Polska25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia
Źródło zdjęć: © wp.pl | Konrad Żelazowski
25.11.2006 12:00, aktualizacja: 27.11.2006 08:56

135 postaci niedźwiadka - ulubionej zabawki najmłodszych - można zobaczyć na wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Otwarto ją z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, przypadającego 25 listopada.

Obraz

Zobacz galerię:
Dzień pluszowego misia

Na wystawie pokazano zbiór zabawek z różnych krajów; m.in. najpopularniejszego polskiego misia - Uszatka, niemieckiego misia Bernie - gadget klubu piłkarskiego Bayern Monachium, a także misia-ratownika - maskotkę dzieci poszkodowanych w wypadkach. Jest też liczący około 80 lat zabytkowy miś, który ocalał podczas II wojny światowej i Powstania Warszawskiego.

Kariera pluszowego misia zaczęła się w listopadzie 1902 r. Clifford Berryman uwiecznił wówczas na rysunku niedźwiadka, którego wystawiono na strzał prezydentowi USA Teodorowi Roosveltowi, jednak myśliwy wspaniałomyślnie darował życie zwierzęciu. Miś z obrazka wyglądał jak rasowy "pluszak", toteż Morris Michtom - właściciel sklepu z zabawkami - postanowił wyprodukować i sprzedawać sobowtóra. Za zgodą prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. W ten sposób firma "Ideal" stała się najbardziej znaną wytwórnią pluszowych misiów.

Z kolei Margarete Steiff, która produkowała w Niemczech poduszki do igieł w kształcie słonia, uległa namowom bratanka i zastąpiła wzór słonia - podobizną misia. "Steiff" - to druga najsłynniejsza w świecie fabryka pluszaków. Misie obu tych firm z lat 1902-1920 osiągają na aukcjach zawrotne ceny - powiedziała dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy, Jolanta Podsiadło.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także