS wynika, że 77% ankietowanych Polaków nie popiera udziału polskich żołnierzy w misji pokojowej w Iraku, a zaledwie co piąty respondent jest jej zwolennikiem. Podobnie kształtują się opinie dotyczące polskiej misji w Afganistanie.

d2p5cju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p5cju
Więcej tematów