ŚwiatMłodzi Polacy na 12. miejscu rankingu optymizmu

Młodzi Polacy na 12. miejscu rankingu optymizmu

Młodzi Polacy na 12. miejscu rankingu optymizmu
Źródło zdjęć: © AP
17.02.2007 15:00

Wśród młodzieży 17 krajów młodzi Polacy
znaleźli się dopiero na 12. miejscu, opracowanego w Sztokholmie
rankingu na temat optymizmu co do swej przyszłości. Największymi
optymistami, wierzącymi w swe możliwości, okazali się Duńczycy i
Finowie, a największymi pesymistami - ich chińscy rówieśnicy.

Szwedzkie centrum badawcze Kairos Future AB przeprowadziło badania w 17 państwach, zadając w każdym z nich pytania tysiącu kobiet i mężczyzn w wieku 17-29 lat. Pytania ankiety dotyczyły poczucia szczęścia, bezpieczeństwa, realności planów życiowych itp.

Cztery pytania dotyczyły dróg do zawodowej kariery: "By ją osiągnąć muszę: a - dobrze wyglądać, b - chwytać wszelkie pojawiające się szanse, c - ciężko pracować, d - znać odpowiednich ludzi".

Niemal 10% Duńczyków uznało, że konieczny jest dobry wygląd, natomiast 51% za najważniejszy element wskazało ciężką pracę. 34% uważa, że konieczne jest chwytanie wszelkich szans, a 29%, że głównie liczą się znajomości.

Największą wagę do tego elementu kariery przywiązuje aż 78% Chińczyków, prawie 63% Estończyków, 58% Rosjan, 52% Hiszpanów i 51% Polaków.

Większośc młodych Polaków: dobry wygląd pomaga w karierze

Jak wynika z sondażu, większość młodych Polaków uważa, że w karierze zawodowej pomaga też dobry wygląd. Sądzi tak ponad 55% ankietowanych Polaków. W tym poglądzie wyprzedzają ich Hindusi, Rosjanie, Chińczycy. Ci ostatni twierdzą, że wygląd jest nawet ważniejszy od ciężkiej pracy. Najmniej wagi do wyglądu przywiązują Duńczycy - poniżej 10% - a na drugim miejscu są Francuzi - 11%.

Młodzi Amerykanie natomiast uznają ciężką pracę za główny czynnik kariery. 76% z nich stawia ją na pierwszym miejscu. Za Amerykanami są Chińczycy - 73%, oraz Brytyjczycy - 66%. 58% Polaków myśli podobnie. Jednak ciężki wysiłek jako główny czynnik kariery wyżej od Polaków cenią Norwegowie, Tajwańczycy, Włosi, Hindusi, Hiszpanie, Estończycy i Rosjanie. O jeden zaledwie procent wyprzedzają też Polaków Szwedzi. W tyle zostają, jako mniej ceniący funkcję ciężkiej pracy, Niemcy, Francuzi, Japończycy, Finowie i Duńczycy. (ap)

Michał Haykowski

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także